Piątek, 22.11.2024, Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Radna pyta, czy elblążanie mają dostęp do komercyjnych testów PCR. Najbliżej wykonamy je w Malborku?

07.09.2020, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Radna pyta, czy elblążanie mają dostęp do komercyjnych testów PCR. Najbliżej wykonamy je w Malborku?
Źródło: pixabay.com/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Czy jest możliwość wykonania, dla chętnych osób, komercyjnych testów na koronawirusa w Elblągu - pyta radna Jolanta Lisewska. Swoje urządzenie do przeprowadzania takich badań chciał zakupić szpital miejski. To na razie się nie udało.

Komercyjne testy genetyczne PCR na obecność wirusa Sars-CoV-2, rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektora Sanitarnego, znajdują się w ofercie laboratoriów w wielu miastach. O to, czy można je wykonać również w Elblągu, zapytała radna Jolanta Lisewska (PiS) podczas Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych, która odbywał się w miniony czwartek (3 września).

Płatny test na COVID-19 można wykonać np. w Malborku. Wiem, że takie testy nie są tanie, ale chciałabym wiedzieć, czy w Elblągu jest możliwość wykonania płatnych testów PRC na obecność koronawirusa

- pytała Jolanta Lisewska.

Jak się okazuje. Elblążanie na razie nie mają takiej możliwości. Szpital miejski chciał zakupić urządzenie do wykonywania testów. To usprawniłoby pracę placówki, ale też jak podkreślał jej dyrektor, umożliwiło komercyjne wykonywanie testów dla chętnych elblążan. Okazało się jednak, że sprawa nie jest taka prosta.

- Badania wykonujemy przez sanepid, współpracujemy również z laboratorium w Gdyni. Chcieliśmy sami wykonywać takie badania profilaktyczne i wtedy pewnie byłaby możliwość wykonywania takich komercyjnych badań dla elblążan. Niestety to się nie udało - mówił Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu.

Szpital ogłosił przetarg na dostawę urządzenia i odczynników, koniecznych do wykonywania badań.

To urządzenie kosztuje ok. 300 tys. zł, więc dosyć sporo, ale znacznie przyśpieszyłoby naszą pracę. Okazało się jednak, że do przetargu nie przystąpiła ani jedna firma. Samo urządzenie jeszcze można kupić. Problem jest ze zdobyciem odczynników. Nie ma w tej chwili firmy gotowej sprzedać nam urządzenie i zapewnić odczynniki, chociażby na dwa miesiące. Znam szpitale, w których kupiono nawet takie dwa urządzenia i teraz dwa stoją nieużywane

- mówił Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu.

Elblążanie, którzy chcieliby wykonać test PCR muszą skorzystać z oferty laboratoriów spoza Elbląga. Radna PiS podpytywała jednak również o testy serologiczne na obecność koronawirusa. Takie badanie można wykonać samodzielnie w domu, kupując przez internet tzw. test kasetkowy lub płatnie w laboratorium. - Czy takie testy są wiarygodne - pytała Jolanta Lisewska.

Tutaj nie ma dyskusji. Jedyną miarodajną metodą badania, która ma powiedzieć, czy osoba badana jest wolna od koronawirusa, czy też jest zakażona i wysiewa, jest metoda PCR

- przekonuje Marek Jarosz, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu.

Szef elbląskiego sanepidu przypomina jednak, że aby wynik był wiarygodny, badanie powinno się wykonać nie wcześniej niż 7 dni od momentu ostatniego kontaktu z osobą zakażoną czy źródłem zakażenia. Wcześniej koronawirus w organizmie nie jest "widoczny".

Jak jest z metodami serologicznymi? Grupa koronawirusów liczy szereg różnych typów, również takich, które towarzyszą nam od dawna, a wywołują niegroźne, banalne przeziębienia górnych dróg oddechowych. My się boimy szczególnie zjadliwych typów tego wirusa - pierwszy był SARS, później MERS, a obecnie mamy SARS2. Natomiast w obrazie badania serologicznego bardzo często występują krzyżowe reakcje i na ogół dochodzi do fałszywie dodatnich wyników. Sprawdzaliśmy to wielokrotnie. Te osoby, które zdecydowały się na badanie serologiczne, w przypadku dodatniego wyniku, były kierowane do weryfikacji badania metodą PCR. Dopiero wtedy okazywało się, że to, co wychodziło na wyniku badania serologicznego dodatnie, tu wychodziło ujemne. Badania serologiczne jako takie są oczywiście bardzo wartościowe, jednak na skalę masową, diagnostyczną nie mają wartości. Jeśli zwracają się do mnie przedstawiciele zakładów, których stać na to, aby zafundować swoim pracownikom testy na koronawirusa, odradzam im badania serologiczne i zalecam zadania PCR

