Na posiedzeniu sesji Rady Miasta, 14 listopada, radni głosowali nad skargą złożoną przez mieszkankę, Alfedę Tarnarzewską. Pani Alfreda złożyła skargę na niedopuszczalne i karygodne łamanie przepisów prawa przez urzędników organu administracyjnego w czasie pełnienia przez nich obowiązków służbowych. Radni, po wysłuchaniu opinii Komisji Rewizyjnej Rady Miasta, uznali skargę elblążanki za bezzasadną.
Pani Alfreda Tarnarzewska, dnia 5 stycznia 2013 roku wniosła skargę do Przewodniczącego Rady Miasta, która dotyczy niedopuszczalnego i karygodnego łamania przepisów prawa przez urzędników organu administracyjnego Urzędu Miasta w Elblągu w czasie pełnienia przez nich obowiązków służbowych oraz naruszenie przepisów proceduralnych jak i materialnych regulujących kwestie użytkowania wieczystego nieruchomości.
- Zasadniczym powodem skargi było naliczanie przez Gminę Miasto Elbląg opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości położonej przy ul. Żeromskiego 37 w Elblągu, mimo uiszczania przez skarżącą opłat za wieczyste użytkowanie – czytamy w stanowisku Komisji Rewizyjnej RM w Elblągu, której przewodniczy Grażyna Kluge. 27 czerwca 1991 roku Pani Alfreda dokonała wpłaty za użytkowanie wieczyste za okres 1994-2026. W kolejnych latach te opłaty były podwyższane, co do dziś stanowi problem odmiennej interpretacji przepisów użytkowania wieczystego pomiędzy Panią Alfredą a Gminą Miasto Elbląg.
Jako podmiot swoich wystąpień, elblążanka ujmowała naliczanie przez Gminę opłat z tytułu użytkowania wieczystego, mimo uiszczenia przez nią opłat za wieczyste użytkowanie za cały okres jego trwania. Sprawa była rozpatrywana przez organy administracyjne województwa, Regionalną Izbę Obrachunkową w Olsztynie, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, Sąd Rejonowy, Prokuraturę Rejonową w Elblągu oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Wszystkie skargi odrzucane były na podstawie art. 238 k.c. i uzupełniająco art. 71 ust.1 u.g.n. za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłatę roczną. – Wysokość opłat rocznych podlega aktualizacji, jeżeli wartość nieruchomości ulega zmianie, przy czym nie częściej niż raz w roku – czytamy w stanowisku komisji Rewizyjnej. – Członkowie Komisji Rewizyjnej doceniają determinację Pani Alfredy Tarnarzewskiej w dążeniu do uwzględnienia jej racji, nie mających jednak uzasadnienia prawnego – czytamy w piśmie Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej, Grażyny Kluge.
W czasie głosowania radni uznali skargę Pani Alfredy za bezzasadną. Dwóch radnych PO – Maria Kosecka i Robert Turlej i 4 radnych PiS – Joanna Grykiel-Figielska, Jolanta Janowska, Zenon Lecyk i Jolanta Lisewska wstrzymało się od głosu. Dwóch radnych (Sławomir Kula radny SLD i Małgorzata Adamowicz z PO) nie głosowało wcale. Pozostali radni byli za.
Sławomir Kula w PO? A od kiedy Sławek zmienił partię i dlaczego ? Proszę o odpowiedz Panią redaktor Martę Kierszka ,bo to coś nowego na scenie politycznej .
Szanowny Panie, Jak słusznie odpowiedział na Pana komentarz inny czytelnik podpisujący się nickiem ~ znafca, w Radzie Miasta zasiadają dwie radne o tym samym imieniu i nazwisku, dlatego w tekście jest zaznaczone, o którą Małgorzatę Adamowicz chodzi. Jeżeli jest to niezrozumiałe, dokonam odpowiednich poprawek, aby tekst nie pozostawiał Panu żadnych wątpliwości co do tego, że radny Sławomir Kula jest radnym SLD. Dziękuję za uwagi i pozdrawiam. Marta Kierszka
Wypadało by czytać ze zrozumieniem i z wiedzą ze Małgorzaty Adamowicz są dwie :-)
Szkoda mi tej staruszki ,siedziała tyle godzin,żeby usłyszeć negatywna opinię w swojej sprawie.Prawo jest czasami okrutne .
Pani MARTO KIERSZKA, dała Pani tytuł AFERALNY "Sprawa toczy sie od 1991 roku..." , niech mi Pani teraz powie prawdę kiedy Pani powódka wniosła sprawę do UM Elbląg ????? - i to będzie data rozpoczęcia sprawy, no i oczywiście jakiej sprawy że powódka nie czyta umów ze zrozumieniem , też płacę podatek od nieruchomości i dla całej naszej WSI zrozumiałe jest że czasami nam podnoszą stawkę
Stwierdzenie, że sprawa toczy się od 1991 roku wynika z uzasadnienia uchwały Rady Miasta w Elblągu zawartej na druku Nr XXVI/52/2013, w której czytamy: cyt. "Pismo jak wyżej dotyczyło sprawy, której początki sięgają 1991, a rozstrzygnięcie swoje uzyskała ona w uchwale Rady Miejskiej Nr IX/191/2003 z 4 września 2003 r." Pozdrawiamy
Autorce nie pierwszy raz zwracam uwagę, że żeby pisać należy zasięgnąć opinii wszystkich zainteresowanych. Od 12 czerwca 1990 roku do 7 lipca 1994 roku prezydentem miasta był Józef Gburzyński (nota bene startujący w ostatnich wyborach z list PISu) Wielu z byłych radnych dziś również zasiada w ławach rady-trzeba było się zapytać zainteresowanych co o tym sądzą? Co innego aspekt prawny, a co innego aspekt moralny i polityczny.
Sprawe proszę opisać i nagłośnić w TV POLSAT w programie "Panstwo w państwie". Podejrzewam,ze ta opodatkowana podwójnie nieruchomość tej pani była łakomym kąskiem dla kogoś z urzedasow,kto miał na ti apetyt tylko nie przewidział,ze stołek ciepły w UM straci.
piszesz takie głupoty, że masakra, nie masz pojęcia o sprawie więc czego się udzielasz?
Ratuszowi myślą ,że jak podejmą uchwałę to mają rację. Po pierwsze. Pani Tarnarzewska (podobnie jak wielu innych ) zapłaciła opłatę za cały okres wieczystego użytkowania . Po drugie . Niejaki Słonina i SLD-owska spółka w przeszłości nie wykonali ustawowego bezpłatnego przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Smutne jest to ,że radni z PiS-u się wstrzymali lub glosowali za.