Nowe przepisy w prawie farmaceutycznym mają dożyć do zmniejszenia eksportu leków. Chodzi m.in. o wprowadzenie obowiązku zgłaszania inspekcji farmaceutycznej zamiaru ich wywozu. Problem niedoboru leków w Polsce cały czas ciąży nad obywatelami. Czy skutkiem tych działań będą podwyżki w aptekach?
Przeciwnicy twierdzą, że tylko 7 % leków jest wydawanych na eksport i nie są one przyczyną problemu niewystarczającej ilości środków farmaceutycznych.
Sugerują również, że w momencie gdy wprowadzi się ograniczenia na ruch transgraniczny, może to spowodować podwyżki leków w polskich aptekach. – Koncerny farmaceutyczne nie będą miały konkurencji i spowoduje to powrót do sytuacji monopolistycznej. Leki z importu są jedynym legalnym i dopuszczalnym źródłem konkurencji w okresie, kiedy na dany lek obowiązuje patent – podkreśla w serwisie biztok.pl Tomasz Dzitko, przewodniczący Stowarzyszenia Importerów Równoległych Produktów Leczniczych (SIRPL) .
W dalszej rozmowie informuje, że to właśnie w ramach importu sprowadza się ponad 600 tańszych leków z różnych grup farmaceutycznych : chociażby na nadciśnienie czy padaczkę. – Nie widzę żadnej reguły, dlaczego niektóre leki w Polsce są tanie, a niektóre są sprzedawane w wyższych cenach niż te same produkty na innych rynkach - dodaje.
Źródło : biztok.pl
opr.
I znów nakręcacie ludzi !!!
W aptece kropli od 3 miesiecy nie ma Sterazolin , byly przypadki ze chorzy potrzebowali Insuliny a nasi opylali zagranice,