Czwartek, 23.01.2025, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Czy nowi radni porozumieją się w sprawie gospodarki komunalnej miasta?

09.07.2013, 11:45:39 Rozmiar tekstu: A A A
Czy nowi radni porozumieją się w sprawie gospodarki komunalnej miasta?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu ( fot. arch. red.)

Gospodarka zasobami komunalnymi w naszym mieście od lat spędza sen z powiek lokalnym samorządowcom. Niemałym - i ciągłym problemem w Elblągu jest potrzeba zabezpieczenia znacznej ilości mieszkań socjalnych. Samodzielne mieszkanie jest prawem każdego obywatela i każdej rodziny, jednak polityka mieszkaniowa od wielu już lat należy do najbardziej zaniedbanych dziedzin. A sprawy mieszkaniowe należą do jednych z bardziej żywotnych potrzeb społecznych. Zapewnienie potrzeby własnego mieszkania jest jednak, przy ich obecnych cenach, bardzo utrudnione. Same mieszkania komunalne, po styczniowej, w niektórych przypadkach 100 proc. podwyżce czynszów, stały się solą w oku elblążan i punktem zapalnym do odwołania w mieście ówczesnych jego władz. Po referendum czołowe partie polityczne, które weszły do nowo utworzonej Rady Miejskiej będą się musiały zmierzyć m.in z tym problemem. Czy uda się dojść do konsensusu przy tak podzielonej Radzie? Bazując na programach wyborczych Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i KWWW Witolda Wróblewskiego spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Wybory Prezydenta Elbląga za nami. W wyścigu o fotel włodarza miasta zwycięzcą okazał się być Jerzy Wilk (PiS). Kurz po niedzielnych, wyborczych emocjach zdążył juz opaść, ale teraz główne pytanie, które znajduje się na ustach wyborców i lokalnych mediów dotyczy tego, czy i jak Prawu i Sprawiedliwości z jego prezydentem na czele uda się zbudować sprawnie działającą koalicję w Radzie Miejskiej. Wszak PiS mandatów w radzie ma 10, ale pozostałe kluby: Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej i KWW Witolda Wróblewskiego zdobyły odpowiednio 7, 5 i 3 mandaty.

My postanowiliśmy poszukać odpowiedzi na to pytanie posiłkując się programami wyborczymi wszystkich partii, których radni znaleźli się w nowo utworzonej elbląskiej Radzie Miejskiej. Materiały podzieliliśmy tematycznie: cyklicznie będą pojawiać się artykuły dotyczące gałęzi najbardziej pilnych i palących problemów Miasta: gospodarki komunalnej, inwestycji miejskich, tworzenia nowych miejsc pracy i zagadnień społecznych oraz problemu elbląskich szpitali i edukacji.

Na ratunek komunałkom


Po analizie programów wyborczych śmiało można powiedzieć, że tutaj elbląscy radni nie będą chyba mieli większego problemu z podjęciem decyzji - w zasadzie wszystkie partie już w trakcie kampanii wyborczej przyznały, że tak duża podwyżka czynszów komunalnych uderzyła po kieszeniach przede wszystkim najbiedniejszych mieszkańców naszego miasta.

Jerzy Wilk, prezydent-elekt, po wyborach zapowiedział, że w trybie pilnym dokona weryfikacji Programu Mieszkaniowego i deklarował przygotowanie projektu zmian zmierzających do obniżki czynszów w lokalach komunalnych o 25 % od 1 stycznia 2014 roku - Jednocześnie umożliwimy wykup mieszkań większej liczbie najemców. Wprowadzimy także ułatwienia przy wydzierżawianiu terenów przyległych do budynków wspólnot. Dokonamy restrukturyzacji Zarządu Budynków Komunalnych, dostosowując jego zadania do faktycznych potrzeb - czytamy w programie wyborczym Jerzego Wilka.

Platforma Obywatelska, która jeszcze za poprzedniej władzy wprowadziła styczniową podwyżkę czynszów komunalnych - jednak przy poparciu ówczesnych radnych klubu SLD i Elbląskiego Dobrego Samorządu, także zdaje się rozumieć swój błąd. Elżbieta Gelert, kandydatka PO na Prezydenta Elbląga deklarowała, że czynsze zostaną obniżone, przy jednoczesnym zachowaniu zniżek i korzystnych dla zadłużonych sposobów redukcji zaległych opłat.

Również KWW Witolda Wróblewskiego, który w elbląskiej Radzie Miejskiej zdobył trzy mandaty zauważa problem miejskich czynszówek. – Największym problemem jest polityka fiskalna, czyli m.in. opłaty komunalne, media czy opłaty parkingowe, dlatego ich poziom  powinien być dostosowany do zarobków mieszkańców - wskazywano na jednej z pierwszych konferencji prasowych Witolda Wróblewskiego.

