Wszystko się zmienia z biegiem czasu, tradycyjne metody coraz częściej odchodzą do lamusa. A co z Pocztą Polską? Telegramy zostały zastąpione rozmowami telefonicznymi, smsami i internetem. Czy ktoś jeszcze wysyła kartki świąteczne?
Wysyłanie kartek świątecznych wiąże się z pozytywnymi emocjami i wspomnieniami, myśleniem o bliskich. Dziś wiele osób rezygnuje z tradycyjnych metod przesyłania życzeń. Ludzie za pomocą komputerów czy telefonów przesyłają sobie wierszyki z życzeniami świątecznymi czy wirtualne kartki, bo to przecież szybki i darmowy sposób.
Wysyłanie kartek świątecznych wiąże się z pozytywnymi emocjami i wspomnieniami, myśleniem o bliskich. Dziś wiele osób rezygnuje z tradycyjnych metod przesyłania życzeń. Ludzie za pomocą komputerów czy telefonów przesyłają sobie wierszyki z życzeniami świątecznymi czy wirtualne kartki, bo to przecież szybki i darmowy sposób.
Są jednak i tacy, którzy dla tych wyjątkowych chwil świątecznych idą na pocztę, by nakleić znaczek i odręcznie napisać życzenia od serca.
Poczta Polska obserwuje trendy na rynku przedświątecznych przesyłek pocztowych. Pokazuje to Świąteczny Barometr Poczty Polskiej - jedyny w Polsce wskaźnik prezentujący dane na temat wysyłanych paczek bożonarodzeniowych. Kolejny tydzień tegorocznego odczytu z barometru pokazuje wzrost temperatury przedświątecznych zakupów. Wysyłamy już o 52 proc. więcej paczek niż zwykle.
Kartki pocztowe są przesyłkami nierejestrowanymi, zatem liczbę tych wysłanych możemy szacować na podstawie ich sprzedaży w naszych placówkach. W ubiegłym roku sprzedaliśmy kilka milionów kartek i karnetów na Boże Narodzenie
– informuje nas Żaneta Czyżniewska z biura prasowego Poczty Polskiej.
Poczta idzie z duchem czasu
Tradycyjna forma przesyłania kartek pocztowych jest nadal popularna, szczególnie w okresie Bożego Narodzenia. Technologia jednak cały czas idzie do przodu. W związku z ciągłymi zmianami i nowinkami technicznymi Poczta Polska w ubiegłym roku uruchomiła platformę Envelo, w której klienci mogą kupić neoznaczek, neolist czy neokartkę.
Neoznaczek to znaczek pocztowy drukowany z komputera i zabezpieczony kodem data matrix. Po zakupie on-line można wydrukować go na kartce papieru, etykiecie samoprzylepnej lub bezpośrednio na kopercie. Znaczek można pobrać ze strony www lub otrzymać w postaci załącznika do e-maila. W ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania platformy Poczta Polska sprzedała ponad 100 000 neoznaczków.
Neolist to odpowiednik tradycyjnego listu, ale jest wysłany przez Internet. Wystarczy wpisać treść listu lub dołączyć plik PDF, dodać dane odbiorcy i wybrać standard ekonomiczny lub priorytetowy. Listonosz dostarcza neolist bezpośrednio do skrzynki pocztowej wskazanej osoby, firmy lub urzędu.
Neokartka jest formą pocztówki świątecznej z pozdrowieniami. Można wysłać samodzielnie wykonaną fotografię lub skorzystać z galerii zdjęć, dostępnej na platformie. Aplikacja dostępna jest również na smartfonach.
Ta neokartka fajna sprawa, znajomi zawsze zaskoczeni o00 dostałem kartkę i to jaką :)
Do pani Żanety Czyżniewskiej- czy paczka z Poznania do Elbląga musi iść 10 dni bo mim zdaniem samochodem albo pociągiem było by szybciej , pani samo zachwyt nie odpowiada prawdzie o Poczcie Polskiej .Jesteście w EU pod wg usług DNEM.
to ***o co się zowie POczta POlska dawno powinno zostać zlikwidowane i zaorane nie spełniają żadnych standartów które niby oferują!!Kradną ZŁODZIEJE przesyłki terminy dostarczenia nie sa zachowane priorytety powinny być dostarczone na kraj świata w 7 dni a tak się nawet w Polsce nie dzieje!Zwykły list do miasta oddalonego 30 km idzie 2tygodnie jeżeli wogóle dojdzie.Przesyłki zagraniczne notorycznie sa okradane niedostarczane!!!!!!! od 13 lat walczę z POcztą poczawszy od najniższego szczebla po dyrekcje w Warszawie i co??... ***o w dupie mają swoich klientów.W związku z czym życze wam wszystkiego najgorszego żeby ten syf jakim jest ta POczta nie używał nazwy Polska tylko ***o Poczta i zeby nastąpiła jak njszybsza likwidacja tej smierdzącej firmy!!!!!!!!!
Do w...ny. Człowieku, po pierwsze nie obrażaj ludzi tam pracujących, bo to już nie te czasy, że pracują tam złodzieje. Ja mam wyższe wykształcenie, pracuje tam kilka lat i nie mogę już patrzeć na ludzi zawszę wkurzonych, bo to w kolejce trzeba postać, bo paczka jeszcze nie doszła. Ludzie to są pojedyncze przypadki, że nie jest dotrzymywana terminowość (przeszło 90% przesyłek jest dostarczana w terminie). Uwierz mi, że ludzie naprawdę pracują tam ciężko przez niekiedy 12 godzin. A poza tym jeśli piszesz coś, to używaj języka polskiego, w którym są znaki interpunkcyjne. pozdrawiam
Do Pana "and": To co napisał "w...ny" jest częściowo prawdą. Przesyłki Pocztą Polską idą bardzo długo. To fakt. Ale nie mogę zrozumieć, że Poczta Polska jest nieczynna w każdą sobotę? A tym bardziej przed Świętami. Ale na pocieszenie na drzwiach wisi kartka z napisem: "W soboty nieczynne. Najbliższa placówka znajduje sie w: 1. na Placu Dworcowym 2. W Leclercu i 3. UWAGA! - w Gdańsku (przecież to bardzo blisko, skoro nawet były Prezydent Elbląga Pan Wilk uznał, że młodzi mogą tam dojeżdżać do pracy - jasne Gdańsk to przecież tylko rzut beretem) Co mi z tego, że wprowadzono neo-kartki i inne ***oły, skoro zwykłego znaczka pocztowego nie można kupić w żadnym kiosku! Poczta jest tak bogata,że może być nieczynna w soboty i niedziele.
Leszku czytaj ze zrozumieniem Urząd CAŁODOBOWY znajduje się w Gdańsku.To, że u nas nie ma takiego urzędu, to wina pogoni za zyskiem.Do 12 w nocy był jeszcze ruch (zwłaszcza w okresie terminów opłat, gdy nie było możliwości dokonywania przelewów internetowych ) Po 12 zwykle pojawiały się 2-3 osoby.Dlatego "menadżerowie" maksymalizujący "zyski" skasowali urząd całodobowy.Ponadto poobcinano etaty, zaczęto odchodzić od sieci UP, zastępując je ajencjami, punktami itp "potworkami" działającymi zwłaszcza w małych miejscowościach.Gdzie zaś się dało UP przekształcono w "jednoosobowe" obiekty sprzedające po wygórowanych cenach "mydło powidło". To m.in. dlatego usługi pocztowe kuleją, a Dyrekcja wprowadza kolejne "programy naprawcze" starając się usilnie przekształcić PP w coś na wzór spółek PKP.