Radni, którzy zasiadają w Radzie Miasta pełnią dyżury w Urzędzie Miasta od poniedziałku do czwartku w godzinach od 14:00 do 15:30. Każdy z mieszkańców, który ma chęć porozmawiania z danym radnym, zgłoszenia mu swoich uwag, sugestii czy opinii może to zrobić. Postanowiliśmy sprawdzić, czy mieszkańcy uczestniczą w spotkaniach i z jakimi sprawami zgłaszają się do dyżurujących radnych.
Pierwszy dyżur pełniła w tym miesiącu radna Małgorzata Adamowicz z Platformy Obywatelskiej. 2 września radna spotkała się z elblążanką w sprawie mieszkaniowej. – Uważam, że te dyżury, to jedna z form komunikacji z mieszkańcami – mówi Małgorzata Adamowicz. – Wydaje mi się, że obecnie ta częstotliwość spotkań z mieszkańcami jest większa. Te spotkania odbywają się nie tylko w dzień dyżurów, ale także poza tymi godzinami – dodaje radna, która podkreśla, że warto informacje o dyżurach radnych bardziej propagować.
Oprócz dyżurów, Małgorzata Adamowicz działa w strukturach elbląskiego Szpitala Specjalistycznego, więc i tam, ma kontakt z mieszkańcami. – Wiele osób mnie zna i się do mnie zgłasza. Nie zawsze są to sprawy, w których trzeba interweniować u prezydenta, ale, o których warto wiedzieć – mówi radna.
Jeden z pierwszych dyżurów radnego Marka Burkhardta z KWW Witolda Wróblewskiego odbył się 4 września. – Jest to dobra możliwość bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami, ale myślę, że te informacje o dyżurach powinny być bardziej rozpropagowane – zauważa radny. – W tym okresie, kiedy jestem radnym, w czasie dyżuru nikt się do mnie nie zgłosił, ale działam w środowisku sportowym i swoim okręgu, interesuje się różnymi tematami – dodaje.
Joanna Grykiel-Figielska, radna Prawa i Sprawiedliwości pełni tę funkcję po raz pierwszy. 11 września także odbył się jej dyżur w Urzędzie Miasta, ale nie stawił się żaden interesant. – Napływają do mnie prośby mieszkańców o interwencję lub wyjaśnienie sprawy, ale to dzieje się poza dyżurem. Są to osoby z mojego okręgu Nad Jarem, które wiedzą, że zostałam radną i po prostu przychodzą ze swoimi problemami – mówi radna. – Te sprawy nie są jeszcze przedstawione prezydentom, więc szczegółów nie podam, ale jedna z nich dotyczy miejsc parkingowych – dodaje. Zdaniem radnej takie dyżury są potrzebne, bo mieszkańcy, którzy mają konkretny problem i chcą go przedstawić właśnie w ten sposób, wiedzą gdzie i kiedy się zgłosić.
Do pełniącego dyżur 17 września Ryszarda Klima z Sojuszu Lewicy Demokratycznej zgłosiło się dwóch mieszkańców. – Była jedna Pani, mieszkanka byłego mieszkania komunalnego, które nabyła. Zgłosiła się w sprawie ewentualnego zwrotu kaucji mieszkaniowej, którą jakiś czas temu wpłacała, kiedy jeszcze to mieszkanie podejmowała w najem. Nie miałem dla tej Pani dobrych wiadomości, bo w przypadku nabycia nie ma możliwości zwrotu kaucji mieszkaniowej - tłumaczy radny.
Jak mówi radny, jego drugi gość, który pojawił się na konsultacjach zainspirował Ryszarda Klima merytorycznie. – Ten mieszkaniec, rozmawiał ze mną o posiedzeniu Komisji Gospodarczej, które odbędzie się w Elbląskim Parku Technologicznym, o społecznych propozycjach związanych z basenem i kilku innych. Doszliśmy do pewnych wniosków, które przedstawię prezydentowi – dodaje, jednocześnie podkreślając, że warto byłoby organizować tego typu konsultacje na terenie okręgów.
Mieszkańcy, którzy mają ochotę spotkać się oko w oko z elbląskimi radnymi i podzielić się z nimi swoimi przemyśleniami, mogą to zrobić od poniedziałku do czwartku w godzinach od 14:00 do 15:30 w Urzędzie Miasta w pokoju 303. 23 września dyżur sprawuje Sławomir Kula (SLD), 24 września – Zenon Lecyk (PiS), 25 września – Jolanta Lisewska (PiS), ostatni w tym miesiącu dyżur obejmie radny Michał Missan (PO).
