W XIII Małym Konkursie Recytatorskim klas I-III, organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury, wzięły udział 22 osoby, które przed liczną publicznością i jury prezentowały wybrane wiersze. Mimo iż frekwencja była mniejsza niż przed rokiem, dzieci i goście bawili się świetnie.
Jako pierwszy wystąpił Konrad Ludwikowski z I klasy SP nr 12, który przyznał się, że na scenie wystąpił pierwszy raz, ale nie denerwował się zbytnio, bo najważniejsza była dla niego zabawa.
- O czym był twój wiersz?
- O dziurach w serze. Wszyscy dziwili się, skąd się tam wzięły dziury, a to zapewne małe myszki je wygryzły – wyjaśnił Konrad.
- Dlaczego wybrałeś utwór „Dziurki w serze”?
- Pani wychowawczyni powiedziała mi, że jest taki konkurs i zapytała, czy chciałbym wziąć w nim udział. Wybrała mi też ten wiersz, a ja zgodziłem się, bo spodobał mi się.
- Jesteś zadowolony ze swojego debiutu?
- Tak, trochę się denerwowałem, ale ogólnie podobało mi się na scenie. Jeśli będzie jakiś inny podobny konkurs to na pewno wezmę w nim udział, ale nie taki, gdzie trzeba śpiewać, bo tego jakoś nie lubię. Wolę recytować wiersze.
- Czy ktoś pomagał ci w przygotowaniu?
- W domu trenowałem trochę z mamą. Nie jakoś specjalnie, ale powtarzaliśmy wiersz i mama pokazywała mi, jak mam mówić, żeby było ładnie.
Jury składające się z aktorów Teatru Dramatycznego w Elblągu – Teresa Suchodolska-Wojciechowska, Irena Adamiak i Marcin Tomasik – musiało wybrać najlepszą trójkę, a publiczność dodatkowo przyznała swoją nagrodę, która jest szczególnie istotna dla występujących, ponieważ to widownia jest głównym odbiorcą i to im powinno się podobać, jak wyglądamy na scenie. Na pozostałych recytatorów czekały pluszowe nagrody pocieszenia i gromkie brawa, których najwięcej otrzymał Dawid Jaworski z I klasy SP nr 6 w Elblągu. Publiczność uroczył bardzo emocjonalną i obrazową recytacją „Siłacza” Wandy Chotomskiej. Mały chłopiec, a jednak ma w sobie ogromną siłę sceniczną, która sprawiła, że większa część sali nie mogła powstrzymać śmiechu. Nie przeszkodziło to jednak Dawidowi w dokończeniu utworu.
Ewa Ostrowska – wychowawczyni Dawida – powiedziała, że jest to chłopiec niezwykle żywy i energiczny, ale jednocześnie wyjątkowo grzeczny i inteligentny. „Dawid reaguje na pewne rzeczy, których jego rówieśnicy nawet nie zauważają, ale myślę, że jest to zasługa wspaniałych rodziców, którzy tak go wychowali.”
W Szkole Podstawowej nr 6 corocznie organizowany jest wewnętrzny konkurs recytatorski i najlepsi uczniowie biorą później udział w tym konkursie. Dawid pokonał wielu swoich szkolnych kolegów, również tych starszych – wydawałoby się bardziej doświadczonych i lepszych.
Jeszcze przed ogłoszeniem wyników zapytałem, jak czuje się nauczycielka takiego aktora i faworyta konkursu?
Podchodzę do tego z dystansem, bo brałam udział w wielu podobnych konkursach i wiem, że przy wyborze zwycięzcy decydują później różne emocje i wcale nie znaczy, że dziecko otrzymujące liczne brawa wygrywa. Mimo to bardzo podobał mi się występ Dawida, co widać było po mojej reakcji podczas recytacji i jest mi niezmiernie miło, że mogę pracować z takim chłopcem. Poczekajmy jednak do ogłoszenia wyników.
Prowadząca konkurs dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury – Nina Dzwiniel-Stępka,– zasypywała występujących czasami trudnymi pytaniami, ale pomagało to w pozbyciu się tremy.
Jakub Jachimowicz przyznał się, że woli rozwiązywać zadania matematyczne niż uczyć się polskiego, bo robi dużo błędów. Ma jednak na to świetny sposób – stara się czytać dużo książek i nie straszny mu nawet Harry Potter, którego lubi – mimo iż nie wierzy w czary i magię. Gdyby jednak miał taką moc to sprawiłby, że wszystkim byłoby dobrze. Nie dał wiary zapewnieniom prowadzącej, która twierdziła, że pranie ubrań, sprzątanie i robienie obiadów przez mamę to czary. Po takim wprowadzeniu Jakub nie miał najmniejszych trudności z recytacją „Zadania” Franciszka Klimka.
Po wysłuchaniu wszystkich dzieci jury udało się na naradę, podczas której wybrano najlepszych z najmłodszych recytatorów w Elblągu (nagrody równorzędne):
Dawid Jaworski SP nr 6 – Wanda Chotomska „Siłacz”
Michał Pawłowski SP w Żurawcu – Jan Brzechwa „Prot i Filip”
Jakub Jachimowicz SP nr 6 - „Zadanie”
Miłosz Koczorowski SP nr 15 – Sergiusz Michałkow „Niespełnione marzenia”
Natomiast specjalną nagrodę publiczności przyznano Dawidowi Jaworskiemu. Komisja postanowiła przyznać także wyróżnienia, które otrzymali:
Sandra Szczepańska SP nr 1
Konrad Ludwikowski SP nr 12
Ada Wasielewska SP nr 21
Marcin Kołojański Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2
Alicja Wiśniewska SP nr 25
Fot. d-ave
dziury to on ma ale w uzebieniu :) gratuluje maly grubasku