Elbląskie Centrum Kultury przygotowało dla osób, które zostają w mieście, specjalną ofertę wakacyjną. Będzie można aktywnie spędzić czas podczas warsztatów orgiami, wokalnych, teatralnych.
15 lipca – Otwarte Studio Origami
Światowid zaprasza dzieci i młodzież spędzające wakacje w mieście do Otwartego Studia Origami, czyli na zajęcia z tworzenia figurek z papieru bez nacinania i klejenia. Zajęcia odbędą się bezpłatnie w najbliższą sobotę w dwóch grupach – w godz. 10.30–13.30 i 15.30–18.30, a prowadzone będą przez instruktora z centrum kultury w Kaliningradzie.
Zapisy chętnych prowadzimy do piątku do godz. 14.00 – telefonicznie pod numerem 55 611 20 83 lub poczta elektroniczna: ewa.batko@swiatowid.elblag.pl.
15-24 lipca
Obóz szkoleniowy w Iławie dla klasy D,C,E - Stowarzyszenie "Jantar"- obóz szkoleniowy mający na celu podwyższenie umiejętności tanecznych tancerzy niższych klas tańca towarzyskiego połączony z wypoczynkiem.
24 – 31 lipca
Letnia Szkoła Edukacji Artystycznej
1 sierpnia do 30 września
Wystawa "Drogi do Wolności - przez "Solidarność" do Europy"
5-18 sierpnia
Obóz szkoleniowy w Iławie dla klasy B,A,S - Stowarzyszenie "Jantar" - Obóz szkoleniowy mający na celu doskonalenie nabytych umiejętności tancerzy tańca towarzyskiego klas wyższych połączony z wypoczynkiem
9-18 sierpnia
Obóz szkoleniowy w Iławie - Stowarzyszenie "Jantar" - obóz szkoleniowy mający na celu podwyższenie umiejętności tanecznych tancerzy tańca nowoczesnego połączony z wypoczynkiem.
16 - 27 sierpnia
Warsztaty wokalne i teatralne w ramach międzynarodowego projektu „Poezja - sztuka bez granic, towar bez cła". „Poezja - sztuka bez granic" jest przedsięwzięciem polsko-litewsko-rosyjskim, a jego głównym celem jest wykreowanie wydarzenia kulturalnego pn. „Good Artcountres Festival". - Chcemy, aby odbywał się co roku w innym mieście tj. Kłajpedzie, Elblągu i Sovietsku i stał się miejscem aktywności twórczej młodzieży, dał szanse młodym ludziom na trzy istotne zawodowe możliwości, czyli konfrontacji, prezentacji i edukacji - mówi autorka projektu, dyrektor CKiWM Światowid, Bożena Sielewicz. - W tym roku, podczas I edycji „Good Artcountres Festival" zobaczyć będzie można trzy spektakle i dwa koncerty przygotowane i przedstawione przez młodzież uczestnicząca w warsztatach wokalnych i teatralnych, na które serdecznie zapraszam.
Warsztaty teatralne obejmować będą takie zagadnienia jak: scenografia w teatrze, teatr plastyki, sztuka inscenizacji, reżyserii i charakteryzacji oraz choreografia. Z kolei podczas warsztatów wokalnych nauczyć się będzie można m.in. technik wokalnych, interpretacji, czy prawidłowej emisji głosu.
- W zajęciach z zakresu teatru będziemy wykorzystywali metodę warsztatowa polegającą na bezpośrednim kontakcie „mistrz-uczeń", ponieważ jest to jedyna skuteczna metoda przekazywania wiedzy i umiejętności młodym adeptom sztuki aktorskiej i teatralnej. Kadrę instruktorska tworzą członkowie Teatru Eliksir, aktorzy Teatrów Dramatycznych z Kaliningradu, Elbląga i Kłajpedy oraz kompozytorzy, muzycy ze studia wokalnego z Warszawy i Gdańska - zapowiada pomysłodawczyni przedsięwzięcia.
