W Radzie Miasta zasiądą członkowie czterech ugrupowań, PO, PiS, SLD i KWW Witolda Wróblewskiego. Każde z tych ugrupowań prezentowało w czasie kampanii swoje programy wyborcze przygotowane dla Elbląga. Dotyczyły one ogólnej polityki miasta i jej palących problemów. Na Sesjach RM, radni będą debatować o polityce lokalnej i podejmować ważne decyzje dla miasta. Przyjrzyjmy się raz jeszcze poglądom, jakie w sprawie pracy i problemów społecznych mają poszczególne ugrupowania.
Palącym problemem elblążan jest bezrobocie, każde ugrupowanie w swoim programie zawarało wstępne poglądy, jak przyczynić się do rozwiązania tej kwestii.
W swoim programie PiS ma zamiar wspierać lokalnych przedsiębiorców w formie systemu ulg w opłatach i podatkach a szczególne wsparcie skierują do firm inwestujących w Porcie Morskim. Zapowiadają w programie stworzenie warunków dla nowych zakładów i odpraw fitosanitarnych. Powołają ciało doradcze Prezydenta – Elbląską Radę Przedsiębiorców. Sprzedaż działek będzie się odbywać na preferencyjnych warunkach, z wysoką bonifikatą.
Platforma Obywatelska w tej kwestii podejmie rozmowy z rodzimymi przedsiębiorcami i będzie zabiegać o zlokalizowanie w Elblągu dużych inwestycji zewnętrznych. Do tego celu ma zostać wykorzystana Specjalna Strefa Ekonomiczna.
KWW Witolda Wróblewskiego wyraża chęć utworzenia Elbląskiego Obszaru Rozwoju, wraz z instrumentami wsparcia, rozwoju innowacyjności i przedsiębiorczości. Chcą tworzyć przyjazne otoczenie na rzecz wzrostu i konkurencyjności, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw.
SLD ma zamiar wpłynąć na bezrobocie zabiegając o inwestorów zewnętrznych, pamiętając o rodzimych przedsiębiorcach. Do tego celu mają służyć oferowane korzystne warunki do tworzenia nowych miejsc pracy. System zachęt i ulg w podatkach lokalnych oraz sprzedaż terenów inwestycyjnych na preferencyjnych warunkach.
Kwestie polityki prorodzinnej i pomocy społecznej w swoich programach zawarły PiS i SLD. PiS ma zamiar wprowadzić Kartę Dużej Rodziny. Ma być to system ulg dla rodzin wychowujących troje i więcej dzieci. Będą one mogły bezpłatnie poruszać się komunikacją miejską oraz korzystać z ulg podczas wstępu do instytucji kultury, rozrywki i placówek medycznych.
SLD kieruje swoje działania na pomoc społeczną. Zwraca uwagę na rozwój standardów świadczonych usług zapewniających pomoc osobom najsłabszym społecznie: dzieciom, osobom starszym, niepełnosprawnym. W działaniach wspierających rodziny, SLD proponuje wprowadzenie asystenta rodziny, realizację programu "pedagoga ulicy", wsparcie materialne i rzeczowe rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej czy zapewnienie dożywiania oraz wypoczynku letniego i zimowego dzieciom z rodzin o niskim statusie materialnym.
Kwestią, która od 1 lipca jest na ustach elblążan to ceny biletów komunikacji miejskiej. Te kwestie w swoich programach zawarły partie PiS i PO. PiS zapowiada zmianę uchwały o cenach biletów za przejazdy komunikacją miejską, celem obniżenia cen i uproszczenia systemu biletów okresowych. PO w swoim programie zapowiada pozostawienie cen biletów na dotychczasowym poziomie do czasu zakończenia remontów w Elblągu lub do wymiany taboru na nowszy.
Sprawą, jaką porusza tylko jedno ugrupowanie, ale, o której warto wspomnieć przy okazji polityki społecznej jest kwestia Straży Miejskiej. Nie od dziś wiadomo, że nie wszyscy mieszkańcy są zadowoleni z funkcjonowania tej jednostki. PiS, w ramach oszczędności proponuje likwidację SM. Ich zdaniem elblążan nie stać na utrzymanie jednostki, tym bardziej, że jej działania w dużej mierze ograniczają się do karania kierowców mandatami za złe parkowanie.
straz miejska won
straż miejska powinna pozostać!
na początek to niech port i firmy które z niego korzystają zainwestują w dojazd do tego portu a nie puścili duże tiry na ulice nie przygotowane do takich obciążeń .
bezzwrotne dotacje zwolnienia i umorzenia podatkowe dla milionerów i dla reszty łaskawe błogosławieństwo pomocy społecznej albo i nie, miłosierdzie janopawłowe na drogę, i info o pracy w Niemczech, Anglii lub na Marsie
Wszyscy chca pomagać tylko ostatecznie kończy sie to typowo polskim złodziejstwem. Ostatnio uzyskałem od zarządcy nieruchomości gdzie mieszkam informację ,że rodzina która ostatnio szpanuje nową Renówką i zakupionym nieopodal garażem (on trepowski emeryt pijący) dostaje z MOPSU ponad 300 zł miesięcznie dopłaty do czynszu.Oczywiście MOPS w Elblagu nie sprawdza komu daje dofinansowanie,wystarczy pokazać jakieś lewe papierki.Póki nie zmieni się praca tej instytucji jedni będą chodzić po śmietnikach ,inni za pieniądze z MOPSu chlać i kupować nowe wozy.
STRAŻ MIEJSKA - BEZWZGLĘDNIE DO LIKWIDACJI
AR - STRAŻ MIEJSKA powinna zostać, ale powinny być zmienione jej kompetencje i obowiązki. Po pierwsze więcej patroli w PARKACH i pilnowanie porządku ( meneli, właścicieli psów), bo oni tez są potrzebni. Tylko powinni być tam gdzie ich miejsce.
STRAŻ MIEJSKA LIKWIDACJA W TRYBIE NATYCHMIASTOWYM!!!!
Jestem przekonany ze Straz Miejska nie zostanie zlikwidowana .Co najwyżej zostaną ustanowione nowe zasady działania tej formacji .
Jak długo TIR-y będą niszczyły jezdnię na ul.Browarnej -jadące do portu koło urzędu gminy.Postój zrobiły sobie na chodnikach niszcząc je.