Leczenie raka piersi od teraz w Elblągu ma być szybsze i kompleksowe. W jednym miejscu pacjentki będą miały dostęp do różnych form leczenia, a także specjalistów od onkologów, chirurgów, po psychologa, dietetyka i rehabilitanta. To za sprawą Ośrodka Senologicznego Breast Cancer Unit przy szpitalu wojewódzkim.
Wojewódzki Szpital Zespolony chce dołączyć do powstającej w Polsce tzw. sieci onkologicznej. Musi jednak spełnić kilka warunków określonych przez Ministerstwo Zdrowia. Pierwszy placówka spełnił otwierając, wspólnie z Centrum Radioterapii i Usprawniania Nu-Med, w grudniu 2018 roku Elbląskie Centrum Onkologii. Kolejnym jest stworzenie zespołu specjalizującego się w leczeniu konkretnego nowotworu. Dlatego przy szpitalu będzie funkcjonował Ośrodek Senologiczny Breast Cancer Unit, w którym leczony będzie rak piersi. Uruchomiony został w poniedziałek (11 lutego). W całej Polsce docelowo ma powstać około 80 takich ośrodków. W tej chwili działa ich już osiem. Ten elbląski jest pierwszym w województwie warmińsko-mazurskim.
Chcielibyśmy znaleźć się w tej sieci onkologicznej. Teraz naszym zadanie jest przygotowanie się do tego jak najlepiej, aby otrzymać akredytację. Nie jest to sprawą łatwą, trzeba spełnić wygórowane standardy
- mówi Elżbieta Gelert, dyrektor WSZ w Elblągu.
Głównym zadaniem Ośrodka jest zapewnienie pacjentkom kompleksowej opieki. To oznacza, koniec "koszmarnego toru przeszkód", który chore musiały dotychczas pokonywać, lecząc się w kilku różnych poraniach i szpitalach, przekonuje jeden z profesorów konsultujących utworzenie sieci onkologicznej.
Założeniem ośrodka jest to, aby pacjentki w krótkim czasie mogły otrzymać poradę, zacząć proces diagnostyczny. W momencie, gdy potwierdzi się, że jest to nowotwór złośliwy, automatycznie wchodzą na ścieżkę karty onkologicznej. Gdy pacjentka stanie na konsylium, pozna cały plan leczenia, z góry będzie wiedziała, co ją czeka. Nie będzie błądziła po różnych specjalistach, ale od początku miała wytyczony cały szlak leczenia, w jednym miejscu dostęp do różnych sposobów leczenia, chirurgii, chemioterapii, radioterapii
- mówi lek. Zbigniew Fiedorowicz, z-ca koordynatora Oddziału Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Piersi w WSZ w Elblągu, szef ośrodka.
Skoordynowana opieka w onkologii to leczenie bez skierowań, tu pacjentka jest przekazywana sobie przez kolejnych lekarzy, ma cały plan leczenia, jest bezpieczna. Dodatkowo ma dostęp do porady psychologa, dietetyka i rehabilitanta. To opieka od A do Z w jednym ośrodku
- wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem.
W wojewódzkim szpitalu rocznie leczonych jest około 200 pacjentek z Elbląga, ale z województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.
Z okazji uruchomienie w Elblągu Ośrodka Senologicznego Breast Cancer Unit w dziś (11 lutego) w WSZ w Elblągu odbyłą się konferencja naukowa pt. „ Kompleksowe leczenie raka piersi”.
Haha moja znajoma wlasnie miala zabieg, traktowanie bylo karygodne wiec nie piepr..... Klamstw i bzdur pid publike
Wycieczki do olsztyna to nam proponujecie bo w Elblągu??
Jak mamy takich onkologów jak jedna panienka z przychodni onkologicznej to nie wróżę szybkiego leczenia niestety
Pani Gelert , "Babo w laczkach", a kolejki do lekarza na 2022 rok albo i dłużej, nie ?Tym się niech pani POseł zajmie. a nie wymyślanie , bo się kadencja wkrótce kończy, a kolejki do specjalistów się wydłużają w nieskończoność. Wkrótce pacjent do lekarza ędzie chodził z ...własną trumną.
jak widzę tą babkę tomi się przypomina jedzenie w szpitalu
Pani Gelert , weż się kobieto za robotę np. za te ohydne żarcie w twoim szpitalu albo zarządzanie szpitalem albo polityka , a w tym przypadku ani jedno ani drugie ,
W styczniu miałam zabieg piersi w W.Sz.Z. Lezalam na korytarzu, ponieważ nie było miejsca. Dramat,a tak pięknie mówią. Lepiej szukać innej placówki
Gelertowa wymienić natychmiast
czy Gelertowa ruszy tyłek i pójdzie i zobaczyć co się dzieje na pogotowiu, że dzieci czekają z dorosłymi, i to czekają po 3-4 godziny, czy redakcja może się tym zająć, a nie tylko chwalić szpital wojewódzki? Bierze miesięcznie 19 tysięcy pensji, to skandal!
W szpitalu wojewódzkim nie było w niedzielę laryngologa na dyżurze dziennym. Jestem po poważnej operacji ucha i musiałem prosić anestezjologa żeby mi pomógł. Starali się panowie ale się na uszach nie znają. Sami przyznali że to skandal, żeby chociaż jednego laryngologa nie było. Oddział też był zamknięty czy pielęgniarki ogarniały. Szanowna redakcjo. Składam oficjalną skargę. Proszę o wyjaśnienie sytuacji. Mówię prawdę jak było.