Andrzej Sywula urodził się w 1955 r., ukończył studia plastyczne w 1987 r. na Wydziale Architektury PWSSP w Gdańsku.
Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Bierze aktywny udział w elbląskim życiu plastycznym. Uczy rysunku w elbląskim Młodzieżowym Domu Kultury, zajmuje się również projektowaniem wnętrz. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju i za granicą. Niejednokrotnie prezentował swoje prace na środowiskowych ekspozycjach, zwłaszcza na cyklicznych Salonach Elbląskich. Dał się poznać jako twórcza indywidualność już od chwili ukończenia studiów, co potwierdzała każda kolejna wystawa prac artysty.
Najbliższą estetyką dla określenia rodzaju malarstwa uprawianego przez Andrzeja Sywulę jest surrealizm. Podobnie do twórców tej szkoły malarskiej, łączy różne elementy sztuki, komponując nadrzeczywiste całości, ale brak tu jednak filozoficznego przesłania, jakie charakteryzowało chociażby Salavadore Daliego. Irracjonalne postrzeganie rzeczywistości stanowi dla, omawianego twórcy, tylko środek wyrazu, a nie próbę podważenia logicznego rozumienia świata, opartego na empiryzmie. Surrealizm, w swej istocie, jest ściśle powiązany ze światem literackim, ponieważ właśnie pisarze jako pierwsi postanowili realizować tą estetykę w swojej twórczości.
W malarstwie A. Sywuli brak jednak literackości obrazu, nie ma miejsca na stricte epickie wyrażanie obserwacji dotyczących świata i ludzi. Forma twórcza, jaką reprezentuje artysta, jest lapidarna i skoncentrowana. Postaci na obrazach A. Sywuli są dekonstruowane, ponieważ wyraźnie widać ich części składowe, mimo złudzenia całości. Istnieją jakby same przez się na tle bliżej nieokreślonym, mogącym być dowolną przestrzenia. W swojej twórczości artysta rozbiera rzeczywistość na części pierwsze i wybiera te elementy, które, jego jako malarza frapują, poruszają, bulwersują, słowem stymulują wyobraźnię. Można zatem dopatrzyć się, w tym miejscu, nawiązań do malarstwa impresjonistycznego, które próbowało uchwycić chwilę, jeszcze przed analizą intelektualną. Przekaz, jaki emanuje z prac Sywuli jest tajemniczy i niejednoznaczny.
Niewątpliwie artysta wyróżnia się wśród lokalnych twórców, dzięki skłonności do łączenia różnych szkół malarstwa. Nie boi się, również podejmować swoistego dyskursu z odbiorcą przyzwyczajonym do stosowania jednej, konkretnej estetki. Twórczość A. Sywuli to ciągłe poszukiwanie i próby łączenia przeciwieństw. Warto zapoznać się z pracami artysty, aby poszerzyć swoje horyzonty.
Na zdjęciach znajdują się prace namalowane przez Andrzeja Sywulę.