Najbogatszy program dotyczący elbląskiej gospodarki komunalnej ma jednak SLD. Janusz Nowak i jego współpracownicy proponowali tu szereg zmian: m.in analizę efektywności uchwalonego przez Radę Miejską „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Elbląga na lata 2012-2020” oraz przyjrzenie się dochodom gminy  z tytułu wprowadzenia podwyżek stawek czynszu. Sojusz zaproponował także konkretne rozwiązania w tej dziedzinie: rozdzielenie obecnego Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji na dwa Departamenty (Wydziały) – Geodezji i drugi Spraw Lokalowych i Mieszkaniowych, dokonanie zmian wysokości opłat czynszowych po analizie I-go półrocza 2013 r.), przyjęcie, od nowego roku, nowych tabel zniżek i zwyżek opłat i kontynuowanie programów pomocowych dla najemców czynszówek, wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu Zarządu Budynków Komunalnych, bądź zmiany jego formy organizacyjnej.

Sojusz skupił się również na polityce gospodarowania zasobami miejskimi: sprzedaży lokali znajdujących się  w budynkach Wspólnot Mieszkaniowych czy sprzedaż wyodrębnionej puli lokali użytkowych dotychczasowym najemcą z przeznaczeniem pieniędzy na poprawę stanu technicznego zasobu gminnego oraz wyodrębnienie niezbywalnego zasobu mieszkaniowego gminy (miasto potrzebuje do realizacji zadań ustawowych około 4 tysięcy lokali mieszkalnych.

Bonusy ale i zaciskanie pasa


Elblążanie jak i lokalni politycy zdają sobie sprawę z tego, że sytuacja finansowa miasta jest ciężka, co może stawiać pytanie choćby o istotę i zasadność ulg, o których mowa wyżej - styczniowa podwyżka czynszów miała bowiem załatać ciągle rosnący dług Zarządu Budynków Komunalnych. Jak teraz, partie, które zasiądą w nowej Radzie Miejskiej, będą próbowały rozwiązać ten problem?

Tutaj także widać zgodę wszystkich partii, co do przyjętego punktu widzenia na powyższy problem, gdyż odpowiedzią ma być tutaj oszczędne zarządzanie miastem. Poprzedniej ekipie zarzucano bowiem marnotrawienie miejskich pieniędzy na niepotrzebne podróże zagraniczne i kosztowne remonty i zmiany wprowadzone w elbląskim ratuszu. Platforma w tej kwestii proponuje zlikwidować Departament Komunikacji Społecznej i przywrócić Biuro Prasowe UM, powołać dwóch zamiast trzech wiceprezydentów Elbląga, a także ograniczyć przywileje władzy, w tym wydatki na podróże zagraniczne.

Z dwiema ostatnimi zgadza się w tej kwestii PiS. Tu także zadeklarowano redukcję stanowisk wiceprezydentów i likwidację stanowisk doradców prezydenta - Doradzać będzie Rada Miejska i kompetentni urzędnicy, których w ratuszu nie brakuje - czytamy w programie PiS. - Zrezygnujemy z kart bankowych dla władz i ograniczymy liczbę kosztownych wyjazdów prezydenta i radnych.

Sojusz przyjął podobny kierunek. Przy okazji proponuje racjonalizację wydatków bieżących, w tym drastyczne ograniczenie zlecania firmom zewnętrznym zadań, które mogą być wykonane znacznie taniej i równie dobrze siłami własnymi - np. organizacja Dni Elbląga, koncertów, występów, spotkań, szkoleń konferencji, sympozjów itp.). SLD chciałoby także sukcesywnego przekazywania niektórych zadań organizacjom pozarządowym.

KWW Wróblewskiego wskazywało na ustabilizowanie budżetu miasta. Druga sprawa jest związana z inwestycjami - Najważniejszą jest przyjęcie strategii wieloletniego planu inwestycyjnego, z którego będą wynikały konkretne przedsięwzięcia związane z UE – wyjaśniał Witold Wróblewski podkreślając, że to powinno być ukierunkowane pod kątem następnej perspektywy, czyli możliwości pozyskania funduszy z UE.

AS

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +5
    ~ PO
    Wtorek, 09.07

    żeby tym nierobą chciało się sprawdzić to odzyskali by sporo mieszkań komunalnych bo w mieście stoi sporo pustostanów . i jak to jest możliwe że niektórzy mają dwa mieszkania jedno prywatne a drugie komunalne ?

