Piątek, 29.03.2024, Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Służy nam od zawsze, czasami jednak pokazuje bardziej dziką naturę. Sobota z przewodnikiem szlakiem Kumieli

29.07.2017, 18:00:44 Rozmiar tekstu: A A A
Służy nam od zawsze, czasami jednak pokazuje bardziej dziką naturę. Sobota z przewodnikiem szlakiem Kumieli
Fot. Ryszard Biel
REKLAMA

Pogoda wyjątkowo dopisała uczestnikom kolejnej Soboty z przewodnikiem. Dzisiaj przeszli oni śladami Kumieli. - To rzeka od zawsze związana z miastem. Była pierwszym źródłem wody pitnej i służyła za takie, aż praktycznie do końca XIX wieku. To jednak kapryśna rzeczka, która w historii nie tylko służyła elblążanom, ale też wielokrotnie podtapiała ulice miasta. Dzisiaj takie powodzie jak ta z 1924 roku już nam nie grożą, ale wczoraj Kumiela pokazała kły i mogliśmy się przekonać, na co ją stać - mówił Amadeusz Pfeifer, historyk-amator, który oprowadził elblążan.

Na kolejny spacer po Elblągu, kilkudziesięciu miłośników historii, wyruszyło sprzed sądu. Przez półtorej godziny wędrowali wzdłuż Kumieli, między innymi ul. Grobla św. Jerzego, Parkiem Traugutta i Parkiem Dolinka, poznając przy okazji historię tej niepozornej rzeczki, która nie tylko dostarczała elblążanom wody pitnej, ale też zasilała młyny. Wiele z nich, tak jak Młyn Dolny, który znajdował się w okolicy dzisiejszego Placu Konstytucji, nie zachowało się do dzisiaj. O tych budynkach uczestnicy Soboty mogli usłyszeć, zobaczyć je na odbitkach starych fotografii. Te, które przetrwały do dziś, zobaczyli z bliska. Takim przykładem są młyny: pszenny i żytni przy ul. Traugutta.

W czasach krzyżackich Młyn pszenny był odlewnią miedzi. Od połowy XV wieku było to już młyn zbożowy. W połowie XIX w. spłonął w pożarze. Potem jednak został odbudowany. Od 1844 należał do Grunau'a. Pod koniec XIX wieku został przejęty i przebudowany do obecnej formy. Ten młyn, który widzimy to obiekt z roku 1893. Po drugiej wojnie światowej młyn był zajęty przez wojska radzieckie. Później uruchomiono go i przez jakiś czas pełnił funkcję młyna. Potem działała w nim hurtownia i sklep, a w latach 2009 - 2010 został odnowiony i dzisiaj mieści restaurację

- opowiadał Pfeifer.

Podczas wycieczki śladami Kumieli elblążanie poznali również związek rzeczki z nieistniejącą już mleczarnią, która swego czasu była największą mleczarnią we wschodnich Niemczech czy kąpieliskiem miejskim, który Dzikuska zasilała. Uczestnicy nie ukrywali, że część wiadomości była dla nich zupełną nowością. O to jednak chodzi w Sobotach z przewodnikiem, aby odkryć przed elblążanami historię ich miasta.

Wybierałam się z koleżanką na Sobotę już od ubiegłego roku, dopiero dzisiaj nam się to udało. Jestem po raz pierwszy. Bardzo mi się podoba. Zawsze fajnie dowiedzieć się czegoś ciekawego o Elblągu, a przy okazji poruszać. Myślę, że elblążanie jeszcze trochę za mało się interesują historią swojego miasta Dlatego fajnie, że są takie wydarzenia

- mówi Kasia Hanusik.

Jestem inżynierem, umysłem ścisłym. Historię traktuję jako odskocznię, a historia Elbląga jest naprawdę wciągająca, pasjonująca i bardzo burzliwa. Jest dużo materiałów na kolejne Soboty z przewodnikiem

- dodaje Amadeusz Pfeifer.

Przed nami jeszcze trzy wakacyjne spotkania z historią, poświęcone między innymi Bażantarni i elbląskim organom.

Soboty z przewodnikiem

- 05.08 - Elbląskie organy - przewodnik Bartosz Skop
godz. 10, miejsce zbiórki: przy kościele pw. Św. Wojciecha w Elblągu (ulica Wiejska)

- 19.08 - Elbląg pod napięciem – przewodnik: Brygida Gawron
godz. 10, miejsce zbiórki: na przystanku tramwajowym przy browarze od strony ulicy Obrońców Pokoju

- 26.08 - Tradycyjnie Bażantarnia - przewodnicy: Jolanta Bulak, Jolanta Kałabun
godz. 10, miejsce zbiórki: przy muszli koncertowej w Bażantarni


Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0


Galeria / Spacer z przewodnikiem szlakiem Kumieli ( zdjęć 40 )
Dodano: 2017-07-29 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +6
    ~ Antonina
    Niedziela, 30.07

    Bardzo udana inicjatywa.Dobrze, że ludzie mogą mile spędzić czas.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.7969799041748