- wyjaśniał Marek Jarosz.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +7
    ~ odczynnik
    Poniedziałek, 07.09

    Bla,bla,bla. Wystarczyło konkretnie odpowiedzieć ,że nie.

  2. 2
    +10
    ~ Wiocha
    Poniedziałek, 07.09

    Pisaliśmy że Elbląg jest wiocha. Malbork ma a Elbląg nie. Na dodatek testy na koronawirusa jada do olsztyna bo w Elblągu nie ma prawa być. Won z wami wszystkimi.

  3. 3
    +17
    ~ kiki
    Poniedziałek, 07.09

    Zamiast pytać to pani radna powinna wystąpić do swojego rządu by elblążanie mgli wykonywać testy PCR w naszym mieście. I tak pojmuję pracę radnej a nie zadawać pytanka, od pytań to są mieszkańcy pani radna.

  4. 4
    +7
    ~ abcde
    Poniedziałek, 07.09

    Kiedy w koncu ktos powie glosno ze testy PCR nie nadaja sie do testow wirusow.... Sam Tworca testu PCR to przyznal. Nie wykonujcie testow PCR bo tylko podbijacie statustyke a test wychodzi w wiekszosci falszywie pozytywny...

  5. 5
    +7
    ~ j.w
    Poniedziałek, 07.09

    Te testy wykazują pozytyw z oleju roślinnego np...Ludzie opamiętajcie się jeszcze za to płacicie za bzdury które wam wciskają i tyle w temacie.

  6. 6
    +6
    ~ Qwerty
    Poniedziałek, 07.09

    "Elbląg - tu nic nie ma" - hasło promujące miasto

  7. 7
    +5
    ~ taplary
    Poniedziałek, 07.09

    Ktoś jeszcze ma złudzenia co do potęgi tego miasta i dbałości administratora o mieszkańców? To jest doskonałe rozwiązanie - nie ma badań i nie ma wirusa. dlatego mamy tak mało zakażeń - brak badań. Ten patent - brak badań niszczący wirusa - należy rozpowszechnić w świecie a kasę za autorstwo przeznaczyć na rondo na Fromborskiej. Wkrótce będzie rok a zapyziałkowo jedzie do malborka , bo tutaj się nic nie opłaca. Inni mają kompletne zestawy do badań wirusa, Elbląg nie. Należy zlikwidować termometry i wyjdziemy na lidera w walce z wirusem. Czy jest jeszcze w tym mieście ktoś komu można zaufać, uwierzyć, kto wykonuje swoje obowiązki przyzwoicie?

  8. 8
    +3
    ~ do kiki
    Poniedziałek, 07.09

    Pytania na Berdyczów, to forma pracy wprowadzona przez najjaśniejszego administratora UM, RM. Nic nie robią poza pytaniami. Pytali komendanci policji ale ich stłumił kozioł. Inni zadają wybitnie infantylne, poniżające inteligencję pytania (antek). Po co mi informacja , że nie ma możliwości badań w Elblągu. Ja , qźwa, chcę wreszcie przeczytać, co zrobiono, że zrobiono, ze nierób spadł z fotela lub z harleya. Kto pracuje w tej "redakcji"? To "redaktorzy" powinni pytać, kąsać nierobów, ośmieszać "pytania". No ale wtedy by wylecieli z portalu. Pies ma odcisk obroży na szyi i wilkiem nie będzie - micha. Wpływ klimatu i wyhodowany po 45 r. stan umysłu. Spróbuj w UM zapytać czy możesz nie płacić podatków, segregować śmieci - wtedy natychmiast zaczną nad tobą "pracować" bo im kasa odleci.

  9. 9
    0
    ~ dre
    Wtorek, 13.10

    Dawno powinni przegonic elblaska smietanke dyrektorow UM i ich prezesa ze stanowisk

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.96609306335449