Spektakle i koncerty oparte zostaną na twórczości pięciu poetek: Anny Achmatowej, Mariny Cwietajewej, Wisławy Szymborskiej, Salomei Neris i Agnieszki Osieckiej. Uczestnicy warsztatów zaproszeni zostaną również do udziału w konkursie recytatorskim „Turniej Jednego Wiersza", w którym zadaniem będzie recytacja utworu jednej z wyżej wymienionych poetek. Chętni do udziału w warsztatach proszeni są o kontakt z Bożeną Sielewicz pod numerem tel. 055 611-20-50 lub na e-mail: bozena.sielewicz@swiatowid.elblag.pl
19 sierpnia
Zajęcia warsztatowe w ramach Programu "Terapia przez sztukę" - Stowarzyszenie Kulturalne "Viva art.", PFRON i Urząd Miejski Dwuletni program edukacyjny dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, obejmujący zajęcia warsztatowe z różnych dziedzin sztuki
23-27 sierpnia
Elbląskie Noce Teatru i Poezji
Od dziesięciu lat w przepięknym miejscu - na Podzamczu Starego Miasta odbywają się Elbląskie Noce Teatru i Poezji – Festiwal Piosenki Wartościowej. Każdego roku przedstawiały publiczności najświetniejsze nazwiska, ważne przedsięwzięcia, ciekawe zjawiska i wydarzenia artystyczne. Dopracowały się bogatych tradycji, zyskały uznanie w oczach krytyków, środowiska artystycznego i publiczności. Noce zdobyły rangę znaczącej imprezy o zasięgu ogólnopolskim. Nie sposób sobie wyobrazić sierpniowego kalendarza bez tego wydarzenia zamykającego rok kulturalny, swoistej puenty sumującej sezon festiwali.
Nazywane Festiwalem Festiwali, Festiwalem Gwiazd Elbląskie Noce Teatru i Poezji stanowią niepowtarzalna okazje do konfrontacji z obliczem współczesnej piosenki artystycznej, są barometrem wszelkich zjawisk i tendencji w niej panujących. Gromadzą najlepszych z najlepszych - artystów, laureatów prestiżowych konkursów, przeglądów, festiwali.
Podczas X Jubileuszowych Elbląskich Nocy Teatru i Poezji Elblag zajaśnieje blaskiem wielkich gwiazd - wystąpią miedzy innymi: Anna Maria Jopek, Robert Gonera, Jan Kobuszewski, Wiesław Golas, Janusz Radek, Wiktor Zborowski, Marian Opania, Kabaret ANI MRU MRU, Kabaret MUMIO i inni.
Wspaniałą i wyjątkową atmosferę zapewnia koncerty: „Dekompresja Depresji”, „Mistrzowie Polskiego Kabaretu”, „Poetki – Sąsiadki” . Niezapomniane wrażenia zapewnia dwa spektakle Teatru Piosenki z Wrocławia. Oczywiście to tylko cześć atrakcji, jakie przygotowaliśmy na ten czas.
Podczas Elbląskich Nocy Teatru i Poezji odbędzie się także Konferencja Rady Dyrektorów Festiwali Piosenki Artystycznej (23 – 26.08.2006).
Szefowie największych krajowych festiwali i przeglądów piosenki artystycznej dyskutować będą m.in. o mechanizmach promujących najciekawszych wykonawców piosenki artystycznej młodego pokolenia, o sposobach finansowania przedsięwzięć kulturalnych, a także o roli Telewizji Publicznej w promowaniu najciekawszych wykonawców. Referować będą - Jan Poprawa, Stanisław Wojtowicz, Roman Kołakowski i Bożena Sielewicz. Na konferencje zaproszeni zostaną Prezes Telewizji Polskiej i Dyrektor Ośrodków Regionalnych, Przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury i Śródków Przekazu oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wówczas ma powstać również projekt wydawniczy, opiniotwórczy kwartalnik środowiska.