Sobota, 30.11.2024, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Lot nad kukułczym gniazdem

22.03.2006, 15:34:51 Rozmiar tekstu: A A A
Lot nad kukułczym gniazdem

25 marca w elbląskim Teatrze Dramatycznym odbędzie się premiera „Lotu nad kukułczym gniazdem” Kena Kesseya, w reżyserii Wiaczesława Żiły. Spektakl powstał z myślą o obchodach Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada na 27 marca, ale ponieważ to poniedziałek sztuka zostanie odegrana wcześniej.

Wiaczesław Żiła na co dzień pracuje w Akademickim Teatrze w Tarnopolu na Ukrainie, natomiast elbląska publiczność powinna kojarzyć reżysera i aktora z dwoma jednoaktówkami Antoniego Czechowa. Artysta bardzo chwalił sobie współpracę z elbląskim zespołem aktorów i współtwórców. Główną ideą przyświecającą reżyserskiej realizacji było stworzenie spektaklu opowiadającego o wolności duszy, serca i umysłu - zwłaszcza, że słowiańska dusza różni się znacznie od innych narodowości.

Reżyser zaznaczył, że artystycznym celem pracy całego zespołu było dotarcie do sedna powieści Kena Kesseya, ukazanie dobrowolnego wyrzeczenia się wolności i zgody na izolację i terror. Oczywiście teatr spełnia jeszcze jedną bardzo ważną rolę, mianowicie stawia trudne pytania - egzystencjalne, moralne, eschatologiczne – zmuszając w ten sposób widza do zastanowienia się nad możliwymi odpowiedziami. „Lot nad kukułczym gniazdem” także należy do bardzo refleksyjnych utworów, interrogacja odbywa się głównie na poziomie egzystencjalnym: kim jestem?, jak mam żyć?, jaki jest świat, który mnie otacza?. Zespół teatru bardzo wyraźnie odżegnywał się od wersji filmowej „Lotu nad kukułczym gniazdem”, w którym odtwórcą głównej roli był Jack Nicholson.

Sztuka ma być bardziej współczesna, ponieważ czas idzie do przodu więc i tekst nabiera nowych znaczeń. Ponadto film obowiązuje inna, twórcza estetyka, dramat kieruje się swoimi zasadami i pokazuje inne aspekty utworu. Scenografia nie będzie odwzorowywała rzeczywistości szpitalnej, odtwórca głównej roli, Jacek Wojciechowski, zapewnił, iż odrzucił wszystko, co wniósł Jack Nicholson swoją kreacją do postaci McMurphiego, a nawet sam przebieg scenariusza jest inny.

Elbląski Teatr Dramatyczny i Akademicki Teatr z Tarnopola współpracują już od pewnego czasu, dzięki temu oba zespoły mogły wymienić się doświadczeniami i wiele nauczyć się od siebie nawzajem. Wiaczesław Żiła bardzo ceni sobie sposób organizacji pracy w naszym teatrze i fakt, że wciąż on się doskonali – nawet wygląd zewnętrzny prezentuje się coraz lepiej z każdą jego wizytą. Państwo Łucja i Bruno Sobczakowie, scenografowie sztuki, zachwalali techniczne zaplecze, jakim dysponuje Teatr Dramatyczny w Elblągu, m. in. pracownię stolarską i krawiecką. Z kolei Mirosław Siedler, dyrektor elbląskiej placówki, podkreślał, że od Wiaczesława Żiły, przede wszystkim, zasięgnięto metodę pracy z aktorami. Skracanie czasu prób i ich ilości, pozwoliło na zintensyfikowanie pracy aktorów.

25 marca odbędzie się również wręczenie nagrody Aleksandra, które uświetni obecność Marszałka woj. warmińsko-mazurskiego Andrzeja Ryńskiego. Pierwsze, w ogóle, nagrody za Najlepszą Kreację Roku wręczono w 2001 roku z inicjatywy Izabeli Seredochy. Trzy lata później Mirosław Siedler zaproponował, by nagrodę nazwać Aleksandrem, od imienia dyrektora Teatru im. Jaracza w Olsztynie, dzięki któremu dziś w Elblągu funkcjonuje samodzielna scena artystyczna. Statuetkę zaprojektowała Ewa Prelewska pod opieką znanego elbląskiego rzeźbiarza Romana Fusa.

W tym roku przewidziano wręczenie pięciu nagród i statuetek. Laureat pierwszej z nich zostanie wyłoniony za pośrednictwem plebiscytu czytelników „Dziennika Elbląskiego”. Następne dwie trafią w ręce najlepszych odtwórców roli męskiej i kobiecej, trzecia zostanie wręczona Przyjacielowi Teatru, a czwarta – Najwierniejszemu Widzowi Zbiorowemu.

Lot nad kukułczym gniazdem
Adaptacja: Dale Wasserman
Przekład: Bronisław Zieliński
Reżyseria: Wiaczesław Żiła
Scenografia: Łucja i Bruno Sobczakowie
Obsada: Monika Andrzejewska, Marta Masłowska, Teresa Suchodolska-Wojciechowska, Beata Przewłocka, Krzysztof Bartoszewicz, Witold Burakowski, Marek Chronowski, Tomasz Czajka, Mariusz Michalski, Tomasz Muszyński, Lesław Ostaszkiewicz, Jerzy Przewłocki, Wojciech Przyboś, Marcin Tomasik, Jacek Wojciechowski.

Fot. Adam Wołosz

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97282910346985