Środa, 8.01.2025, Imieniny: Seweryn, Mscislaw, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Ogrody c.d. (fotoreportaż)

03.06.2006, 10:36:48 Rozmiar tekstu: A A A
Ogrody c.d. (fotoreportaż)

Przedostatniego dnia „Ogrodów” na odwiedzających bibliotekę czekało wiele kulturalnych atrakcji. Wystarczy wymienić panel z pomysłodawcą LEGO-LOGOS, wystawę prac Mleczki, pokaz filmów animowanych świetnych polskich twórców, spotkanie z Mirosławem Filiciakiem, który opowiadał o „człowieku bawiącym się - homo ludens”...

Po godzinie 16 rozpoczęły się dwa spotkania w nowej sali audiowizualnej na poddaszu i na sali koncertowej.  

Miłośnicy komputerowej animacji na pewno nie byli zawiedzeni. Swoje prace prezentowali Dorota Kobiela i Wojciech Wawszczyk, którzy należą do czołówki polskich twórców.  

Dorota skończyła animację na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a obecnie jest w trakcie studiów na Wydziale Reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy. W swoim dorobku ma takie filmy, jak „100 lat ASP”, „Kochaj mnie”, „List”, „Przedbiegi”, „Serce...” – za którą otrzymała wyróżnienie na Festiwalu Filmów Studenckich w Katowicach. 

Wojciech Wawszczyk to młody absolwent animacji Łódzkiej Szkoły Filmowej. Młody, ale już bardzo znany w Europie, Japonii i USA, gdzie współpracował z twórcami filmu „Aeon Flux” i pomagał Disney’owi przy bajce „Ja Robot”. Swoimi animacjami (m.in. „Headless”, „Mouse”, „Pingwin”, „WSF”) zyskał głosy światowych krytyków i jurorów podczas wielu międzynarodowych festiwali.  

Film „Bez głowy” Wojciecha Wawszczyka trwa pięć minut, a powstawał około dziewięć miesięcy. Jest połączeniem klasycznej animacji, która przeplata się z komputerową. Do stworzenia jej wykonano ponad 3 tyś rysunków. Wojciech rozpoczął pracę nad tym projektem podczas stypendialnego pobytu w niemieckiej Filmakademii. Animacja przedstawia człowieka, który w pierwszych sekundach traci głowę. Od tego momentu zaczyna się poszukiwanie zamiennika. Niestety ani doniczka z kwiatem, ani karton, ani inne przedmioty nie są w stanie usatysfakcjonować bohatera filmu. Po chwili zauważa pod blokiem duży kolorowy balon, który po przywiązaniu do szyi doskonale się prezentuje. Na balonie pojawia się uśmiech, ale mężczyzna spotyka płaczącą dziewczynkę, która - jak każde dziecko - na widok ogromnej kuli przestaje szlochać... Czy poszukiwacz odda swoją nową głowę?! Jaka czeka go niespodzianka?! Kim jest dziewczynka?! Całość dopełniona jest fantastyczną muzyką, która w połączeniu z prostą, ale jakże przejmującą animacją tworzy niepowtarzalny klimat.  

Wartym uwagi filmem jest również „Pingwin”, który powstał do muzyki zespołu Alchemik. Jest to teledysk, który opowiada historię dwójki przyjaciół: pingwina i chłopca. Pingwin, jako że jest ptakiem marzy o tym, aby pojawić się na niebie. Jest to bardzo trudne przedsięwzięcie, ale dla dwójki przyjaciół nie ma rzeczy niemożliwych...  

W elbląskiej bibliotece cały czas oglądać można „Twarze ze stron Polityki” autorstwa Tadeusza Późniaka, a w piwnicy czekają rysunki Andrzeja Mleczki, które jednym się podobają, innych bulwersują, czy śmieszą... ale na pewno nie można przejść obok nich obojętnie.  

Po godzinie 17 fani zespołu The Relievers mogli zobaczyć grupę podczas próby przed wieczornym koncertem. Po godzinie 20 na podzamczu Muzeum wystąpił wspomniany wcześniej zespół oraz istniejąca od niedawna grupa - Karimski Club.  

Sobota jest ostatnim dniem „III Letnich Ogrodów Polityki” – przypominamy program dnia:

godz. 11.00 - Warsztaty dziennikarskie, prowadzenie Mariusz Czubaj - miejsce: Biblioteka Elbląska, oficyna na pierwszym piętrze;

godz. 11.00 Komunikacja wizualna – warsztaty z animacji komputerowej – prowadzenie Dorota Kobiela i Wojciech Wawszczyk - miejsce: Biblioteka Elbląska, Sala Audiowizualna na poddaszu;

godz. 16.00 - „Jak rysować społeczeństwo?”. Wernisaż wystawy Andrzeja Mleczki i panel z udziałem autora, prowadzenie Mirosław Pęczak – Biblioteka Elbląska , sala koncertowa;

godz. 17.30 - Książka na lato. Panel z Markiem Krajewskim, prowadzenie Mariusz Czubaj i prof. Wojciech Burszta – Biblioteka Elbląska, sala koncertowa;

godz. 19.30 - „Czy grozi nam katastrofa energetyczna?”. Panel z Pawłem Olechnowiczem i Edwinem Bendykiem, prowadzenie Jerzy Baczyński – Biblioteka Elbląska, sala koncertowa;

godz. 21.30 - Koncert Tam Tam Project - podzamcze Muzeum.

Fot. Dawid Połczyński

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / III Letnie Ogrody Polityki - piątek ( zdjęć 31 )
Dodano: 2006-06-03 | fot. Dawid Połczyński
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0467321872711