Za nami kolejna Elbląska Gala Sportu. Uroczystość była okazją do zaprezentowania osiągnięć elbląskich sportowców, trenerów oraz działaczy w minionym roku. Gala to nie tylko uroczystość sama w sobie – to również gest w kierunku szczególnie uzdolnionych zawodników oraz trenerów i ludzi związanych ze sportem. Wczoraj (1 marca) oprócz wyróżnień i medali wręczono również nagrody Prezydenta Miasta Elbląga i po raz pierwszy rozstrzygnięto plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca Rozgrywek Amatorskich MOSiR.
Prezydent Miasta, radni Rady Miejskiej, lokalni samorządowcy, władze elbląskich uczelni wyższych, dyrektorzy, prezesi elbląskich spółek, osoby zasłużone dla elbląskiego sportu, trenerzy, działacze sportowi w naszym mieście i główni bohaterowie sobotniego przedpołudnia – elbląscy sportowcy, których sukcesy sławiły nasze miasto w 2013 roku, zebrali się wczoraj w Sali Kina Światowid, by dokonać sportowego podsumowania osiągnięć za miniony rok.
Do zgromadzonych na sali trenerów, działaczy, mecenasów sportu a przede wszystkim zawodników, zwrócił się Jerzy Wilk, prezydent miasta dziękując im za trud włożony w prace - Urząd Miejski wspierał, wspiera i będzie wspierał sport elbląski i wszystkie dyscypliny, które mają jakąś rangę w naszym mieście - mówił wczoraj prezydent. - Chciałbym podkreślić ogromne znaczenie tej rzeszy zawodników, która trenuje, wyciska pot na treningach, żeby osiągnąć dobre wyniki, sukces i rozsławiać nasze miasto. To dzięki nim Elbląg jest znany w Polsce i na całym świecie. Mieliśmy szereg udanych imprez sportowych w zeszłym roku, ale wierzę że i 2014 rok będzie jeszcze bardziej udany.
Nawiązując do sukcesów naszych łyżwiarzy szybkich, prezydent wspominał także złote lata panczenów w naszym mieście - Elbląg ma ogromne atuty, żeby ubiegać się o tor do jazdy szybkiej; mamy takie tradycje i argumenty, że rzeczywiście możemy spróbować je wykorzystać, żeby ubiegać się o jego budowę; jeśli ma powstać taki tor, to dlaczego nie w Elblągu? – dodał Jerzy Wilk.
Elbląg sportem stoi
Rok 2013 obfitował w liczne imprezy sportowe w naszym mieście. Gościliśmy imprezy o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej: Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej na siedząco, czy Mistrzostwa Polski seniorów w short-tracku jak również mecze reprezentacji Polski w piłce ręcznej. Zawodnicy elbląskich klubów uczestniczyli z sukcesami w zawodach rangi Mistrzostw Świata, Europy, Unii Europejskiej i Mistrzostwach Polki w różnych dyscyplinach sportowych i we wszystkich kategoriach wiekowych.
W ubiegłym roku oddano także do użytku cztery nowe boiska typu Orlik, z których licznie korzystają mieszkańcy naszego miasta. Uzyskano również dofinansowanie na projekt na budowę Centrum Rekreacji Wodnej, który ma zostać oddany do użytku w maju 2015 roku.
W naszym mieście zorganizowano wiele udanych imprez sportu masowego, wśród których należy wymienić Bieg Piekarczyka, Półmaraton Bażant, Bażantarnia MTB Maraton, czy Kryterium Szosowe Modrzewina Race. Coraz większą popularność zyskują rozgrywki organizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i to właśnie na gali mogliśmy poznać po raz pierwszy 10 najlepszych sportowców amatorów.
Większą rolę sportu w społeczeństwie można również zaobserwować na elbląskich ulicach, gdzie z roku na rok widać coraz większą ilość biegaczy czy rowerzystów. Wszystko to cieszy wszystkich, którzy rozumieją, że aktywność fizyczna jest bardzo ważną częścią naszego życia.
Medale, nagrody, wyróżnienia…
Powyższe imprezy sportowe w mieście mówią niejako same za siebie. W tym roku Specjalne Nagrody Prezydenta Miasta powędrowały do piłkarek ręcznych Startu Elbląg Kingi Grzyb, Katarzyny Koniuszaniec i trenera Antoniego Pareckiego, triathlonisty Bogusława Tołwińskiego z klubu Truso Elbląg oraz do Integracyjnego Klubu Sportowego Atak, który zorganizował zeszłoroczne mistrzostwa Europy w siatkówce na siedząco.
Po raz pierwszy ogłoszono również wyniki plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Rozgrywek Amatorskich MOSiR. Zwycięzcą został Janusz Kriger.
Wiceprezydent Marek Pruszak porównał sportowców do Żołnierzy Niezłomnych – Sport to nie tylko kondycja fizyczna i rozwój ciała. Zaangażowanie sportowe pozwala na rozwój ducha i kształtowanie charakteru – tłumaczył Marek Pruszak.- Mogliśmy na ostatniej Olimpiadzie w Soczi podziwiać naszych sportowców; ja określam ich jako sportowców niezłomnych: Justyna Kowalczyk ze złamaną stopą zdobyła złoty medal. I wśród nas są także niezłomni działacze sportowi, trenerzy i zawodnicy. To jest ta niezłomność, którą sport może dawać każdemu człowiekowi.
Na wczorajszej gali minutą ciszy uczczono także tych, którzy odeszli od nas w 2013 roku: Władysława Zatówkę, Bogusława Strembskiego, Elżbietę Knedler oraz Jerzego Dąbrowskiego.
Obecnie w Elblągu liczą się tylko sportowcy - amatorzy? A jedynie pan Pruszak osiągnął " zawodowstwo " mówiąc, że Justyna Kowalczyk ze ZŁAMANĄ STOPĄ zdobyła złoty medal i porównując... do żołnierzy niezłomnych!
nie wiza, nie tylko Pan Pruszak, ty również osiągasz "zawodowstwo" w dziedzinie lania jadu w komentarzach internetowych
Tor miał byc wybudowany w Elblagu w latach 70 juz ponoc kasa była w centrali odlozona .Pózniej zapomiano o Elblaskich panczenistkach bo panczenisci oprócz H.Szandali sie nigdy w Elblagu nie liczyli .Kosztem Elblaga chyba powstał tor łyzwiarski w Tomaszowie Mazowieckim .
Jak długo mamy czekać na rozpoczęcie budowy toru do jazdy szybkiej na lodzie i do prawdziwej bieżni tartanowej której w Elblągu nie ma.
Tylko tyle dla sportowców ma do zaproponowania? Mam nadzieję że skończą mieszkańcy wybierać emerytów dla których ważniejszy oddział geriatryczny niż kompleks sportowy.
A gdzie wspomnienie o Piotrze Szustku, wielokrotny medalista kajakarstwa? Żenada! Jak można? Do tego wieloletni trener kajakarstwa z osiagnięciami, Prezes Klubu kajakarskiego, wieloletni wicedyrektor SP 14, organizator spływów kajakowych! Jak można zapomnieć??????????????????????????????????????????