Dziś, 24 kwietnia przed sesją Rady Miasta odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki. Radni opiniowali projekt uchwały dotyczące podniesienia pensum dydaktycznego dla specjalistów pracujących dla placówek oświatowych o 6 godzin. Radni klubu PiS negatywnie zaopiniowali projekt.
Elbląski Urząd Miasta planuje zwiększyć pensum dydaktyczne dla specjalistów pracujących dla placówek oświatowych o 6h. Na początku komisji zostały odczytane poszczególne opinie związków zawodowych. Związek Nauczycielstwa Polskiego jest za poparciem projektu uchwał, pozostałe opinie były negatywne.
Mam takie odczucie, że ta uchwała, którą mamy wprowadzić niepotrzebnie dzieli nauczycieli na tych, którzy mają niższe pensum i tych którzy będą mieli wyższe pensum to raz. Poza tym chciałbym zwrócić uwagę na to że psycholodzy, logopedzi, pedagodzy mają godzinę liczoną 60 minut, a nie 45 minut, a więc i tak mają już więcej. Dlatego ja byłbym przeciwny tej uchwale
– powiedział przewodniczący komisji
Marek Pruszak, radny Prawa i Sprawiedliwości zauważał, że opinia ZNP jest sprzeczna z opinią centrali Związku Nauczycielstwa Polskiego. ZNP od kilku miesięcy protestuje, aby nie wydłużać czasu pracy specjalistów przez niektóre samorządy.
- Związkowcy twierdzą, że jest to sposób na tańszą opiekę psychologiczno-pedagogiczną w szkołach i domagają się, aby w Karcie Nauczyciela jednoznacznie wprowadzić zapis, który określi czas pracy specjalistów, bo inaczej tworzą się swego rodzaju patologię – mówił Marek Pruszak
Rzecznik Praw Obywatelskich skierowała do MEN swoje propozycje zmian w Karcie Nauczyciela. Zauważała ona, że docierają do niej liczne skargi nauczycieli dotyczącego nadmiernego i nieuzasadnionego pensum przez organy prowadzące. Rzecznik wskazywała wielokrotnie, że konieczne jest wprowadzenie kryteriów, które doprecyzują swobodę w samorządach.
- Tutaj rozwiązaniem jest, niestety droższe, ale zatrudnienie nowych specjalistów. Jest to problem finansowy dla samorządu oczywiście, tylko jeżeli mówimy o oświacie efektywnej nowoczesnej to taka oświata będzie droga. Przez ostatnie lata, jak obserwowaliśmy w analizie, to nakłady wzrosły znacznie, ale dlatego, że poprawione został warunki dla nauczycieli, ale także warunki nauczania młodych osób – dodawał Pruszak
Wiceprezydent Elbląga Bogusław Milusz zauważył, że Propozycja wprowadzenia tej uchwały w naszym mieście nie jest jakimś pionierskim rozwiązaniem. 90% samorządów w Polsce w tym kierunku poszło. Jak dodawał oświata jest jednym z najważniejszych zadań w samorządzie, jest budowaniem przyszłego pokolenia.
- W naszej analizie wyszło, że w przyszłym roku szkolnym, gdzie mamy ten dodatkowy zastrzyk dzieci, które pójdą do szkoły, bo sześciolatki idą obowiązkowo do pierwszej klasy, około 800 dzieci będzie potrzebowało tej dodatkowej pomocy psychologiczno-pedagogicznej – mówił Bogusław Milusz, wiceprezydent Elbląga
Edward Piertrulewicz zauważał, że rozmawiał z pedagogami, psychologami i w zasadzie problemem dla nich nie jest zwiększenie godzin, ale chodzi o to żeby uzasadnić urzędowo, że ten pedagog i psycholog jest dostępny i potrzebny. W tym roku szkolnym również psychologowie zostaną wprowadzeni do Szkół Zawodowych
Tych problemów jest. I nawet gdyby w każdej szkole były dwa etaty psychologów to i tak jest za mało ponieważ psycholog nie tylko spotyka się z dzieckiem. Coraz częściej jest tak, że pracuje z całymi rodzinami. Rodzice mają wizyty, sesje, spotkania. Ta uchwała pomoże zabezpieczyć najbardziej pilne potrzeby dzieci
– zauważał Edward Pietrulewicz, dyrektor Departamendu Edukacji Sportu i Turystyki
Jak zauważał Wojciech Rudnicki, pomoc psychologiczna jest ważnym elementem edukacji. Rozmawiał również ze specjalistami od czasu informacji o uchwale i wiele dyskusji przeprowadził. Ważny element się kształtuje ponieważ zaczyna tworzyć się system pomocy psychologicznej tj. że w szkole, która jest placówką pierwszego kontaktu, a następnie kieruję do poradni psychologiczno-pedagogicznej w trudnych sytuacjach, kiedy szkoła nie może sobie poradzić.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna bezpośrednio nie przełoży się na poprawę w wyników w nauce. Warto by zwiększyć liczbę zajęć wyrównawczych, ale także zająć się tymi dziećmi, które osiągają średnie wyniki w nauce. Dzieci mając zajęcia z socjoterpaii, spotkań z psychologiem będą sobie lepiej radzić, bo nie będą opuszczały zajęć, co będzie przekładało się na ich wyniki w szkole.
Ostatecznie radni zaopiniowali projekt uchwały negatywnie. Trzech radych było za przyjęciem projektu uchwały, 5 przeciwko, a jeden wstrzymał się od głosu.
Niestety polityka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a nie rozum!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zwycięstwo odnotowane, tylko jak długo? chyba niedługo.
cejsci
Cieszę się że radni PiS -u podejmują prospołeczne decyzje. Trzeba dbać o ludzi a nie tłumaczyć wszystkie posunięcia czynnikami ekonomicznymi. Niedługo doczekamy się czasów że znowelizowany zostanie kodeks pracy a pula godzin nie będzie wynosić tygodniowo 40 a na przykład 50 oczywiście pensje pozostaną na niezmienionym poziomie. To samo tyczy się wieku emerytalnego. Za jakiś czas obecni włodarze stwierdzą że 67 to za mało bo gospodarka jest za mało innowacyjna w związku z tym popracujemy do 70. Chore to wszystko dobrze że zwyciężył zdrowy rozsądek ekipy Wilka.