Dodam że w dniach 24 i 25 odbędą się posiedzenia komisji Rady na które wstęp jest wolny. Problemem jest to czy mieszkańcy Gminy biorący udział w takich posiedzeniach mają prawo zabrać głos ? Może Pan Janusz Nowak i przewodniczący poszczególnych komisji będą uprzejmi zająć w tej sprawie stanowisko bo o ile Rada Miasta jest dość nudna i jałowa o tyle praca komisji wydaje się być ciekawsza dla osób zainteresowanych poszczególnymi sprawami. Ponadto co innego debata z jednym radnym a co innego debata z składem komisji. Na stronie Rady Miasta brak też podania zagadnień jakie mają być na posiedzeniach komisji omawiane . Przewodniczący Komisji powinni chyba tę lukę wypełnić.
Oj Panie Mariuszu dlaczego nie startował Pan w wyborach na radnego ,na Prezydenta,na asystenta Prezydenta -tyle ma Pan do powiedzenia
Dlaczego My Mieszkańcy Miasta mamy iść do Radnych, SKORO WYBRALIŚMY TĘ BANDĘ LENIWYCH CWANIAKÓW TO NIECH ONI RUSZĄ SWE ZDROWE NÓŻKI I POWĘDRUJĄ PO DOMACH,MIESZKANIACH WEDŁUG SWOICH REJONÓW,PO LUDZIACH I POPYTAJĄ SIĘ JAK POPRAWIĆ BYT W NASZYM MIEŚCIE,a nie my biedni schorowani ludzie jeszcze do tych byków będziemy chodzić. TO NIE MY JESTEŚMY DLA was TYLKO wy JESTEŚCIE DLA NAS !!! Jak pan prezydent nie potrafi zmienić tego systemu to niech zapomni o poparciu w kolejnych wyborach!!!
Po co do nich (ratuszowych)chodzić. Oni wszystko wiedzą najlepiej. Klasycznym przykładem jest budowa t.zw. parkingu na targowisku miejskim.Pod przykrywką budowy parkingu dla kupujących na targowisko buduje się miejsca parkingowe dla przyszłego dewlopera.
od poniedziałku do czwartku w godzinach od 14:00 do 15:30. To się nazywa ELASTYCZNY CZAS PRACY ;-p
a jak z radnymi mają kontaktować się osoby pracujące do 16. czy dlużej , lub o ograniczeniach ruchowych ?
radni się zmieniają co 4 lata lub częściej , a panie w Biurze Rady ,jakoś nie dają się oderwać od stołków , choć kompetencje i zaangażowanie zerowo - mierne,petent to dla nich intruz , jak za Bareji , czas się tu zatrzymał , zupełnie jakby to była firma prywatna , a nie z naszych podatków.
Drogi Pracusiu sam odpowiadasz na swoje pytanie - za dużo mam do powiedzenia żeby ktoś mi coś narzucał a polityka to kompromis. Droga Wando może i masz racje choć ja mam inną opinię w tej sprawie zwrócę ci jednak uwagę na jedną rzecz - biuro rady ma obsługiwać Radnych a nie mieszkańców. To Radni mają być na twoje "usługi" a to kto będzie im w tym pomagał to wybacz - ich rzecz. Ja ciągle czekam ns system oceny pracy Radnych na stronie Rady , plany pracy Rady i Komisji oraz dokumenty i procedury i na spotkania Radnych z mieszkańcami i na wprowadzenia do porządku obrad Sesji Rady Miasta wystąpień mieszkańców. Każda Sesja powinna się kończyć krótkim czasem dla mieszkańców - kilka 3 minutowych wystąpień zamiast czytania pism przez Panią Kosecką czy czytanie pism Pani Kluge. Niewiele.
Lewandowski jesteś żałosny i nie będziesz dyktował kto co ma robić i jak- twoje wpisy sąnic nie warte,czepiałeś sie radnych PO- czep się własnego ogona albo niech Prezydent da ci pracę do pisania kronik
Dzięki że mnie żałujesz - Bóg zapłać za modlitwę. Nie radnych ale ich bezradności i nie PO ale wszystkich nieporadnych . Wpisy możesz sobie powiesić nad łóżkiem mam moją zgodę ale do WC zabierać nie radzę - nie będziesz zadowolony bo papier za sztywny . Etaty pozwól obsadzać Prezydentowi ale masz jednak rację - chyba czas napisać kroniki z pola walki . Z głupotą i głupcami.