Mieszkańcy kolejnej, to już czwartej nieruchomości zarządzanej przez Zarząd Budynków Komunalnych, zgłosili do nas brak gazu. Tym razem dotyczy to budynku przy ul. Stefczyka 5.
- Odłączyli nam gaz 11 października. Nie wiemy jaki jest powód. Czy możecie się czegoś dowiedzieć? – pyta nas czytelniczka.
Problem zgłosiliśmy do ZBK. Po raz kolejny otrzymaliśmy podobne tłumaczenie jak przy wcześniejszych interwencjach braku gazu, że w minionych latach w budynku przeprowadzane były tylko doraźne naprawy instalacji gazowej, które wskazywane były do realizacji przy obowiązkowych corocznych przeglądach.
W roku 2021 po wykonanych przeglądach technicznych instalacji gazowych (Stefczyka 5 – 11.10.2021 r.) zalecono natychmiastowe wyłączenie dostawy gazu z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców. Po analizie uznano, że remont instalacji we wskazanym zakresie jest nie opłacalny. Ze względu na bardzo zły stan techniczny urządzeń i występujące liczne wycieki gazu wymagane są pilne remonty całych instalacji gazowych
– informuje ZBK.
Jak zapewnia ZBK instalacje wymagają optymalizacji zastosowanych średnic oraz zachowania odległości od przegrody. - W wielu miejscach występuje brak możliwości oceny nieszczelności połączenia, co bezpośrednio wpływa na zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców – wyjaśnia ZBK.- Otynkowane piony instalacyjne znajdujące się w częściach mieszkalnych utrudniają właściwą ocenę stanu technicznego instalacji gazowej, a to stwarza niebezpieczeństwo dla dalszego użytkowania instalacji.
Zasadnym było wyniesienie pionów do części wspólnych wraz układami pomiarowymi. Zastosowane elementy instalacji są niewłaściwym materiałem dla tego typu układów. Zły stan techniczny infrastruktury gazowej uniemożliwia jej doraźną naprawę i ze względu na bezpieczeństwo lokatorów wymagana jest konieczność budowy nowych układów gazowych
– podaje ZBK.
Co zostało zrobione w tej sprawie? - W zaistniałej sytuacji przepisy wymuszają na właścicielu budynku obowiązek sporządzenia dokumentacji technicznych przez uprawnionego projektanta oraz uzyskanie wszelkich zgód administracyjnych na podstawie których można wybudować nowe instalację gazowe – tłumaczy ZBK. - Przeprowadzono postępowanie przetargowe na wykonanie projektów.
W pierwszym postępowaniu przetargowym prowadzonym na platformie zakupowej nie wpłynęła żadna oferta. W drugim postępowaniu został wyłoniony wykonawca na realizację dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
ZBK twierdzi, że przeprowadzono też postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy na budowę nowych instalacji gazowych. - Podpisano umowy z wykonawcami robót. Zgodnie z zapisami umownymi wykonawcy niezwłocznie przystąpili do realizacji robót, na wykonanie instalacji mają 20 dni roboczych od dnia przekazania placu budowy – dodaje ZBK.
Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytanie, kiedy umowy z wykonawcami zostały podpisane. ZBK nie podało informacji od kiedy należy liczyć wspomniane 20 dni.
- Mieszkańcom, którzy posiadali ogrzewanie gazowe (dotyczy trzech lokali mieszkalnych przy ul. Stefczyka 5) ZBK zaproponował udostępnienie innych źródeł grzewczych (grzejników elektrycznych). Jednakże najemcy nie skorzystali z tej propozycji zapewniając służby techniczne, że posiadają własne urządzenia – zaznaczył ZBK.
Pytania do Zarządu Budynków Komunalnych wysłaliśmy drogą mailową. Jako autora odpowiedzi na zadane pytania podano ZBK nazwę instytucji.
Prezydent biega przy choince i żłobie, a za chwilę będzie składał życzenia "Wesołych...". Wybraliście, to się cieszcie i ciągnijcie gaz z gabinetu prezydenta. Starczy na pewno.
Lepiej zamknąć dopływ niż zbierać gruz po eksplozji.
stare budy, do wyburzenia, a nie do remontu, tylko najpierw wszystkim trzeba dac nowe mieszkania, bo im się przecież należy od miasta za darmo mieszkanie, tylko frajerze biorą kredyty na całe życie i spłacają swoje mieszkania,
U mas na dolnej 15 przeglądów nie było nigdy. W tym roku przyszli i zamkneli gaz. A z gazowni mówili ze przeglady musza byc robione co roku. To jak to jest? Jak gminne to nie trzeba robic, a jak w wsolnocuie to sie dba. Kto dopuscil ze u nas nie bylo przegladow. jak zwykle nie ma winnych.
A wystarczyło zmienić tylko dyrektora i mamy co mamy?
Instalacja jest już wykonana. Dziś odbiór techniczny a następnie uruchomienie dostawy. A w kwestii stanu technicznego sprzed remontu to winny zainteresować się tym służby na 4 litery. Ludzie siedzieli na bombie.
Zastanawiam się jak to się dzieje, że w tym roku ZBK wykonuje tyle napraw instalacji gazowych?! Nowa kadra nowe spojrzenie?! Czy może większa wiedza to i większe odpowiedzialność. bezpieczeństwo mieszkańców najważniejsze.
Rozumiem, że ktoś już cię powiadomił o zaniedbaniach w ZBK w ostatnich latach. A twoje "bravo" to z życzliwości a nie uszczypliwości. Myślę, że sprawy o których pisze info.elblag.pl będą miały swój koniec nie za sprawą wykonania nowych instalacji gazowych tylko w finale kontroli organów do tego powołanych. Także powstrzymaj swój język.
Przykre jak się patrzy na budynki gminne. Obok wspólnota z piękną elewacją, nowymi oknami i dachem. Budynek ZBK za to - brak komentarza. Ciężko opisać ten stan techniczny.
Informacja dla wszystkich: instalacje gazowe w ZBK to stan klęski i rozpaczy.