W najbliższy czwartek na godzinę 18.00 zapraszamy mieszkańców do Galerii EL na wernisaż dwóch wystaw indywidualnych, dwóch Ireneuszy - Walczka „Budowanie tożsamości” i Betlewicza „Chwila obecności”
Ireneusz Walczak "Budowanie tożsamości"
Urodził się w 1961 roku w Świdnicy. W 1988 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni grafiki warsztatowej prof. Stanisława Kluski. Obecnie jest adiunktem katowickiej ASP, gdzie prowadzi pracownię malarstwa.
Charakterystyczny motyw prac Ireneusza Walczaka stanowi postać ludzka widziana od tyłu, często jedynie jej fragment. W języku plastycznym artysty od początku odnaleźć można echa ekspresjonizmu, powojennego malarstwa amerykańskiego czy Francisa Bacona. Walczak posługuje się takimi środkami wyrazu jak zdecydowane "czyste" skontrastowane kolory, mocna, wyraźna linia rysunku oraz zróżnicowana faktura (...) "Budowanie tożsamosci" to narracja o człowieku; historie jednostkowe zestawione na powierzchni obrazów mówią o kondycji ludzkiej. Kompozycje malarskie przedstawiają zanurzenie człowieka w otaczającej rzeczywistości i jego dookreślenie siebie w kontakcie ze światem. Spoza pejzaży wewnętrznych, obrazkowych "reportaży" o codzienności wyziera samotność w tłumie, co sugerują rozdzielone kwarty - ludzie są w nich "osobni". Artysta środkami wyrazu podkreśla procesualność istnienia jednostki - stan ciągłej zmiany i konstruowania własnego "ja" wynikający z dokonywanych wyborów.
Ireneusz Betlewicz "Chwila obecności"
Urodził się w 1954 roku w Ostródzie. Od dzieciństwa choruje na postępujący zanik mięśni. Od lat 80. prezentuje swoją twórczość plastyczną oraz poetycką.
"Każdy kształt rozbity jest na tysiące drobniutkich cząsteczek, wirujących, rozpryskujących się i rozrastających w unerwienie organicznych form. Zaskakuje i zdumiewa ujawniona w tych pracach skromność środków technicznch w zestawieniu z bogactwem komplikacji materii plastycznej, kontrast między benedyktyńskim trudem ich wykonania a wrażeniem lekkości, jakie wywołują. Na obrazowanie plastyczne Ireneusza Betlewicza skąłdają się formy wymyślone przez artystę , wywodzące sie z wyglądów - realnych bądź prawdopodobnych - mimetycznego świata. [...] W swych miniaturach autor kreuje szczególny fragment natury , odsłaniając przed nami pewne tajemnice"
Przypomnijmy, że Centrum Sztuki Galeria EL otwarte jest codziennie od 10.00-18.00, a bilety dostępne są w cenie 2 i 4 zł. Wystawy trwać będą do 5 maja.
Więcej na www.galeria-el.pl
Fot. http://www.amun.com.pl/artysci/betlewicz/betlewicz_ireneusz.htm