Czwartek, 14.11.2024, Imieniny: Laura, Emil, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Martwe ryby w rzece Elbląg. Czytelniczka: Kto jest za to odpowiedzialny? Czy to kolejna katastrofa ekologiczna?

24.05.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Martwe ryby w rzece Elbląg. Czytelniczka: Kto jest za to odpowiedzialny? Czy to kolejna katastrofa ekologiczna?
Fot. Adrian Sajko
- W rzece Elbląg, naprzeciwko napisu „Elbląg”, jest ok. 20-30 śniętych ryb. Czy to kolejne skażenie? - pyta nasza czytelniczka. Skąd wzięły się śnięte ryby?
 
W maju 2014 r. Delegatura w Elblągu otrzymała zgłoszenie alarmujące o masowym zatruciu ryb. Z wody wyłowiono wówczas ponad 16 ton śniętych ryb, a straty oszacowano na 360 tysięcy złotych. Śledztwo mające na celu ustalenie sprawcy tej ekologicznej katastrofy trwało miesiącami. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu.
 
Proces trwał cztery lata. W 2019 r. Sąd uznał, że winę ponosi dyrektor i dwóch pracowników firmy mleczarskiej z Pasłęka, których błędne decyzje doprowadziły do katastrofy ekologicznej. Mężczyźni zostali skazani na karę roku więzienia w zawieszeniu.
 
W piątek, 21 maja, otrzymaliśmy zgłoszenia od zaniepokojonych elblążan. - Mam nadzieję, że to nie jest kolejne zatrucie, ale coś na pewno się dzieje. Idąc Nadbrzeżem na Starówce zauważyłem kilkadziesiąt śniętych ryb – stwierdził nasz czytelnik.
 
- W rzece Elbląg, naprzeciwko napisu „Elbląg”, jest ok. 20-30  śniętych ryb. Czy to kolejne skażenie? - pyta nasza czytelniczka.
 
Skontaktowaliśmy się z dyrektorem elbląskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.  Jak zaznacza Krzysztof Cegiel, nie doszło do żadnej katastrofy ekologicznej. - Sytuacja powtarza się co roku – uspokaja. - Jest to związane z masową migracją i tarłem ryb, która odbywa się między Zalewem Wiślanym a Zalewem Drużno, w okresie kwiecień, maj, początek czerwca.
 
 
Wielkie masy ryb przemieszczają się między tymi akwenami w celu odbycia tarła. W czasie tarła dochodzi o mechanicznych uszkodzeń. Jakaś część ryb niestety kończy swoje życie po tarle. Efektem tego są śnięcia, które są widoczne na rzece Elbląg, jeziorze Drużno i w największym stopniu na Zalewie Wiślanym
 
– wyjaśnia Krzysztof Cegiel.
 
Część śniętych ryb mogła także stać się ofiarami kłusowników. - Niedozwolonym przez prawo sposobem połowu jest połów na tzw. „szarpaka”, czyli "gołą", nieuzbrojoną kotwicą ryby są kaleczone i niestety tego nie przeżywają - tłumaczy dyrektor. -  Niestety część tych ryb była skaleczona przez kłusowników.
 
 
Te dwa czynniki – tarło i kłusownictwo, które występuje szczególnie na rzece Elbląg, są odpowiedzialne za piątkowe zjawisko śniętych ryb. To miało zupełnie innych charakter niż zatrucie Drużna parę lat temu. Tu nie było jednego dominanta tylko były ryby ze wszystkich gatunków, we wszystkich rocznikach. Tutaj mamy do czynienia z „tarlakami”
 
– dodał Krzysztof Cegiel.
 
