Główną rolą kultury nie jest prezentacja wspaniałych dokonań, jest spotykanie się ludzi - mówił Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej, laureata Nagrody "Wydarzenie Roku" za "Zielone lato w bibliotece". Dzisiaj w Ratuszu Staromiejskim spotkało się kilkadziesiąt osób, które w kwestii elbląskiej kultury mają i będą miały wiele do powiedzenia. Mowa o wyróżnionych Elbląskimi Nagrodami Kulturalnymi. Wczoraj odbyła się uroczysta gala wręczenia tych corocznych laurów.
Elbląskie Nagrody Kulturalne przyznaje się w kilku dziedzinach. Ich wręczanie w tym roku rozpoczęto od przyznania stypendiów artystycznych i kulturalnych.
Stypendia Artystyczne Miasta Elbląga, w tym roku trafiły do: Magdaleny Goljanek, Dariusza Gatza, Jakuba Grzelachowskiego, Oliwii Ingielewicz, Katarzyny Iermołaiewy, Wiktorii Kieniksman, Grzegorza Kozłowskiego, Adama Krawczuka, Igora Łesyka, Alicji Okuniewicz, Zuzanny Polkowskiej, Katarzyny Różańskiej, Magdaleny Sadowej, Adriana Sielickiego, Karola Sokołowskiego, Szymona Stasiaka, Antoniny Wiśniewskiej, Bogumiły Wiśniewskiej, Małgorzaty Wójcik i Noemi Wrzos.
Natomiast Stypendia Kulturalne Miasta Elbląga otrzymali: Robert Furs (8 tys. zł), Zuzanna Gajewska (3 tys. zł), Krzysztof Jaworski (3,5 tys. zł), Wojciech Minkiewicza (4 tys. zł), Karolina Nowotczyńska (8 tys. zł) i Kamil Zimnicki (4,5 tys. zł). Dzięki dofinansowaniu tych kreatywnych osób, elblążanie w najbliższym czasie będą mieli okazję uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach, między innymi: kolejnej edycji Graffatak, cyklu koncertów skrzypcowych w wykonaniu Karoliny Nowotczyńskiej, czy koncertach "Cztery struny świata" w Mjazzdze.
Na zakończenie ceremonii wręczania nagrody trafiły do laureatów: Nagrody "Kreator Kultury", Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta oraz Nagrody "Wydarzenie Roku". Te tytuły w tym roku trafiły do: Wojtka Minkiewicza, właściciela klubu muzycznego Mjazzga, Karoliny Kardas, artystki i Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida za cykl spotkań dla seniorów "Zielone lato w bibliotece".
Wiele osób pytało mnie, czym jest dla mnie ta nagroda. Powtarzałam, że to duże wyróżnienie, że dziękuję, bo mecenat jest dla artystów bardzo ważny, ale w tym momencie widzę, że ta nagroda jest dla mnie przede wszystkim krokiem do odejścia od sztalugi, uświadomienia sobie, że jakiś okres jest za mną i teraz mogę postrzegać siebie już jako artystkę, co dla mnie też jest zaskoczeniem
- mówiła Karolina Kardas, laureatka Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta.
Ja firmuję swoim nazwiskiem to, co robimy, natomiast przede wszystkim poza mną, duże podziękowania ode mnie należą się mojej żonie - Eli, która robi wszystko razem ze mną, a może nie odbiera pochwał tak często, jak ja i również bardzo ważne jest, że to wszystko to nie jest zasługa jednej osoby, czy dwóch osób, ale grona fajnych, fantastycznych elblążan, którzy przychodzą do nas i razem z nami podejmują różne inicjatywy
- mówił Wojtek Minkiewicz, właściciel klubu Mjazzga, laureat Nagrody "Kreator Kultury".
Uroczystość uświetnił koncert Moniki Urlik, uczestniczki programu The Voice of Poland.
