Elbląg jest specyficznym miastem. Mówi się, że to było miasto niemieckie. Tak naprawdę jednak był tu taki konglomerat różnych narodów, było wśród nich również miejsce Polaków. To są ciekawe rzeczy i myślę, że my-współcześni elblążanie powinniśmy znać przeszłość naszego miasta - przekonuje Karol Wyszyński, przewodnik. Historii Elbląga mogli uszczknąć uczestnicy pierwszej w te wakacje "Soboty z przewodnikiem".
"Sobota z przewodnikiem PTTK" to doskonała okazja, aby poznać Elbląg, jego najciekawsze zakątki i historię. Wczoraj (1 lipca) odbyła się pierwsza wycieczka tegorocznej edycji. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób. Wspólnie z przewodnikiem odwiedzili Stare Miasto.
Przeszliśmy się po granicach Starego Miasta Elbląga, przybliżyłem uczestnikom wycieczki obiekty, które istniały na granicach miasta. Niektóre z nich uległy przebudowie, niektóre w ogóle znikły. Były to między innymi bramy miejskie nadwodne, które prowadziły do miasta znad rzeki Elbląg, pozostałe bramy i umocnienia, pomniki, zakłady. Te elementy, których w wielu przypadkach już nie ma, ale są ważne dla historii miasta. Dlaczego warto brać udział w takich wydarzeniach? Ja pasjonuje się historią. Myślę jednak, patrząc po ilości osób, które biorą udział w "Sobotach z przewodnikiem", że wielu mieszkańców Elbląga również się nią interesuje. Dzięki temu wydarzenie to stało się już tradycją
- dodaje Karol Wyszyński.
Podczas wycieczek, organizowanych cyklicznie od kilku lat, mieszkańcy oraz turyści zwiedzą najciekawsze miejsca w Elblągu. Każde ze spotkań związane jest tematycznie z zabytkami i historią miasta. Udział w spacerach to niesamowita okazja do poznania miejskich legend, historii i przewodnickich ciekawostek.
Nie jestem elblążanką z urodzenia, ale mieszkam w Elblągu od wielu lat. Jestem zainteresowana historią Elbląga. Chciałabym ją poznać. Udaje mi się to właśnie dzięki wycieczkom z PTTK Ziemi Elbląskiej. Uczestniczyłam już w dwóch edycjach tego wydarzenia. To świetny pomysł, aby poznawać miasto. Bardzo mi się to podoba, zachęcam do udziału w kolejnych Sobotach
- mówi Grażyna Skalska, uczestniczka wydarzenia.
W tym roku na elblążan i turystów czeka osiem sobotnich wypraw o bardzo zróżnicowanej tematyce. Nowością są dwie wycieczki prowadzone przez przyjaciół Koła Przewodników, czyli przez Bartosza Skopa i Amadeusza Pfeifera, zapowiadają organizatorzy Sobót.
Każdy uczestnik spaceru otrzyma kartę, na której będzie zbierał potwierdzenia udziału. Spacery odbywają się bez względu na pogodę.
Organizatorem wydarzenie jest Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych PTTK im. R. Gierzyńskiego Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej.
VII edycja cyklu „Sobota z przewodnikiem” 2017
- 08.07 - Granicami Nowego Miasta – przewodnik Karol Wyszyński
godz. 10, miejsce zbiórki: Ratusz Staromiejski
- 15.07 - Panorama Plauena – przewodnik Leszek Marcinkowski
godz. 10, miejsce zbiórki: Urząd Miejski w Elblągu ulica Łączności 1
- 22.07 - Nieznane Milejewo – przewodnik Stanisław Bukojemski
godz. 9, miejsce zbiórki: przy Urzędzie Gminy w Milejewie (z Elbląga można dojechać autobusem nr 20, w drodze powrotnej będzie zapewniony autobus komunikacji miejskiej)
- 29.07 - Tajemnice Kumieli – przewodnik Amadeusz Pfeifer
godz. 10, miejsce zbiórki: przy Sądzie Okręgowym na pl. Konstytucji
- 05.08 - Elbląskie organy - przewodnik Bartosz Skop
godz. 10, miejsce zbiórki: przy kościele pw. Św. Wojciecha w Elblągu (ulica Wiejska)
- 19.08 - Elbląg pod napięciem – przewodnik: Brygida Gawron
godz. 10, miejsce zbiórki: na przystanku tramwajowym przy browarze od strony ulicy Obrońców Pokoju
- 26.08 - Tradycyjnie Bażantarnia - przewodnicy: Jolanta Bulak, Jolanta Kałabun
godz. 10, miejsce zbiórki: przy muszli koncertowej w Bażantarni