Zarząd Komunikacji Miejskiej od 1 lipca wprowadził zmiany cen biletów. Normalny od tego dnia z 2,40 zł podrożał do 3zł a przy zakupie u kierowcy w autobusie osiągnął cenę 3,40zł za godzinny przejazd. Żadna podwyżka czy to cen czynszów, czy biletów nie ma szans na aprobatę mieszkańców, jednak bezsilni, mogą jedynie narzekać. I tak właśnie postępują. Na naszą redakcyjną skrzynkę trafiają co rusz wiadomości z prośbą o wyjaśnienie kwestii, które wywołują niezadowolenie mieszkańców. Na łamach info.elblag.pl, na niektóre z nich, odpowiada Michał Górecki, specjalista ds. marketingu i komunikacji społecznej ZKM.
Ceny biletów zostały zwiększone głównie z powodu drożejącej benzyny. Parkingi były drogie, utrzymanie auta tak samo. Dlatego dużo ludzi wybierało podróż komunikacją miejską. Czy teraz kiedy bilety są droższe, można zauważyć spadek zainteresowania przejazdami komunikacji miejskiej?
Polska jest takim krajem w którym nadal zachwycamy się posiadaniem samochodów i sporo z nich korzystamy również w miastach różnej wielkości. Współczynnik motoryzacji, a więc liczba samochodów przypadających na liczbę mieszkańców, choć nieco wolniej ale jednak nadal rośnie. Jest wiele przyczyn tego stanu rzeczy – m.in. napływ tanich, używanych aut z zachodu.
Zawsze kiedy ceny biletów ulegają podwyższeniu, sprzedaż biletów komunikacji miejskiej spada. Dzieje się tak we wszystkich miastach w Polsce, bez względu na rodzaj wprowadzanych zmian. Ponadto – mamy okres letni (wakacyjny) i znaczne utrudnienia spowodowane dużymi inwestycjami drogowymi – wszystko to wpływa na mniejsze zainteresowanie przejazdami komunikacji miejskiej.
Stan autobusów pozostawia wiele do życzenia. 3 złote za bilet, kiedy podróżuję w ścisku i duchocie to chyba nieadekwatna cena do jakości. Czy ZKM ma zamiar coś z tym zrobić?
Właśnie ze względu na wzrost oczekiwań naszych pasażerów co do jakości usług, wymagania wobec nowych przewoźników na przyszły okres (lata 2014-2020) w zakresie taboru będą znacznie wyższe – dotyczy to przede wszystkim wieku pojazdów i ich standardu, w tym zapewnienia prawidłowej wentylacji przestrzeni pasażerskiej.
Kiedy podróżuję w godzinach szczytu a ludzi jest pełno, muszę przedzierać się przez nich, żeby przyłożyć kartę do czytnika. Nikt nie jest na tyle uprzejmy, by mi to ułatwić. Czy te czytniki nie mogłyby znajdować się tuż przy drzwiach?
Czytniki EKM znajdują się właśnie tuż przy drzwiach w autobusach i większości wagonów tramwajowych. Tylko w „ogórkach” (wagony PESA 121N), nie przy wszystkich drzwiach do wagonu znajdują się czytniki kart miejskich. Dlatego jeżeli korzystamy z EKM, w przypadku tych konkretnych tramwajów warto korzystać z określonych wejść - pierwszych, drugich lub ostatnich drzwi od czoła wagonu.
W kampanii wyborczej wiele mówiło się na temat zmian cen biletów, dla mieszkańców są one wysokie a przez roboty drogowe, zupełnie nieadekwatne do jakości. Czy istnieje możliwość, że ceny biletów ulegną zmianie na prośbę Prezydenta? Czy możliwe jest, by on wyegzekwował zmniejszenie tych cen?
Ceny biletów komunikacji miejskiej są ustalane tylko w drodze uchwały Rady Miejskiej w Elblągu.
Co zrobić w przypadku kiedy autobus, którym podróżuję spóźnia się nie 2, 3 minuty a 8, 10. To znaczna różnica, i to nie w godzinach szczytu. Czy ja, jako mieszkanka Elbląga mogę gdzieś to zgłosić?
Niestety, obecnie zdecydowana większość zakłóceń w realizacji rozkładów jazdy komunikacji miejskiej w naszym mieście wynika z obecnie trwających remontów dróg. Zmiany w organizacji ruchu, zamykanie dla ruchu części lub całości dróg, remonty torowisk itd. wszystko to negatywnie wpływa na funkcjonowanie całej komunikacji miejskiej. Nawet na trasach linii które nie kursują przez remontowane odcinki, pojawiają się utrudnienia w ruchu spowodowane m.in. większą niż zazwyczaj liczbą samochodów – wszyscy kierowcy szukają alternatywnych dróg, które najczęściej nie są przystosowane do przyjęcia zwiększonego ruchu i powstają korki.
