Dzieci z Bullerbyn, Madika z Czerwcowego Wzgórza i Nils Paluszek – od czerwca w każdy weekend można oglądać ich przygody w Multikinie. Lato z Astrid Lindgren, które potrwa w Multikinie do końca lipca, to niezwykła okazja, by przed ekranem usiadły dwa a nawet trzy pokolenia miłośników twórczości szwedzkiej pisarki – okazuje się bowiem, że kino na podstawie jej książek po prostu się nie starzeje!
Sieć Multikino we współpracy z Festiwalem Filmowym Kino Dzieci, SPInka Film Studio oraz Wydawnictwem Zakamarki zaprasza do kin na najpiękniejsze ekranizacje książek Astrid Lindgren. Lindgren to nie tylko jedna z najwybitniejszych pisarek literatury dziecięcej – w większości prezentowanych filmów sama odpowiadała też za scenariusz, co widać w niezwykłe czułej, humorystycznej, wypełnionej magią i mądrością wizji dzieciństwa, jaką oglądamy w filmowych wersjach jej opowieści.
Prezentowane w przeglądzie filmy trafiły do polskich kin po rekonstrukcji cyfrowej,
możemy je zatem podziwiać w najlepszej jakości obrazu i dźwięku. Wszystkie filmy zostaną zaprezentowane w wersji oryginalnej z polskim lektorem. W repertuarze „Dzieci
z Bullerbyn”, „Nowe przygody dzieci z Bullerbyn” (w reżyserii samego Lasse Hallströma!), „Madika z Czerwcowego Wzgórza” oraz „Nils Paluszek”.
Weekendowe poranki filmowe „Lato z Astrid Lindgren” odbędą się w każdy weekend od 2 do 31 lipca w 29 kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Jaworzno, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań 51, Poznań Malta, Radom, Rumia, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Szczecin, Tychy, Warszawa Targówek, Warszawa Złote Tarasy, Warszawa Wola, Warszawa Ursynów, Włocławek, Wrocław Arkady Wrocławskie, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze.
Start projekcji: godz. 12:00.
Szczegółowy plan seansów:
„Dzieci z Bullerbyn”: 2, 16, 30 lipca o godz. 12:00;
„Nowe przygody dzieci z Bullerbyn”: 3, 17, 31 lipca o godz. 12:00;
„Madika z Czerwcowego Wzgórza”: 9, 23 lipca o godz. 12:00;
„Nils Paluszek”: 10, 24 lipca o godz. 12:00;
Ceny biletów:
Od 12,00 do 15,00 zł, w zależności od regionu.
W wybranych lokalizacjach (Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Poznań 51, Poznań Malta, Szczecin, Warszawa Targówek, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady, Wrocław Pasaż Grunwaldzki) zapraszamy do kupna w promocyjnej cenie wydanych nakładem Wydawnictwa Zakamarki książek autorstwa Astrid Lindgren.
Sponsorem cyklu Poranki w Multikinie jest Cappy oraz Citi Handlowy.
Opisy filmów:
Dzieci z Bullerbyn | Alla vi barn i Bullerbyn | lektor
Szwecja, Włochy 1986, 91 min, (aktorski)
reżyseria: Lasse Hallström
scenariusz: Astrid Lindgren
Lisa, Britta, Anna, Olle, Lasse i Bosse przeżywają na co dzień niesamowite przygody i nigdy się nie nudzą. Każde z nich ma głowę pełną niezwykłych pomysłów na to, jak spędzić wakacje w Bullerbyn – najmniejszej i najsłynniejszej wiosce na świecie.
Nowe przygody dzieci z Bullerbyn | Mer om oss barn i Bullerbyn | lektor
Szwecja, 1987, 95 min, (aktorski)
reżyseria: Lasse Hallström
scenariusz: Astrid Lindgren
Kolejne przygody mieszkańców Zagrody Północnej, Środkowej i Południowej. Po wakacjach Lisa, Britta, Anna, Olle, Lasse i Bosse wracają do szkoły. Wielkimi krokami zbliża się zima i święta, które w Bullerbyn zawsze są wyjątkowe i warto czekać na nie cały rok.
Madika z Czerwcowego Wzgórza | Madicken på Junibacken | lektor
Szwecja, 1980, 82 min, (aktorski)
reżyseria: Göran Graffman
scenariusz: Astrid Lindgren
Siedmioletnia Madika ma głowę pełną pomysłów na zabawy i psoty. Jej młodsza siostra Lisabet i przyjaciele nigdy więc nie nudzą się w towarzystwie niesfornej mieszkanki Czerwcowego Wzgórza. Każdy dzień to szansa na to, by przeżyć jakąś przygodę.
Nils Paluszek | Nils Karlsson Pyssling | lektor
Szwecja, 1990, 72 min, (aktorski)
reżyseria: Staffan Götestam
scenariusz: Staffan Götestam
Pięcioletni Bertil nudzi się, gdy jego rodzice są w pracy. Pewnego dnia poznaje Nilsa Paluszka, skrzata, który potrzebuje pomocy w walce z wielkimi szczurami. Bertil za sprawą magii zostaje zmniejszony do rozmiarów Nilsa. Z tej perspektywy świat wygląda zupełnie inaczej i nie ma już mowy o nudzie.