Polski Związek Wędkarski okręgu Elbląg, w porozumieniu z Kapitanatem, odpowiedzialny jest za usuwanie śniętych ryb. - Ilość uprzątniętych ryb jest różna, w zależności. W tym roku nie było ich za wiele. Potrafiliśmy zbierać kilkaset kilogramów, do 1 tony śniętych ryb. W piątek, uprzątnęliśmy ok. 100 kilogramów. Jak na 14 km rzeki i duże jezioro Drużno to nie jest wiele – opowiada Krzysztof Cegiel. - Ryby uprzątnęliśmy dwiema łódkami z każdego brzegu od wyjścia z jeziora Drużno do mostu w Nowakowie.
 
 
W przyrodzie mamy sprzymierzeńców – bieliki, które w tym okresie gromadzą się na Zalewie Wiślanym, w pobliżu rzeki Elbląg. To ptaki drapieżne, które w części są padlinożercami. One naturalnie, co roku, gromadzą się na tych akwenach i część tych śniętych ryb stanowi ich pokarm, co nam po części pomaga
 
– zaznaczył Krzysztof Cegiel.
 
Jakie gatunki ryb ucierpiały najbardziej? - W 90 proc. były to leszcze. Były też pojedyncze sandacze, okonie – wymieniał Krzysztof Cegiel.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Adrian Sajko


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ ja
    Wtorek, 25.05

    Oficjalnie jezioro nazywa się Druzno, nie Drużno.

  2. 2
    +5
    ~ Drdr....
    Wtorek, 25.05

    To jezioro zawsze nazywało się DRUZNO, oczywiście z wyjątkiem okresu przynależności do Prus i Niemiec. Trzeba przyznać, że w Elblągu panuje taki zwyczaj zmian nazewnictwa, bo rzeka Elbląg to kanał, rzeczka Kumiela to "Dzikuska", obecna katedra to jeszcze do niedawna była kościołem zabytkowym, Malbork nadal często nazywany jest Malborgiem, a Frombork Fromborgiem, a niektórzy wciąż jeżdżą do Tolkemicka, a nie Tolkmicka. A z jeziorem to są już przegięcia, bo nawet oficjalnie figuruje ten teren ochronny jako Drużno, a w czasach PRL istniał z siedzibą w Elblągu Kombinat Rolny Drużno.

  3. 3
    +13
    ~ Ziutek
    Wtorek, 25.05

    Za 16 ton wybitej ryby dostali rok w zawiasach a za złowienie wędką paru rybek bez karty sądzą jak przestępcę kłusownika. Ot prawo i sprawiedliwość w Polsce. Jak kraść to miliony.

  4. 4
    +3
    ~ przyczyna
    Wtorek, 25.05

    No i patrzcie co się dzieje - ryba, widząc "wspaniale" usytuowany neon, wywraca się brzuchem do góry. A neon taki piękny jest, amerykański.

  5. 5
    0
    ~ obserwator
    Wtorek, 25.05

    a czy przypadkiem nie jest to wina donalda tuska?

  6. 6
    +3
    ~ Stefan Batory
    Wtorek, 25.05

    Zawody wędkarskie ... po przewazeniu trafiają rybki spowrotem do akwenu. Niektóre w stanie ciężkim i zdychają.

  7. 7
    +2
    ~ szimurina
    Wtorek, 25.05

    Siedzą dziady nad kanałem i kłusuja na podrywkę zabijając tym ryby.

  8. 8
    0
    ~ Wędkarz włuczy kij
    Środa, 26.05

    Jezioro nazywa się oficjalnie Druzno, a rezerwat natomiast oficjalnie nazywa sie: rezerwat przyrody DRUŻNO.

  9. 9
    0
    ~ Marcin
    Sobota, 24.07

    Co robi komendant PSR i SSR ? Uczą się przepisów? Tylko wędkarzy straszą i nie legalnych sieci PZW pilnują, sieci i śmieci przywiązane , worki z szczupakami koło bazy żueowo grubas z nocnikiem na głowie wybiera, pływa motorówką dużą po Rezerwacie. Co tam się dzieje? Ryby ładują do worków i wywożą, paliwo przelewają, w bagażnikach karnisty i ryby. Co tam się dzieje dlaczego SSR wyjeżdża workami ryb.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


3.2876970767975