Cztery największe elbląskie kluby sportowe w grach zespołowych: Kram Start, Meble Wójcik, Olimpia i Concordia, miniony 2016 rok mogą uznać za niezwykle udany. Triumfy świętowały zwłaszcza pierwsze trzy zespoły. Szczypiornistki Kram Startu zajęły czwarte miejsce w lidze, a awansy do wyższych lig odnotowali piłkarze ręczni Meble Wójcik oraz piłkarze Olimpii. Zapraszamy do naszego podsumowania, w którym przedstawiamy w pigułce dokonania wspomnianych drużyn.
Kram Start Elbląg
Miniony 2016 rok był dla elbląskich szczypiornistek bardzo udany. Najważniejszym osiągnięciem Startu było wywalczenie w sezonie 2015/2016, po raz drugi z rzędu, czwartego miejsca w lidze. Apetyty kibiców były nieco wyższe, zwłaszcza po pierwszej rundzie sezonu zasadniczego, kiedy to elblążanki przewodziły ligowej stawce. Po rozegraniu 22 spotkań EKS zajmował w tabeli trzecią lokatę i w 1/4 finału fazy play-off zmierzył się z AZS Energą Koszalin. W dwumeczu Start okazał się lepszy i awansował do półfinału. Tutaj niestety gładko uległ późniejszemu Mistrzowi Polski MKS Lublin, przegrywając w rywalizacji do 3 zwycięstw wszystkie trzy pojedynki. Rywalem elblążanek w walce o brąz był Vistal Gdynia. Start dobrze rozpoczął tę rywalizację wygrywając po dogrywce pierwszy mecz 31:27. Niestety kolejne trzy zakończyły się porażkami elbląskich szczypiornistek (26:29, 21:22 oraz 21:26) i elbląska drużyna kolejny raz zajęła miejsce tuż za podium.
Jeszcze przed końcem ubiegłego sezonu, EKS Start Elbląg pozyskał znaczącego sponsora, którego wsparcie ma przyczynić się do zdobycia w najbliższych 2-3 latach przez elbląskie szczypiornistki mistrzostwa kraju. Jednym z głównych sponsorów klubu została firma Kram S.A. W przerwie letniej w kadrze zespołu nastąpiły nieznaczne zmiany. Drużynę opuściła m.in. doświadczona Sylwia Matuszczyk. Kram Start wzmocniły natomiast trzy młode zawodniczki: obrotowa Aleksandra Stokłosa, bramkarka Klaudia Powaga oraz skrzydłowa Dominika Grobelska.
Kram Start dobrze wszedł w obecny sezon, wygrywając pierwsze trzy mecze. Później niestety przyszły cztery kolejne porażki. Przełamanie przyszło pod koniec października w zwycięskim meczu z Łączpolem Gdańsk. Od tego momentu elbląski Start jest w lidze niepokonany. Potwierdzeniem świetnej formy elblążanek jest m.in. zwycięski mecz we własnej hali z mistrzyniami Polski MKS Selgros Lublin (27:26). Pierwszą część sezonu Start zakończył na 5 miejscu w tabeli, notując w 11 meczach 7 zwycięstw i 4 porażki.
Szczypiornistki elbląskiego Startu w 2016 roku sukcesy świętowały nie tylko na krajowych arenach, ale także na zagranicznych parkietach. W poprzednim sezonie elblążankom udało się zajść do półfinału europejskich rozgrywek Challenge Cup. Po wyeliminowaniu słoweńskiego ZRK Mlinotest Ajdovścina i tureckiego Izmir BSB SK, pogromczyniami Startu okazała się dopiero hiszpańska drużyna Rocasa Gran Canaria – późniejszy triumfator tych rozgrywek. EKS dobrze rozpoczął także rywalizację w obecnej edycji Challenge Cup. W listopadzie elbląska drużyna dwukrotnie pokonała austriacki UHC Müllner Bau Stockerau i w lutym, w 1/8 finału zmierzy się z azerskim ABU Baku.
KS Meble Wójcik Elbląg
2016 rok był dla elbląskich piłkarzy ręcznych przełomowym. Meblarze odnotowali w zeszłym sezonie historyczny sukces awansując do Superligi. W 26 meczach I ligi wygrali 22 razy i tylko 4 razy schodzili z parkietu jako pokonani. Zgromadzili łącznie 44 punkty i o 1 oczko wyprzedzili Warmię Traveland Olsztyn oraz Wybrzeże Gdańsk. W przerwie letniej w zespole zaszły spore zmiany. Klub stał się spółką akcyjną i zdobył licencję na grę w nowej PGNiG Superlidze. Z drużyną pożegnał się dotychczasowy trener Dariusz Molski, a jego miejsce zajął Jacek Będzikowski, były asystent trenera reprezentacji Polski Michaela Bieglera. Z pierwszoligowego składu na nowy sezon pozostało trzynastu zawodników. Do zespołu dołączyło czterech nowych szczypiornistów: obrotowi Daniel Żółtak i Bartosz Janiszewski, bramkarz Bartosz Dudek oraz młodzieżowy reprezentant Polski, rozgrywający Jakub Moryń.
