Piątek, 8.11.2024, Imieniny: Wiktoria, Seweryn, Wiktoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Histokafle, czyli jak zainteresować elblążan historią miasta?

02.08.2013, 10:36:54 Rozmiar tekstu: A A A
Histokafle, czyli jak zainteresować elblążan historią miasta?
fot. Monika Skowrońska

Historia naszego miasta "leży" na ulicy. Dosłownie. Z końcem czerwca zrealizowano projekt Histokafle, który ma na celu przedstawienie ludziom wydarzeń, miejsc bądź postaci ważnych dla naszego miasta. - Poprzez nietypową formę przedstawienia naszej historii, ma ona wzbudzać ciekawość wśród młodzieży, ale i nie tylko – mówi Sylwia Lewandowska, jedna z pomysłodawczyń projektu.

Pod koniec czerwca na chodnikach Elbląga pojawiło się graffiti przedstawiające sylwetki m.in Kazimierza Jagiellończyka, Ferdynarda Schichaua, Franza Komnickiego czy Komeńskiego. - Histokafle powstały przy współpracy uczennic z 3LO w Elblągu wraz z Galerią El. Pomysł zrodził się w Danii, podczas wymiany międzyszkolnej uczniów w ramach projektu "Comenius: Small towns in Europe" – tłumaczy Sylwia Lewandowska.

Do skandynawskiego kraju pojechały trzy uczennice: Sandra Odżga, Sylwia Lewandowska, Marta Miszk. - Na spotkaniach z młodzieżą z różnych państw europejskich próbowaliśmy ustalić jaki pomysł zbliży młodych ludzi z lokalną historią. Najlepszym pomysłem okazała się oś czasu namalowana na chodnikach bądź murach – mówi Sylwia. - Gdy wróciłyśmy postanowiłyśmy, że możemy stworzyć coś takiego w naszym mieście, które ma przecież bardzo ciekawą historię – dodaje.

Przygotowania do zrealizowania projektu trwały kilka miesięcy. - Na początku wystosowaliśmy pisma z naszym pomysłem do Galerii El oraz Departamentu Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu. Obie instytucje zainteresowały się Histokaflami dzięki czemu możliwe były warsztaty – mówi Sylwia. - Na warsztatach z Panem Januszem Kozakiem (CS Galeria EL – przyp.red.) dokładnie omawialiśmy szczegóły naszej przyszłej pracy. Ustalaliśmy co powinno się znaleźć na chodnikach, jakiej wielkości powinny być szablony oraz jak powinny wyglądać. W końcowej fazie przygotowań przeszłyśmy szkolenie w malowaniu chodników i... ruszyłyśmy w miasto! - dodaje.

Na jakie historyczne wydarzenia, postacie czy miejsca zwracają uwagę w swoim projekcie elblążanki? - Na chodnikach możemy spotkać 9 szablonów w różnych kombinacjach. Wszystkie ściśle związane z Elblągiem t.j. wizerunek Ferdynanda Schichau'a, Drakkar wikingów, Mitra papieska, samochód Franza Komnicka, wizerunek krzyżaka, tramwaj, butelka- symbol elbląskiego browarnictwa, wizerunek Kazimierza Jagiellończyka oraz pióro na znak Jana Amosa Komenskyego – wymienia Sylwia Lewandowska.

W jaki sposób udało się wyselekcjonować zdarzenia historyczne, których symbole były malowane na chodnikach? - Na początku zrobiliśmy w klasie "burzę mózgów", podczas której każdy rzucał hasła historyczne, które kojarzyły mu się z Elblągiem. Pomysłów było naprawdę wiele, jednakże musieliśmy się skupić na tych najistotniejszych. Wspólnymi siłami zrobiliśmy ostrą selekcję i tym sposobem zostało 9 szablonów, które aktualnie możemy mijać przechodząc ulicami Elbląga – mówi Sylwia Lewandowska.

