Wczoraj (11 marca) o godzinie 17:00 odbyło się spotkanie dotyczące Elbląskiego Programu Na Rzecz Osób Starszych. Organizatorem projektu jest Departament Społeczny Urzędu Miejskiego. Spotkanie miało charakter konsultacji, na których można było proponować dodatkowe pomysły z możliwością dodania ich do projektu.
Konsultacje odbyły się w Ratuszu Staromiejskim, które poprowadzone zostało przez Beatę Wachniewską-Mazurek i Justynę Ocalewicz ze Stowarzyszenia ESWIP. Na spotkaniu obecna była również Teresa Urban, pełnomocnik prezydenta ds. seniorów, oraz Wiesława Lech, dyrektor Szpitala Miejskiego. Mieszkańcy mieli możliwość zaproponowania zmian dotyczących projektu, który ma na celu pomoc osobom starszym z naszego miasta. Spotkanie podzielone zostało na dwie części. Jedna z nich dotyczyła zdrowia i bezpieczeństwa seniorów.
Na poczatku zauważono, że potrzebna będzie przedłużona perspektywa czasowa programu. Pomysł związany był z finansowaniem z Unii Europejskiej, które będzie dostępne do 2023 roku i w zwiazku z tym zaproponowano, aby program został przedłużony właśnie do tego roku. Ma to ułatwić realizację projektu i zabezpieczenie środków finansowych.
Pojawił się postulat, zakładający ocenianie realizację projektu raz na 2 lata. Monitoring na bieżąco ma być przyjrzeniem się programowi w celu wykrycia nieprawidłowości i wprowadzeniu ewentualnych modyfikacji.
Priorytety działań skupiały się na oddziale geriatrycznym i poradnią. Jego realizacja jest według zebranych kluczowa. W spotkaniu wzięła udział dyrektor Szpitala Miejskiego, Wiesława Lech, która stwierdziła, że trudno mówić o tym temacie. Nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądała realizacja takiego oddziału i poradni, jeżeli zabraknie dofinansowania z funduszy norweskich. Prawdopodobne jest to, że środki zostaną pozyskane.
Dostrzeżona została potrzeba zwiększenia liczby łóżek w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. Postulat ma zostać wpisany bezpośrednio do projektu w celu sprecyzowania tego, że chodzi konkretnie o ZOL.
Rehabilitacja osób starszych była kolejnym poruszonym tematem na spotkaniu. Zauważono problem z realizacją tego zadania. Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma ustalonego finansowania takiej rehabilitacji. Jedyne co pozostaje w mocy projektu i miasta to lobbing skierowany do NFZ w celu wpisania takiego zadania do swojego programu. Jeśli nie będzie finansowania to takich rehabilitacji nie będzie.
Jeśli chodzi o bazy rehabilitacyjną stwierdzono, że nie są one w pełni wykorzystywane. Jako przykłady przytoczone zostały placówki takie jak Lazarus czy Dom Pomocy Społecznej na ul. Toruńskiej. Z informacji przedstawionych na spotkaniu oszacowane zostało, że obietky te są wykorzystywane w mniej więcej 40%. W związku z tym pojawił się pomysł, aby program inicjował tworzenie się partnerstw między osobami z różnych instytucji mające na celu lepsze wykorzystywanie tych baz rehabilitacyjnych.
Wspomniany został także udział seniorów w programach profilaktycznych. Pojawiło się zastrzeżenie, że programy profilaktyczne są dla osób powyżej 65 roku życia, z jednym zastrzeżeniem dla kobiet w wieku powyżej 69 lat, które mogą korzystać z programów monograficznych. Programów innych nie ma. Udział osób starszych w programach profilaktycznych ograniczony jest tylko do tej grupy wiekowej. Programy te są dość kosztowne i miasto raczej ich nie zrealizuje. Pomysłem na działanie były kampanie informacyjne, które będą promowały korzystanie z tych programów profilaktycznych.
Zaproponowano stworzenie innych kampanii informacyjnych, dotyczących zdrowego trybu życia. Kampanie mówiłyby min. o zdrowej żywności, zapobieganiu chorób i aktywności sportowej. Pomysłów było dużo, zapisane zostały pod hasłem "zdrowy tryb życia".
Kolejną kwestią była sprawa wolontariatu. Stwierdzono, że wolontariat jest alternatywną formą wspomagania opieki nad osobami starszymi. Wywnioskowano, że wolontariat dytyczy wielu sfer społecznych, nie tylko osób starszych. Dlatego też zaproponowana została diagnoza stanu wolontariatu w celu sprawdzenia posiadanych zasobów jeśli chodzi o wolontariuszy. Być może liczebnie nie ma tylu osób, które byłyby się w stanie zająć seniorami.
Spotkanie pozostawiło wiele niewiadomych, ale daje również nadzieję na lepsze życie osób starszych w Elblągu. Na finalny obraz projektu będziemy musieli jeszcze poczekać. Ostatecznie program trafi w ręce Rady Miejskiej. Wszystkie pomysły sprowadzą się do finansów i od tego będzie zależeć cały projekt.
Szkoda ,że w żadnej relacji medialnej nie wspomniano ,ze w jednych z grup roboczych pracowały radne .Moze jak by były z opcji rządzącej to by przedstawiono ich uwagi czy propozycje.Organizatorzy nie postępują rzetelnie
Oj,wystarczy popatrzeć na przejścia dla pieszych -długość działania zielonych świateł.A te schody zamiast podjazdów to co???NIE LEPIEJ POWIEDZIEĆ-MAMY WAS W D***e.
heh wy dbajcie o Moherow bo tylko oni zostali w Elblągu.
Umieszczenie osoby starszej w domu na Toruńskiej to koszt 3700zł .Kogo na to stać?Dlatego jest w 40 %wykorzystany
Kolejny program - półkownik .
Panie redaktorze, ,, ... program monograficzny "dla kobiet? Chyba pomieszaliśmy pojęcia z literatury z profilaktyką. Warto zawsze prze- czytać, co się napisało.