Grupa uczniów z I LO postanowiła wykorzystać swoją energię i entuzjazm, by zmieniać rzeczywistość, która im się nie podoba. Zainspirowały ich hasła ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Jej organizatorzy zachęcają, żeby młodzi ludzie realizowali inicjatywy społeczne, które umożliwiają im zdobycie cennego doświadczenia i kompetencji, a co najważniejsze przynoszą realne korzyści w lokalnym środowisku.
Jeden z projektów, o nazwie „Na Twój brak mówię TAK”, zrodził się z potrzeby zauważenia, docenienia, jak i wsparcia seniorów. Licealiści zdają sobie sprawę z tego, że nie są w stanie rozwiązać wszystkich problemów, ale próbują zaradzić przede wszystkim brakom w zakresie sytuacji materialnej oraz emocjonalnej. Zajęli się kilkoma konkretnymi historiami. Chcą również, by ich rówieśnicy włączyli się do akcji i dzięki temu otworzyli oczy i serca na problemy ludzi starszych. Publikują na TikToku rolki na temat cennych relacji z osobami starszymi. Organizują akcje charytatywne, których finałem będzie zebranie środków finansowych na zakup upominków dla podopiecznym DPS „Niezapominajka” oraz sprzętu AGD dla najbardziej potrzebujących podopiecznych Elbląskiego Centrum Usług Społecznych.
Druga akcja to „Przystępna historia”. Ten projekt ma na celu zainteresowanie młodzieży historią XX wieku poprzez odtwarzanie scen batalistycznych na makietach zbudowanych z klocków Cobi oraz prezentowanie artefaktów z czasów I i II wojny światowej, które pochodzą z prywatnej kolekcji jednego z uczniów. Grupa projektowa odwiedziła już kilka elbląskich szkół, w których dzielą się ideą, że poznawanie przeszłości może być równie interesujące, jak współczesne rozrywki. Wierzą, że niesłychanie istotne jest wyciąganie wniosków z historii i dlatego - by uniknąć błędów poprzednich pokoleń - trzeba ją dobrze poznać.
Już po kilku pierwszych miesiącach realizowania swoich pomysłów młodzi mają poczucie, że nawet najmniejsza zmiana zaczyna się od decyzji, a potem trzeba przystąpić do działania. Ważny jest plan i współpraca. Istotni są również partnerzy projektu, stąd ich podziękowania dla: firmy COBI, mleczarni Ostrowia Mazowiecka oraz całej szkolnej społeczności.
Małgorzata Krasowska, I LO
Brawo ! Inicjatywa godna pochwały !
Panie - wybacz! Już jest samochwałka i możecie skończyć, bo i tak skończycie jak Młodzieżowa Rada Miasta. Tragiczne wychowanie i nauczanie - nie co zrobiliśmy ale co chcemy. Nie ma wypowiedzi choć jednego "zaopiekowanego" seniora czy innego beneficjenta waszego chcenia. Pewnie pani opiekunka "chcących" robi awans nauczycielski. Nie wierzę, że to dzieje się w I LO, bo to przecież była i jest solidna firma oparta na działaniu a nie chceniu.
Tak wygląda lekcja historii w LO? Każda lekcja, każdy temat historyczny jest z ciachem i przebierańcami? A kto, jak, i jaką wiedzę gromadzi a kto sprawdza? Kto ponosi odpowiedzialność za niepowodzenie rekrutacyjne na studia tych przedszkolaków? Dyrekcja się cieszy? może matmę róbcie na puszkach po piwie a j. polski na reklamach kaszy prażonej. Wydawało się, że I LO wychodzi z dołka, ale...
Brawo! Świetna szkoła.
Super,