Środa, 15.01.2025, Imieniny: Pawel, Izydor, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

W zdrowym mieście, zdrowy duch. Elbląg zyska miano "zdrowego miasta"?

03.01.2013, 07:01:16 Rozmiar tekstu: A A A
W zdrowym mieście, zdrowy duch. Elbląg zyska miano
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. arch. red.)

Polska jest jednym z krajów Europy o wysoce niekorzystnych wskaźnikach środowiskowych, zdrowotnych i demograficznych. Medycyna naprawcza nie jest w stanie w pełni zapewnić polepszenia zdrowotności i zmniejszenia zachorowalności społeczeństwa. Jest to możliwe jedynie poprzez podjęte przez całe społeczeństwo, kompleksowe działania w zakresie promocji zdrowia. Dlatego wiele miast i gmin naszego kraju zainteresowanych jest programem "Zdrowe miasta" widząc w nim szansę na zintensyfikowanie działań prozdrowotnych. Do Stowarzyszenia Zdrowe Miasta Polskie może wkrótce dołączyć także Elbląg.

Program Zdrowe Miasta został wprowadzony w 1988 przez Światową Organizację Zdrowia w celu realizacji na poziomie lokalnym strategii "Zdrowie dla wszystkich" poprzez poprawę warunków zdrowotnych w miastach, tzn. stanu środowiska i zdrowia mieszkańców - Do Polski projekt Zdrowe Miasta trafił w 1991 roki. – mówi Małgorzata Adamowicz, wnioskodawczyni przystąpienia Elbląga do projektu. - Powstała wtedy polska sieć zdrowych miast, która dwa lata później przekształciła się w Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich z siedzibą w Łodzi. Obecnie skupia ona 40 miast i gmin zamieszkałych łącznie przez 7 mln mieszkańców.

Za priorytety w działaniu Stowarzyszenia uznano profilaktykę i wczesne wykrywanie chorób układu krążenia oraz wczesne wykrywanie chorób nowotworowych (raka: piersi, szyjki macicy, płuc, stercza, jelita grubego, skóry), walkę i zapobieganie uzależnieniom (alkoholu, narkotyków, nikotyny, leków), problemy osób niepełnosprawnych, a także ochronę środowiska - Każde miasto przestępujące do projektu  wytycza sobie lokalne cele i zadania do realizacji – mówi Małgorzata Adamowicz. - Organizuje corocznie konferencje, spotkania programowe, szkolenia czy konkursy na najciekawsze, realizowane programy. Do najczęściej wymienianych korzyści wynikających z przystąpienia do Stowarzyszenia należy wzrost świadomości zdrowotnej w społeczeństwie, poprawa zachowań zdrowotnych i wzmocnienie współpracy międzysektorowej – dodaje radna.

Przystąpienie do Stowarzyszenia nie wiąże się z wysokimi kosztami -  Wysokość składki członkowskiej została ustalona przez walne zgromadzenie stowarzyszenie i wynosi 2,2 gr, czyli 0.022 zł od jednego mieszkańca lecz nie więcej niż 7,5 tys. zł rocznie – mówi Małgorzata Adamowicz. - Członkostwo w stowarzyszeniu będzie dla elblążan zyskiem wymiernym, wyrażającym się we wzroście świadomości dotyczących potrzeb i możliwości utrzymania i rozwoju zdrowia. To także możliwość uczestniczenia w konkursach ogłaszanych corocznie przez stowarzyszenie.

Inicjatywę radnej poparł już specjalny zespół roboczy złożony m.in. z dyrektor Departamentu Społecznego, Barbary Dyrla, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek, Alicji Tomczyk, pełnomocnika Prezydenta Elbląga do spraw seniorów, Danuty Stanickiej, Teresy Urban, z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, czy Teresy Bocheńskiej, z Banku Żywności w Elblągu.
 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +9
    ~ ok
    Czwartek, 03.01

    w zdrowym mieście i umrzec przyjemniej,a wszystkie decyzje UM do tego sprowadzają

  2. 2
    +1
    ~ AborygenMiejscowy
    Czwartek, 03.01

    Ano chwała Wam drogie panie ale to tylko walka ze skutkami właśnie patologicznej sytuacji kompletnego braku w naszej przestrzeni rekreacji, turystyki i sportu niewyczynowego w powszechnym wymiarze. Kolebka kibolstwa poparta religią fast food-ów daje określone wyniki poparte wieloma lat stosowania.

  3. 3
    +2
    ~ jasne
    Czwartek, 03.01

    już czuję jak po wpłaceniu tych składek z naszych pieniędzy, świadomość zdrowotna w Elblągu rośnie. Dlaczego kobieto jeżeli w to wierzysz nie pokryjesz tych kosztów z własnych pieniędzy (np diety) albo sponsora społecznie wrażliwego nie znajdziesz. I jak nam wykażesz że ten wzrost wrażliwości zdrowotnej nastąpił?? Czy my musimy za to płacić i nie możemy tego zastąpić aktywnością i pracą pani radnej "Organizuje corocznie konferencje, spotkania programowe, szkolenia czy konkursy " której wypłacamy diety???

  4. 4
    +1
    ~ w
    Czwartek, 03.01

    Należąc do Stowarzyszenia nie staniemy się zdrowsi. Choroby są najczęściej wynikiem stresu, braku prawidłowego odżywiania, itp. W Elblągu wszystkie te elementy występują. Mieszkańcy żyją w stresie, bo nie widzą przyszłości, nie mają kasy na byle jakie jedzenie, a co dopiero na zdrowe jedzenie, które jest droższe. Nie maja kasy na lekarstwa itp. Już marzę o tych konkursach. Znowu jakiś radny chce PR robić naszym kosztem.

  5. 5
    +4
    ~ nbffdb
    Czwartek, 03.01

    Hahahaha Elbląg zdrowym miastem, a po karetkę to trzeba dzwonić do jakiejś wiochy Olsztyn i potem jeszcze czekać ze 40 minut aż ustalą gdzie wysłać karetkę

  6. 6
    +1
    ~ zniesmaczony
    Czwartek, 03.01

    Kolejne niepotrzebne nabijanie kasy cwaniakom z Łodzi.

  7. 7
    +1
    ~ ironia?
    Czwartek, 03.01

    odbiór naturalny-przeżyją piękni,młodzi,zdrowe i bogaci

  8. 8
    +4
    ~ jasio
    Czwartek, 03.01

    o czym wy piszecie jaki zdrowy Elbląg!!!!!!!!!umierający!!!!!!!!!!! to tak!!!!!

  9. 9
    0
    ~ relaksfun
    Czwartek, 03.01

    Pierwszy raz w życiu zgadzam się z Aborygenem M.! Serio! Koniec świata jest bliski!

  10. 10
    0
    ~ AborygenMiejscowy
    Piątek, 04.01

    • Kiedy ludzie są tego samego zdania co ja, mam zawsze wrażenie, że się pomyliłem. O.W.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.116532087326