Pomysłodawczyniami projektu są Sandra Odżga, Sylwia Lewandowska i Marta Miszk, którym w realizacji pomogły Kamila Dudzik i Karolina Lewarowska. Projekt wspomogli Jarosław Denisiuk, dyrektor CS Galeria El, Janusz Kozak grafik z CS Galeria El, Leszek Sarnowski dyrektor Departamentu Kultury oraz Agnieszka Bronś i Tomasz Stężała.

MK

Oceń tekst:

Ocen: 5

%100.0 %0.0


Galeria / Histokafle na elbląskich ulicach ( zdjęć 23 )
Dodano: 2013-08-02 | fot. Monika Skowrońska
0

Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ atrkcje
    Piątek, 02.08

    Dlaczego nadal nie remontuje się zabytkowych obiektów np.Pałacyk,fontanny,kamieniczki.Dlaczego wzdłuż ulicy przed Bramą Targową nie wmontuje się płyt z nazwiskami sławnych Elblążan tzw alei gwiazd.Wokół Starego Miasta powinny być namalowane farbą punkty które ukazywały by granice dawnego Elbląga -czyli mury .W Elblągu nadal brak jest pomnika założyciela miasta to wstyd .

  2. 2
    --4
    ~ Do ~ atrkcje
    Piątek, 02.08

    ~ atrkcje w tym momencie wykoncypowałeś(aś) więcej niż całe Biuro Promocji Miasta czy jak je tam zwą :) Teraz już tylko jakiś urzędas przepisze to na karteczkę i poda jako pomysł własny zgarniając premię za aktywność

  3. 3
    --1
    ~ zdziwiony
    Piątek, 02.08

    a tak się zastanawiałem kto zasyfia nasze chodniki??? terz wiem czy mają na to zezwolenie??????????????//

  4. 4
    --6
    ~ sure
    Piątek, 02.08

    nie ma takiej bredni której nie można by w tym kraju wykonać za odpłatnością. Są to niestety oferty tylko dla wybitnie utalentowanych i ustosunkowanych

  5. 5
    --3
    ~ ?
    Piątek, 02.08

    Franza Komnickiego???

  6. 6
    +1
    ~ ~kilotak
    Piątek, 02.08

    Jeżeli mitra przypomina Wam papieża to.. dziwne. Mitra papieska nie różni się niczym od mitry biskupiej, czy kardynalskiej, czyli kto zobaczy wasz "HistoKafl" to wątpię, że odgadłby o co chodzi. Ratuje to wszystko tylko data... A można było się bardzej pofatygować i zrobić twarz Jana Pawła II, tak jak zrobiliście to Kazimierzowi Jagielończykowi. Dobrą alternatywą byłaby również ferula - którą tylko ma papież. A Jan Paweł II Miał specyficzną ferulę (to ten krzyż, którym się opiera papież), która jak ulał by pasowała, ewentualnie kontury ołtarza polowego z Elbląga, który w 1999 był właśnie dla papieża stworzony, a który miał również specyficzny wygląd. Tak wiem, że zaraz mnie zlinczujecie, że katol się odezwał itd.

  7. 7
    --1
    ~ patolog
    Piątek, 02.08

    histokafle są z pewnościa nowym narzędziem histopatologii - działem patomorfologii (dawniej nazywanej anatomią patologiczną), która bada i rozpoznaje zjawiska mikroskopowe zachodzące w komórkach oraz tkankach organizmu przy różnego rodzaju schorzeniach. Zakres wykorzystania diagnostycznego i znaczenie histopatologii w codziennej praktyce klinicznej stale się zwiększa.

  8. 8
    0
    ~ Basenji
    Sobota, 03.08

    Doskonała inicjatywa. Pan/Pani Patolog zapewne ma niewielkie pojęcie o historii i dla niego/jej takie histokafle są przewidziane. Brakuje ich w różnych częściach miasta, tak, aby i mieszkańcy, i przyjezdni zobaczyli, jak bogatą historię ma Elbląg. Na tej historii można także zarobić, o ile stworzy się ku temu odpowiedni klimat w mieście. Jeszcze raz gratulacje dla młodych autorów pomysłu.

  9. 9
    0
    ~ anonim
    Poniedziałek, 05.08

    oczywiście że to dobry pomysł

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1052851676941