Rzeczywistość dla beniaminka z Elbląga okazała się jednak brutalna. Meblarze po pierwszych 15 kolejkach są czerwoną latarnią ligi. Elbląski zespół zanotował fatalną passę 9 porażek z rzędu. Na premierową wygraną kibice Meblarzy musieli czekać aż do 10 kolejki. Wówczas we własnej hali Meble Wójcik pokonały drużynę Sandra SPA Pogoń Szczecin 22:18. W ostatnim w 2016 roku meczu piłkarze ręczni Meble Wójcik Elbląg wysoko przegrali na wyjeździe z Vive Tauron Kielce 21:36. Dla elbląskiego zespołu była to czwarta z rzędu i czternasta w sezonie ligowa porażka. Meblarze z jednym zwycięstwem na koncie zakończyli rok na ostatnim miejscu w tabeli ogólnej ligi. Pewnym usprawiedliwieniem takiego stanu może być fakt, że elblążanie na 15 spotkań, aż 11 rozegrali na wyjazdach. W pozostałych czterech, rywalami Meblarzy w Elblągu były trzy najlepsze polskie zespoły: Wisła Płock, Vive Kielce i Azoty Puławy oraz wspomniana już Pogoń Szczecin. Zespół trapiły także liczne kontuzje.
ZKS Olimpia Elbląg
W 2016 r. elbląska Olimpia obchodziła 70 rocznicę istnienia. Z tego też powodu głównym założeniem zespołu był awans do II ligi. Ten cel udało się osiągnąć w zeszłym sezonie po zwycięskich barażach z Motorem Lublin (1:0 na wyjeździe i 2:1 u siebie). Awans do baraży Olimpia wywalczyła na dwie kolejki przed końcem sezonu w III lidze. Olimpijczycy zrobili to w imponującym stylu notując 27 zwycięstw, 5 remisów i tylko 2 porażki. Do tego udało im się zdobyć aż 115 bramek i stracić zaledwie 17.
Olimpia w poprzednim sezonie zawiodła jedynie w rozgrywkach Wojewódzkiego Pucharu Polski. Żółto-biało-niebiescy sprawili swoim kibicom ogromne rozczarowanie, po tym jak przegrali w półfinale z późniejszym zdobywcą tego trofeum Romintą Gołdap 0-1.
W letniej przerwie w drużynie zaszło kilka niewielkich zmian. W zespole pojawiło się pięciu nowych zawodników – Rafał Lisiecki, Adam Wolak, Krzysztof Niburski, Bartosz Danowski i Filip Burkhardt. Olimpijczycy w rundzie jesiennej II ligi zaprezentowali się bardzo dobrze. Pierwszą część sezonu elblążanie zakończyli na wysokim 7 miejscu w tabeli. W lidze zyskali przydomek „królowie remisów”, po tym jak na 19 rozegranych spotkań, w aż 11 z nich dzielili się punktami ze swoimi rywalami. Jesienią Olimpia poniosła też 3 porażki i zanotowała 5 zwycięstw. W ostatnim w 2016 r. meczu Olimpijczycy wysoko pokonali przy Agrykola Polonię Bytom 5:1. To dobry prognostyk na rundę rewanżową.
Concordia Elbląg
Rok 2016 był dla piłkarzy Concordii trudnym okresem. Piłkarze z Krakusa do ostatniego meczu sezonu 2015/2016 musieli walczyć o pozostanie w III lidze. Gdy to się udało (utrzymanie dało 8 miejsce i wygrana Olimpii Elbląg z Motorem Lublin w barażach), rozpoczęły się przygotowania do rywalizacji w nowej III lidze. Concordię przypisano do pierwszej grupy tych rozgrywek, w której przyszło jej mierzyć się m.in. z takimi markami jak Widzew Łódź, ŁKS Łódź czy rezerwy Legii Warszawa i Jagiellonii Białystok.
Podopieczni trenera Łukasza Nadolnego spisują się w obecnym sezonie w kratkę. Po kilku dobrych meczach, przychodziły serie dotkliwych porażek np. wysokie przegrane z Drwęcą Nowe Miasto Lubawskie 2:5 czy z Sokołem Ostróda 3:7. Concordia płaciła także frycowe w meczach z największymi. Tak było m.in. w przegranych w ostatnich minutach meczach z Widzewem 1:2, Legią II 3:4 czy ŁKS Łódź 1:2.
Wszystko to sprawiło, że elblążanie rundę jesienną zakończyli w strefie spadkowej na 15 miejscu w tabeli (5 zwycięstw, 3 remisy i 9 porażek, bramki 27:34).