Pogotowie Stomatologiczne przy ul. Gdyńskiej zostało zamknięte. Żaden gabinet dentystyczny nie zgłosił się do konkursu na prowadzenie takiej placówki. Radna Maria Kosecka składa interpelacje, by Miasto podjęło działania znalezienia kolejnych chętnych. Prezydent Miasta, Witold Wróblewski informuje, że podjęto już wszelkie próby otworzenia takiego pogotowia w Elblągu. Czy rzeczywiście nikt nie podejmie się prowadzenia gabinetu?
Ból zęba jest jednym z najbardziej uciążliwych dolegliwości. W żaden sposób nie możemy wpłynąć na jego uśmierzenie. Jedynym "domowym" sposobem jest znieczulanie się środkami farmaceutycznymi. Najlepszym rozwiązaniem dla mieszkańców jest otworzenie pogotowia stomatologicznego, który pomaga doraźnie w godzinach nocnych, a także w niedzielę i święta.
Przypomnijmy, że pod koniec 2014 r. NZOZ Mewa świadczący usługi pogotowia stomatologicznego przy ul. Gdyńskiej zrezygnował z umowy z NFZ. Warmińsko-mazurski oddział ogłosił konkurs na 2015 r. w tym zakresie, niestety żaden gabinet dentystyczny nie jest zainteresowany podpisaniem umowy z WM OW NFZ.
Głównym problemem jest nierentowność prowadzenia takiego gabinetu. Przyznał to sam Witold Wróblewski, Prezydent Miasta, w odpowiedzi na interpelację radnej Marii Koseckiej.
Prowadzenie samych usług pogotowia stomatologicznego nie jest przedsięwzięciem opłacalnym, właściwym jest rozszerzenie realizowanych zadań przez funkcjonujące już placówki medyczne. Zakontraktowanie przez NZOZ "Mewa" wynikało z możliwości zakontraktowania w niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej innych usług wysoce specjalistycznych, które rekompensowały niebilansujące się kontraktowanie usług pogotowia
- stwierdził.
Prezydent Miasta podkreśla, że podjęto już wszelkie próby otworzenia takiego pogotowia w Elblągu. Samorząd proponował nawet udostępnienie wyremontowanych pomieszczeń w jednej z przychodni, dla nowego wykonawcy usług. Kolejnym ułatwieniem miało być specjalne dofinansowanie do zakupu sprzętu medycznego na prowadzenie działalności. Prowadzone były rozmowy z lekarzami zatrudnionymi w elbląskich zakładach, którzy byliby skłonni podjąć współpracę. Niestety tylko jedna osoba zgłosiła chęć realizacji tego zadania. Z uwagi na specyfikę tej pracy, niemożliwym jest prowadzenie placówki jednoosobowo.
Czy elblążanie mogą zatem zapomnieć o pomocy doraźnej? Maria Kosecka, która cały czas walczy o utworzenie Pogotowia Stomatologicznego - nie zamierza odpuszczać.
Moje wystąpienia generalnie wynikają z zapotrzebowania społecznego, tak również jest w tym przypadku. Otrzymuję wiele postulatów od mieszkańców zgłaszających potrzebę funkcjonowania stomatologa w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy. Jest to jedyna specjalizacja medyczna która nie prowadzi pomocy doraźnej i uważam, że postęp cywilizacyjny obliguje wręcz osoby odpowiedzialne do zagwarantowania pomocy cierpiącemu. A myślę, że najgorszemu wrogowi nie życzymy bólu zęba, jest to szczególnie dokuczliwy rodzaj bólu, wymagający niezwłocznej pomocy specjalisty. Podobnie postępujemy w przypadku bólu innych części ciała i dla nikogo nie jest to rzeczą dziwną. Poprzednie moje wystąpienia w tej sprawie kończyły się uruchomieniem Pogotowia Stomatologicznego wyrażam więc nadzieję, że i obecnie Prezydent Miasta rozwiąże problem z korzyścią dla elblążan
- podsumowała Maria Kosecka.
Pogotowie Stomatologiczne winno funkcjonować w strukturach Szpitala Wojewódzkiego i obsługiwać pacjentów szpitala oraz z zewnątrz. Stomatolodzy prywatni to kasta bogaczy , którzy nie będą leczyć zwykłych obywateli z NFZ. Po co te sztuczne interpelacje ?
Pani Marysiu mam pytanie, czy uczestniczy pani jeszcze w spotkaniach koła PO gdzie przewodniczy pani posłanka? Czy mogłaby pani również napisać tekst o wszystkich swoich udanych dokonaniach ale nie miękkich projektach z gatunku public relations tylko takie które miały realny wpływ na poprawę życia nas wszystkich.
lukasz ma rację! Jeżeli nie w Wojewódzkim, to w innym szpitalu, który jest w gestii Miasta. Nakazać z urzędu i tyle. Przestańcie się bawić. Skoro społeczna potrzeba tego wymaga, to temat bezdyskusyjnie musi być wykonany. I to by było na tyle drodzy Radni bezradni.
K&B, nakazać to Ty se możesz; za wszystko trzeba płacić
Zęby,o które się dba nie bolą !! Nie słyszałam,aby zdrowe zęby bolały. Pytam,czy pogotowie dla "flejtuchów" jest potrzebne? ,pytanie ret oryczne. Przecież nikt im zębów nie zepsuł,tylko sami,świadomie doprowadzali do takiego stanu.Czekają,aż dziura będzie jak"krater wulkanu" i wtedy pretensje,że brak pogotowia.A co zrobili wcześniej? Powtarzam,zadbane nie bolą!!!
~ lukasz dokładnie tak jak pioszesz w Szpitalu Wojewódzkim , który jest bardzo dużą placówką medyczną , wsztyd , że takiej opiki stomatologicznej w nim nie ma . Dlaczego Pani Gelet tym sie nie zajęła , bo ....się nie opłaca ?? Liberał to liberał . A Pani Maria Kosecka lubi mówić o swoich interpelacjach w mediach . PO co ??? Hmmmm . Co będzie następne ?? Jaki temat z życia społecznego Elbląga ?? Kto wie .. ?
babcia ty zyjesz chyba w idealnym swiecie. Moze juz nie zyjesz sprawdz uszczypnij sie.
To , że w mieście tej wielkości co nasze nie ma pogotowia stomatologicznego w celu niesienia ulgi w nagłych przypadkach i kłopotach z bolącymi zębami zakrawa , to na kiepski żart . Ale tym od bolących zębów i pękających od bólu głowach wcale nie jest do śmiechu . I dobrze , że tym przy zębnym problemem zajęła się Pani Kosecka . Bo każdy wie , co oznacza ból zęba , ale nie każdy wie dlaczego w naszym mieście do tej pory nie rozwiązano problemu i nie powstało miejsce , gdzie można się go pozbyć . Gdzie można liczyć na pomoc . Dziwi również fakt , że każda inicjatywa radnej Koseckiej z reguły słuszna jest powodem do niestosownych uwag i niepochlebnych komentarzy . Na szczęście jeszcze nikt nie pyta panią radną o kolor włosów zapewne dlatego , że dobrze to widać na zdjęciach .
A co jeśli nagle Twój zdrowy ząb przestanie być zdrowy ? Są takie nagłe przypadki, szczególnie w nocy i wtedy nie masz co zrobić..
Różnica między babkami , a " babkami "z piasku , które robią dzieci w piaskownicach jest taka , że "babki "dziecięce są niewątpliwie bardziej urokliwe .