  2. 2
    --3
    ~ jasio
    Wtorek, 09.07

    SLD to takie same mendy jak POpaprańcy na nich nie liczcie im chodzi tylko o utrzymanie sie przy korycie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. 3
    +2
    ~ nie dla ZBK
    Wtorek, 09.07

    To prawda w Elblągu stoją puste mieszkania ZBK.Pora na zmiany w firmie ZBK i to szybkie i duże.ZA DUŻO LUDZI W BIURACH .MAMY KOMPUTERY!!!!!!!!!!CZYNSZE muszą iść w dół ,jeśli radni będą PIS robic problemy to odwołanie radnych nowe wybory i zobaczymy jak galotami zatrzęsą.Jest podwyżka w ZBK i co liczników na wodę nie wymieniają a obiecali.

  4. 4
    --1
    ~ grodzki
    Wtorek, 09.07

    Czy ktoś jest w stanie przedstawić ile jest obecnie wniosków o eksmisję z lokali komunalnych ? Rpodziny , które ledwo stać było na płacenie czynszu teraz się wyłożyły na amen. Brak jakichkolwiek inwestycji remontowych ze strony ZBK. W moim lokalu stolarka okienna pamięta jeszcze II wojnę światową a klatka malowana była na odwal w 1989r.Za co tu tyle płacić?Chyba nie na tym polega gospodarka mieszkaniami komunalnymi.Lokale te przecież przeznaczone są dla osób ubogich.Teraz czynsze są wyższe od tych w nowych lokalach. Czy miało to naprawić sytuację materialną ZBK? Watpię. Czy może celem jest łatwe przejęcie iszybkie sprywatyzowanie lokali??? SKANDAL SKSNDAL SKANDAL !!!

  5. 5
    +2
    ~ Bogdan_
    Wtorek, 09.07

    Celem jest wyprzedaż mieszkań, czyli pozbycie się problemu ;)

  6. 6
    +1
    ~ koko
    Wtorek, 09.07

    Grodzki nie opowiadaj bzdetów. Rodziny które maja niskie dochody korzystają z ulg i dopłat do czynszu Nie płacą bo im sie nie chce . Nie płaca też dlatego ze w tym mieście eksmisje mozna policzyc na palcach jednej reki a system sciagania nalezności jeszcze dwa lata temu nie istniał i było fajnie bo wszyscvy byli zadowoleni .Jedni bo nie płacili a a drudzy bo mieli dziurę w naleznościach dla ZBK cos koło 50 mln złotych .A okna to trzeba było sobie wymienić .

  7. 7
    +4
    ~ zirytowany wypowiedzią koko
    Wtorek, 09.07

    KOKO pewnie na zakupy nie chodzą bo im sie nie chce.Gościu zarabiając najniższą krajową , bo ile można zarobić w Elblągu tj. 1100zł na rekę mając rodzine trzy osobową płacacz czynsz 550zł. plus 200zł za prad bo niema gazu iciepłej wody plus jakieś 250zł srednio miesięcznie za ogrzewanie lokalu.Zostaje jakieś 100zł plus dofinansowanie ZBK. ( Nawet gdyby wynosiło 1000zł to jest jakies 330zł na osobę Jak taką rodzinę wyżywić , ubrać i wyedukować. Nie gadaj bzdur koko bo może taka sytuacja kiedyś ciebie dotyczyć i wtedy zmienisz zdanie.Dziurę w zbk to przedewszystkim sami sobie tworzą brakiem kompetencji i rozrosłą administracją. Dla takich wysokich czynszów mieszkańcy elbląga sie już wypowiedzieli w referendum. Jeszcze raz ci powiem kokpo zarozumialcu nie opowiadaj bzdur.

  8. 8
    +1
    ~ lczycawi
    Wtorek, 09.07

    Obiecywał ze obnizy czynsz o połowę a tu już tylko o 25% !!!!!!

  9. 9
    --1
    ~ lukimen
    Wtorek, 09.07

    Ooooooo jakie kreatywne podwórko, prawie jak na Browarnej za Promykiem ....

  10. 10
    +7
    ~ czekamy na wyjaśnienia
    Wtorek, 09.07

    A co tam słychać w mieniu komunalnym,Jak tam sprawy zatrudnień z 2011roku o których mówił Jerzy Wilk w wywiadzie dla redakcji info http://info.elblag.pl/9,23335,Jerzy-Wilk-Prezydent-bardziej-zajmowal-sie-soba-i-urzedem-niz-tym-co-sie-dzieje-w-Elblagu.html

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.224189043045