15 października 2023 roku Polacy poszli do urn, aby wybrać swoich przedstawicieli do parlamentu i powierzyli władzę Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drodze i Lewicy. Czy rządząca koalicja spełniła oczekiwania wyborców? Weź udział w ankiecie na info.elblag.pl.
Niedługo minie rok od wyborów parlamentarnych, które zmieniły układ sił w Sejmie i Senacie, dając władzę koalicji złożonej z Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Polskiego Stronnictwa Ludowego (startujących pod szyldem Trzeciej Drogi) oraz Nowej Lewicy. Na jej czele stoi lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk. Nowy rząd często określany jest jako "Koalicja 15 października", nawiązując do daty wyborów. Jest to więc dobry moment, aby dokonać bilansu ich dotychczasowych działań.
Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej Donald Tusk obiecał, że w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania nowego gabinetu zrealizowanych zostanie 100 konkretnych zmian. Rzeczywistość okazała się jednak inna niż przedwyborcze zapewnienia. W ciągu stu dni nowemu rządowi nie udało się zrealizować nawet połowy "konkretów Tuska". Czy od tego czasu coś się zmieniło?
Do dziś rząd, często z dużym opóźnieniem, zrealizował wiele z tych obietnic. Między innymi wprowadził finansowanie in vitro z budżetu państwa, tzw. babciowe (1500 zł miesięcznie na opiekę nad dzieckiem) oraz podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli. Rozpoczął również realizację polityki antyprzemocowej, przywrócił telefon zaufania dla młodzieży i pozyskał pieniądze z funduszy unijnych.
Są jednak istotne obietnice, które nadal nie zostały spełnione. Wśród nich znajdują się kwestie związane z prawami kobiet — Polki wciąż czekają na zmianę prawa i wprowadzenie legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży oraz dostęp do antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Inne niezrealizowane obietnice to np. 600 zł dopłaty do wynajmu mieszkania, ustawa o związkach partnerskich czy zniesienie podatku Belki. Problem z realizacją wszystkich "konkretów" może być spory, zwłaszcza że w samej koalicji pojawiają się rozbieżności w takich kwestiach jak legalna aborcja.
Dla wielu wyborców odsunięcie od władzy Prawa i Sprawiedliwości po ośmiu latach rządów miało przynieść szybkie zmiany poprawiające jakość życia Polaków. Zbliżające się wybory prezydenckie, które odbędą się w przyszłym roku, będą testem dla Koalicji 15 października, a raczej dla poszczególnych ugrupowań, z których się składa. Wszystko wskazuje na to, że nie wystawią one wspólnego kandydata.
Tymczasem, my dziś pytamy: czy Koalicja 15 października spełniła oczekiwania wyborców? Zachęcamy do udziału w ankiecie na info.elblag.pl i wyrażenia swojej opinii. Głosowanie trwa do 15 października do godz. 9.00.
Koalicja w rozdawaniu posadek i pazernosci na nie to zdała egzamin w 100 %
Zmiana jest taka . Mieliśmy koterię PiS a mamy koterię PO.
No i co z tego że nie spełniła oczekiwań. Nadal jesteśmy uśmiechnięci !
No ja na tych jałopów nie głosowałem , to nie był czas dla patriotów ,tylko dla idiotów i tera wszyscy się uśmiechamy !
Nie spełnili praktycznie wszystkich obietnic obiecanych wyborcom
Włodzio czas z Robercikiem na polityczną emeryturę,już dość namieszaliście , ,e spadliście tak nisko
15 X nie mają czego świętować !
Najnowszy sondaż KO łeb w łeb z PI S, wobec ilosci zatrzymań, przesłuchań, czystek społeczeństwo jak widać niekoniecznie chwali metody , na rocznicę slabo to wypada
Kompletna nieudolność, destabilizacja państwa i Wielkie rozczarowanie. Kapitał polityczny budowany na wielkim kłamstwie. W skrócie całe KO
Kurwa mąć ! Głosowania PiS . KO bądź problem