Piątek, 10.01.2025, Imieniny: Danuta, Jan, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Asy, Walety i Blotki - zobacz co to znaczy

12.07.2011, 08:18:42 Rozmiar tekstu: A A A
Asy, Walety i Blotki - zobacz co to znaczy

Jestem Asem, będzie mógł powiedzieć pracowity elbląski radny jeszcze w tym roku. Oto rusza pierwszy w Polsce systemowy proces oceny radnych. W grudniu, na otwartym spotkaniu nastąpi przedstawienie wyników badania. Radni zostaną zakwalifikowani do trzech grup, będą Asy, Walety i Blotki. Kto jest kim, to się okaże już wkrótce.

Na drugim posiedzeniu Rady Programowej Barometru Aktywności Radnych dokonano wyboru przewodniczącej i sekretarza. Przewodniczącą została Teresa Bocheńska (wieloletnia radna RM Elbląga), a sekretarzem Zenon Lecyk (również były radny). Członkowie EKO proponowali przewodzenie Radzie osobom spoza Komitetu, jednak nikt z nich nie wyraził zgody. Stwierdzono zatem, że Teresa Bocheńska staje się „pełniącą obowiązki” przewodniczącej i z chwilą pojawienia się kandydatury spoza Komitetu, nastąpi zmiana. Pozostali członkowie Rady: Mira Stankiewicz – Radio Olsztyn, Lech Brywczyński – Magazyn Elbląski, Marek Nowosad – Radio Gdańsk, Piotr Derlukiewicz – Portel, Ingrid Hintz – Dziennik Elbląski, Jolanta Olszewska – info.elblag.pl, Witold Łada – EKO. Skład Rady jest otwarty, trwają rozmowy z kolejnymi potencjalnymi członkami. Konsultantem procesu oceny radnych jest socjolog dr Ryszard Skrzypiec.

Podczas spotkania dokonano ostatecznego szlifu Regulaminu i przyjęto go do realizacji na ten rok.  Długo trwała dyskusja nad nazewnictwem grup radnych opartym o „karcianą poetykę”: Asy, Walety i Blotki. Zdecydowano w końcu o ich przyjęciu, że ze względu na pewną pikantność i medialność.

Wielokrotnie pojawiała się kwestia obiektywności oceny pracy radnych. Oprócz oceny ilościowej, stosunkowo łatwej do przeprowadzenia (np. ilość zgłaszanych interpelacji), bardzo ważna jest ocena jakościowa (ciężar gatunkowy tychże interpelacji: dziura w jezdni czy propozycja systemowego rozwiązania w oświacie).

Ocena będzie dokonywana w czterech obszarach aktywności radnych: praca w Radzie Miejskiej (do 45 punktów), praca poza Radą (do 15), kontakty z mieszkańcami (do 18) oraz postawa etyczna (do 12, z tym że tu pojawiają się także punkty minusowe). Ocena będzie zatem mierzalna (punktowa)  – każdy członek Rady dokona swojej oceny na specjalnym arkuszu, następnie punkty członków Rady zostaną zsumowane i podzielone. W ten sposób powstanie wstępny ranking, gdzie radni mogą otrzymać do 90 punktów. Po tym etapie zostanie dokonana przez Radę Programową wspólna, ostateczna ocena radnych. Na tym etapie radni będą mogli otrzymać jeszcze dodatkowo do 10 punktów.  Potem nastąpi automatyczne przyporządkowanie radnych do trzech wyżej wspomnianych grup: Asów, Waletów i Blotek; im więcej punktów otrzyma dany radny, tym wyższa będzie jego pozycja w rankingu, w tym lepszej grupie się ulokuje.

Aby dać szansę na przekazanie wyczerpującej informacji o swojej pracy, do każdego radnego wystosowana zostanie ankieta w której będzie mógł wyczerpująco opisać swoją aktywność. Ponadto pozyskane zostaną materiały z Biura Rady Miejskiej, obserwowane będą sesje Rady Miejskiej oraz uruchomiona zostanie tzw. Urna Barometru, tj. umożliwienie przekazywania informacji o pracy radnych przez mieszkańców, warunkiem wzięcia pod uwagę tych informacji będzie ich nie anonimowość. Urna umieszczona będzie m.in. na stronie internetowej Komitetu, być może pojawi się również w formie skrzynki, gdzie będzie można wrzucać wypełnione, specjalne ankiety.

Przy ocenie istotna jest także znajomość specyfiki pracy radnych (dlatego w składzie Rady Programowej jest kilku byłych radnych) oraz codzienna obserwacja ich pracy (tu bezcenna staje się wiedza dziennikarzy).
Przedstawienie wyników oceny nastąpi podczas otwartego spotkania w grudniu. Niewykluczone, że wtedy najbardziej aktywny radny zostanie wyróżniony tytułem „Super Asa”.

Wkrótce radni otrzymają pismo z Regulaminem Barometru wraz z informacją o przebiegu badania.

Po wielu miesiącach przygotowań rusza pierwszy w Polsce systemowy proces oceny radnych. Jesteśmy głęboko przekonani, że jego wdrożenie przyczyni się do polepszenia jakości pracy samorządu, a w przyszłości do wyboru przez mieszkańców naprawdę aktywnych, kreatywnych i pracowitych radnych. Zapraszamy wszystkich elblążan do włączenia się w to obywatelskie działanie.

Regulamin BAR dostępny jest na stronie: http://www.elblag-eko.org/aktualnosci,145,Asy-walety-i-blotki-czyli-BAR-rusza.html

Elbląski Komitet Obywatelski

JO

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ ala
    Wtorek, 12.07

    hmmm...już drogi taki tekst, Info promuje teraz EKO????

  2. 2
    +3
    ~ ktoś
    Wtorek, 12.07

    Pani Teresa, która zna się na wszystkim, wieloletnia radna ? Ci ludzie chyba nie mają co robić. Jakość tej inicjatywy żadna. Zapominją że to wyborcy weryfikują radnych i to jest miernik a nie jakaś sfrustrowana grupa, którą właśnie wyborcy zweryfikowali

  3. 3
    +2
    ~ htyht
    Wtorek, 12.07

    Do koryta się nie dostali, to im żal d.. ściska

  4. 4
    0
    ~ kiepski@el.pl
    Środa, 13.07

    W przechodzeniu z partii do partii największym asem jest radny Tomczyński ,nikt go nie przebije.

  5. 5
    +1
    ~ miki
    Środa, 13.07

    EKO to twór ni w d... ni w oko. Pseudo znawcy problemów społecznych. Co drugi to lepszy. Jak się pracuje w instytucjach pozarządowych to niech się tam zostanie, a nie pcha do politycznego koryta.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.90517807006836