Wraz z Fundacją GAP / Open Eyes Economy Summit zapraszamy do dyskusji o roli kultury w kreowaniu pomysłów na rozwój lokalny. Spotkanie odbędzie się w ramach inicjatywy Generatory energii społecznej oraz cyklu Solidarni w rozwoju w dniu 18 października (piątek), godz. 10:30 – 15:00 w Bibliotece Elbląskiej (ul. św. Ducha 3-7). Wstęp wolny.
Generatory energii społecznej to refleksja obywatelska o niepokojach towarzyszących społecznej aktywności, o barierach i blokadach, które przyczyniają się do tego, że wysiłek i energia nie są wykorzystywane w pełni, a niekiedy wręcz są marnowane. W ubiegłym roku zorganizowano 8 spotkań w różnych miastach Polski, w trakcie których dyskutowano z praktykami zaangażowanymi w różne formy aktywności społecznej o ich doświadczeniach, osiągnięciach i radościach. Wnioski ze spotkań, prezentację różnorodnych inicjatyw oraz wypowiedzi osób, które je realizowały efekty zostały zawarte w publikacji Generatory Społecznej Energii z 2023 roku.
W tym roku inicjatywa ta ma swój ciąg dalszy. Odbędą się kolejne lokalne panele pogłębiające tematykę społecznej energii i kulturowej regeneracji lokalności. Dyskusje organizowane w szeroko rozumianych lokalnych instytucjach kultury, w otwartej formule, będą okazją do spotkania się społeczności lokalnych i wspólnego myślenia o ich rozwoju, przebudowy myślenia o sprawach publicznych i uruchomienia „kroczącej refleksji obywatelskiej”. Na pierwsze takie spotkanie zapraszamy do Elbląga!/ Fundacja GAP
Program wydarzenia:
Sesja I 10:30 – 12:45
10:30 – 10:45 Otwarcie konferencji, dr Michał Missan, Prezydent Elbląga
10:45 – 11:15 Kultura jako generator energii społecznej, prof. Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej OEES, Fundacja GAP
11:15 – 12:45 Rola kultury w kreowaniu pomysłów na rozwój lokalny (moderacja: prof. Cezary Obracht-Prondzyński, Uniwersytet Gdański, Rada Programowa OEES)
– Maria Bąkowska – Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego
– Piotr Kowal – Wiceprezydent Elbląga
– prof. Michał Krzykawski – Uniwersytet Śląski, Fundacja Pracownia Współtwórcza
– Michał Rydzewski – Z-ca Dyrektora Narodowego Centrum Kultury
12:45 – 13:15 PRZERWA
Sesja II 13:15 – 15.00
13:15 – 14:45 Kultura – rozwój – społeczność: o znaczeniu dialogu i komunikacji (moderacja: prof. Mirosław Pęczak, Uniwersytet SWPS w Warszawie)
– Anna Cieplak – Prezeska Fundacji Pracownia Współtwórcza
– Dominika Lewicka – Klucznik – Pisarka, animatorka kulturalna
– dr Paweł Płoski – Dyrektor Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
– Prof. Tomasz Szlendak – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
14.45 – 15.00 Energia społeczna a scenariusze rozwoju. Refleksja podsumowująca i projektująca, prof. Cezary Obracht-Prondzyński (UG, Rada Programowa OEES)
Udział w spotkaniu możliwy jest także online po bezpłatnym zarejestrowaniu się za pomocą formularza.
Więcej informacji: Monika Woźniak, Fundacja GAP, monika.wozniak@oees.pl