We wtorek 17 września o godz. 18.00 zapraszamy do Sali Klubowej Biblioteki Elbląskiej na pierwsze po wakacjach spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tym razem porozmawiamy o książce Jaume Cabre „Wyznaję”. Wstęp wolny.
O książce:
„Wielka powieść europejska”, „przełom w literaturze”, „powieść-katedra o idealnych proporcjach i epickim, pełnym kunsztownych detali wykonaniu”, „książka, która przeżyje nas wszystkich”.
To trzymające w napięciu do ostatniej strony wyznanie miłosne i spowiedź człowieka starającego się przeniknąć istotę zła – w świecie i sobie samym. Historia chłopca dorastającego samotnie wśród książek, który musi zmierzyć się z rodzinnymi tajemnicami. Za sprawą osiemnastowiecznych skrzypiec zagłębia się w mroki dziejów hiszpańskiej inkwizycji i piekła dwudziestowiecznej Europy.
Cabre, którego pasją jest muzyka, skomponował tę powieść jak symfonię, z częstymi zmianami nastroju, tempa i głosu narracji. Bogactwo wątków, postaci, pomysłów literackich oszałamia i wzbudza zachwyt.
Jaume Cabré (ur. 1947) - autor powieści, esejów, książek dla dzieci, filolog i scenarzysta. Przyszedł na świat w Barcelonie. Tak jak bohater „Wyznaję” uczył się gry na skrzypcach i tak jak on porzucił je dla bardziej wyrafinowanego instrumentu - języka. Od dawna uznawany jest za najwybitniejszego pisarza katalońskiego. Po wydaniu w 2011 roku znakomitej powieści „Wyznaję” zdobywa popularność w całej Europie. W Niemczech sprzedano ponad pół miliona egzemplarzy jego książek, we Włoszech, Francji i Holandii - dziesiątki tysięcy. Gdziekolwiek jego nowy utwór jest publikowany, tam zbiera znakomite recenzje i szybko wspina się na szczyty list bestsellerów. Teraz także polscy czytelnicy mają możliwość poznać twórczość tego utalentowanego autora.
Dyskusyjne Kluby Książki to projekt Instytutu Książki adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie. Kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007. W województwie warmińsko-mazurskim projekt jest również finansowo wspierany przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Kluby działają przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. W naszym województwie funkcjonują obecnie 62 kluby.
Więcej informacji:
Dział Literatury dla Dorosłych
ul. Zamkowa 1, tel.: (55) 611-31-86(87)
Aleksandra Buła
Dział Komunikacji Społecznej
Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida