Sobota, 18.01.2025, Imieniny: Piotr, Malgorzata
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Program edukacyjny

15.04.2006, 13:56:08 Rozmiar tekstu: A A A
Program edukacyjny

Od 19 kwietnia do 23 czerwca kino „Światowid”, Telewizja Elbląska i Muzeum w Elbągu zapraszają na cykl pt.: „Elbląg na dużym ekranie”.

Dokumentalne projekcje, które dotąd jeszcze nie były prezentowane, przedstawiają dzieje miasta od najdawniejszych czasów do współczesności. Każda z nich poprzedzona będzie prelekcją, przygotowaną przez projektodawców i historyków. Autorem filmów jest, elbląski filmowiec, Stefan Mula.

Propozycja skierowana jest głównie do uczniów i studentów lokalnych placówek oświatowych. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem sprawuje prezydent Elbląga, Henryk Słonina. Powyższe działania edukacyjne połączone są z konkursem z wiedzy o mieście dla dzieci i młodzieży, który zostanie rozstrzygnięty podczas tegorocznych „Dni Elbląga”.

Zespoły reprezentujące poszczególne szkoły będą rywalizowały o cenne nagrody. Program zyskał rekomendację Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Program:

Prowadzenie: Marcin Borchardt (kino „Światowid). Autorzy i realizatorzy: Juliusz Marek (Telewizja Elbląska), Stefan Mula (twórca filmów)

Część I: „Odkrycie Truso” ’13, prelekcja: dr Marek Jagodziński (Archeologiczno – Historyczne Muzeum w Elblągu);

Część II: „Elbląg – zmienne dzieje historii” ’28, prelekcja: Grażyna Nawrolska (Archeologiczno – Historyczne Muzeum w Elblągu);

Część III: „Elbląg – Kronika Tysiąclecia” ’25, prelekcja: historyk Lech Słodownik.

Każde spotkanie trwać będzie około 90 min.

 

Zasady konkursowe

Każdy z uczestników spotkań otrzyma kwizową kartę, zawierającą dziesięć pytać z trzema wariantami odpowiedzi (test zamknięty) do wyboru. Testy rozwiązywać będzie trzeba w domu. Osoby, które udzielą najwięcej poprawnych odpowiedzi, dostaną się do półfinału. W kolejnym etapie, uczestnicy będą musieli wykazać się już głębszą wiedzą na temat historii Elbląga. Do finału, który odbędzie się 23 czerwca na Bulwarze Zygmunta Augusta, zakwalifikują się tylko trzy pięcioosobowe zespoły, reprezentujące poszczególne szkoły.    Uczniowie będą rywalizować o komputer, który ma być nagrodą główną, dla zdobywców II i III miejsca przewidziano wysokiej klasy odtwarzacze DVD. Organizatorzy przewidzieli również nagrody pocieszenia dla półfinalistów, które stanowią filmy na płytach DVD oraz zaproszenia do kina „Światowid”. Informacje i rezerwacja pod nr tel. 055 611 20 68.

Oto kilka przykładowych pytań:

  1. W mury Bramy Targowej wstawione są dwa głazy z wyrytymi łopatami. Co ma to upamiętniać?
  2. O Elblągu opowiadano wiele już dziś zapomnianych legend. Jedna z nich mówi o tym, jak podczas nieobecności wszystkich mężczyzn, elbląskie kobiety przebrane za mężów obroniły miasto przed najeźdźcą. Kto był agresorem?
  3. Kiedy po raz pierwszy Elbląg został przyłączony do Polski?
  4. Elbląg założony został w 1237 roku, a potwierdzenie praw miejskich uzyskał w roku 1246. dlaczego dopiero wtedy?
  5. II wojna światowa doprowadziła do poważnego zniszczenia miasta, jego kościołów, a potem i cmentarzy. Niektóre z nich zamienione zostały w parki. Wymień przynajmniej dwa nieistniejące cmentarze, zamienione w zieleńce.

Autorem wszystkich pytań konkursowych jest redaktor naczelny Telewizji Elbląskiej, Juliusz Marek, nb. wielki miłośnik historii Elbląga.

Rys. Katarzyna Anuszewicz Powalska

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Jazz
    Sobota, 15.04

    Czy to jest konkurs tylko i wylacznie dla uczniów? Czy normlany widz bedzie mogl sobie przyjsc na te projekcje, usiasc sobie z tylu i obejrzec te filmy?

  2. 2
    0
    ~ dada
    Poniedziałek, 30.03

    Juliusz M., nb. wielki miłośnik historii Elbląga??? On przecież smieje się z Elblaga. No moze faktycznie woli rpzeszlosc a nie terazniejszosc :))

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.311774969101