Sylwetki laureatów Elbląskich Nagród Kulturalnych:
Nagroda Artystyczna Prezydenta Elbląga
Karolina Kardas
Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie jest doktorantką na studiach doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, tworzy obiekty, krótkie formy wideo i instalacje sitespecific. Jej prace skoncentrowane są głównie wokół tematu somaestetyki, relacji cielesności z duchowością. Podejmuje się analizy procesów percepcji podmiotu w relacji wnętrze/zewnętrze w kontekście mistyki, filozofii współczesnej o cielesności i erotyzmie oraz znalezienia zależności między synestetycznym postrzeganiem sztuki a zmysłowym przeżyciem mistycznym. Laureatka konkursu Ale Sztuka! 2016 roku. Od 2015 r. rezydentka Kolonii Artystów w Gdańsku. Uczestniczyła w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą oraz w „Otwartych Pracowniach Artystycznych” - wystawach związanych z pobytem rezydencyjnym w Kolonii Artystów.
Nagroda „Kreatora Kultury”
Wojciech Minkiewicz
Klub muzyczny Mjazzga w Elblągu działa od 2011 r. Jest on jedną z najbardziej aktywnych instytucji sektora prywatnego, realizującą działania mające na celu poszerzenie oferty kulturalnej w Elblągu. Działania te realizowane indywidualnie lub we współpracy z instytucjami publicznymi (np. Jazzbląg Festiwal z Galerią El) nie tylko w sposób istotny wpływają na możliwość regularnego kontaktu ze sztuką przede wszystkim z zakresu muzyki, ale również sztuk wizualnych, plastycznych czy literackich.
Właściciel w 2011 roku za swoją ekspansywną politykę kulturalną otrzymał Nagrodę Prezydenta Elbląga. W Klubie muzyczny Mjazzga występują artyści, którzy uważani są za wyjątkowych w swoich stylistykach, nagradzani wielokrotnie Fryderykami, Paszportami Polityki, Mateuszami Trójki.
W 2016 roku klub znalazł się wśród elbląskich miejsc polecanych odwiedzającym miasto opublikowanym w Miejskim Przewodniku Subiektywnym „ Ogarnij Miasto”, będącym częścią projektu „ Miasto Archipelag „ Filipa Springera.
W tym samym roku Mjazzga zrealizowała takie przedsięwzięcia jak: 64 koncerty muzyczne- jazzowe, bluesowe, rockowe, reggae, etno, electro; 13 spotkań w cyklu KineDok, 30 spotkań w ramach cyklu Dokumenty Muzyczne, 5 imprez w formie Stand Up, 5 spotkań w ramach cyklu
„Czajnik”, działania realizowane przez inicjatywę „Elbląg Okiem Młodych”, Grafatak-bitwa na rysunki, wernisaż i 2 wystawy prac Janusza Kozaka, spotkanie „Cuba de Cabo a Rabo”.
Klub i jego właściciel angażują się w działania społeczne i charytatywne typu. WOŚP, koncerty charytatywne.
Wojciech Minkiewicz uczestniczył również w pracach komisji przyznającej Nagrody Kulturalne Prezydenta Miasta Elbląg oraz trzykrotnie w jury Festiwalu „Mamy Talent”.
Nagroda „Wydarzenie Roku”
Biblioteka Elbląska
Nagroda przyznana została za organizację cyklu spotkań dla seniorów w Bibliotece Elbląskiej pt.: „Zielone lato w bibliotece”. Spotkania poświęcone były właściwościom ziół oraz ich wykorzystywaniem w kuchni.
Celem projektu było stworzenie propozycji letnich spotkań skierowanych dla seniorów
i zintegrowanie tej grupy wokół biblioteki, a także promocja zabytków zbiorów Biblioteki Elbląskiej.
W ramach projektu odbyło się 15 spotkań o różnorodnej tematyce.
Wszystkie wydarzenia w ramach „Zielonego lata w bibliotece” zostały przygotowane przy ogromnym wsparciu i zaangażowaniu pracowników Biblioteki oraz Elbląskiej Rady Seniorów.
Krzysia z Radio ESKA pozdrawiam serdecznie i gratuluje !
Karol Sokołowski? hm? czy ten stypendysta ma tylko takie samo nazwisko jak pani radna miejska??
Niebo spadło na ziemię, a piekło zamarzło! Krzysiu Jaworski dał się skomercjalizować! ;)