Pamiętajmy, że autobusy komunikacji miejskiej są uczestnikami ruchu drogowego i są po prostu zależne od jego płynności.
Wszystkie autobusy i tramwaje są wyposażone w urządzenia które umożliwiają ich lokalizację w oparciu o system GPS – dzięki temu dokładnie wiemy o wszystkich opóźnieniach i przyśpieszeniach w realizacji rozkładów. Nie ma więc potrzeby zgłaszania tego faktu, ale za to każdy pasażer ma możliwość zadzwonić do dyspozytora ZKM po informację np. w którym miejscu jest aktualnie oczekiwany autobus, jaki jest powód opóźnienia lub jaki jest przewidywany czas oczekiwania. Dyspozytor udzieli również informacji na temat zmian i objazdów, a także związanych z przepisami obowiązującymi w komunikacji miejskiej w Elblągu.
Numer do dyspozytora ZKM to 55 235 55 00. Numer ten jest również umieszczony na rozkładach jazdy na przystankach - mówi Michał Górecki.
Tłok, wysokie ceny biletów, opóźnienia to główne bolączki mieszkańców, którzy do nas napisali. To one przede wszystkim denerwują ich w czasie podróżowania komunikacją miejską. Llinia nr 18 w okresie wakacyjnym została zawieszona przez co, jeszcze trudniej poruszać się po rozkopanym mieście. Ale mamy czas urlopów i wakacyjnego odpoczynku. Może warto więc uzbroić się w cierpliwość, przesiąść na rower lub po prostu spacerować ciesząc się letnim słońcem niż denerwować na komunikacje miejską.
Bojkotuję komunikację miejską, wolę jeździć rowerem. Zdrowiej i taniej.
Szanowna mieszkanko Elbląga gdy autobus spóżnia sie 8-10 minut zawsze możesz zamienić się z kierowcą i poprowadzić autobus przez wykopy elbląskie,światła etc.Trochę wyrozumiałości życzę
Jaka benzyna? Czy tramwaje jezdza na benzynie? Czy wiekrzosc autobusow ktore sa na gas maja cos wspolnmego z benzyna? puknac sie w glowe ludzie, miasto cale przebudowane, pelno korkow, i dziur, oraz spocone smierdzace autobusy, za co pytam sie?
Te mieszkanka od spóżnienia autobusów,możesz sie zgłosić ale na leczenie psychiatryczne
Czy ten autobus to jest polska myśl techniczna ?
Najlepiej wskoczyć na rowerek a jak nie to spcerkiem. I zaoszczedzamy na biletach a przy tym troszke ruchu mamy. Ale te ceny są przerażające i nie wyobrażam sobie zebym miala teraz wydać 3zł!!! cz 3,40!! na bilet....już nie pamietam jak się jeździ autobusami ale nic straconego, bo czując pewne nieprzejemności w autobusie pełnym ludzi, w ścisku lepiej naprawde skorzystac z pogody i swieżego powietrza. Zachęcam do rekreacyjnego przemieszczenia sie w mieście :P
ja już zrezygnowałem z komunikacji miejskiej, z powodu ogromnej dla mnie podwyżki. Jadę do pracy 4 przystanki z 1 przesiadką bo nie mam bezpośredniego połączenia, wcześniej płaciłem 69zł za miesięczny na 2 linie, teraz po podwyżce musiałbym płacić aż 95zł za bilet 200przejazdowy, co u mnie oznacza podwyżkę aż o 38% ! Ceny w Elblągu są teraz droższe niż w W-wie , a tam zarobki najwyższe w Polsce !
przecież ostatnio wszystkie paliwa staniały (m.in gaz z 2.65 do 2.20). poza tym co to za polityka, aby u kierowcy było drożej, w Gdyni można regularne bilety kupić za tą samą cenę (3 za normalny), gdzie autobusy/trolejbusy są klimatyzowane, niskopodłogowe i jeżdżą co 8-15 minut!!!
Mnie cholera trafia jak mam kupić bilet tzw. dopłatę 60 gr. i nie ma w kioskach ruch czy punktach z prasą!!!!!To jest jakieś szleństwo!!!!Nie wszyscy jeszcze czują potrzebę kupienia karty!!!Kiedyś tak nie było!!!!
...spółka, która za nic nie odpowiada, bo ma , w nazwie "ograniczoną odpowiedzialność", tylko kasę doi z ludzi.