„Klarnet – ty wariacie”, to tytuł kolejnego koncertu w ramach XIX Letniego Salonu Muzycznego – Bażantarnia 2016, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 24 lipca.
Tytułowy instrument, to domena Andrzeja Wojciechowskiego (na zdjęciu), absolwenta Akademii Muzycznej im. S.Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Bogdana Ocieszaka (dyplom z wyróżnieniem). Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez takie osobowości jak: Andrew Marriner, Jean-Marc Fessard, Walter Vitek, Wojciech Mrozek, Brenno Ambrosini, Joseph Fuster, Nicolas Baldeyrou, Antonio Saiote, Alessando Travaglini, Gabor Varga. W latach 2002-2003 studiował w klasie mistrzowskiej Joan Enric Lluna pod egidą Conservatori Superior De Musica w Castello. Wielokrotnie zdobywał nagrody i wyróżnienia na konkursach klarnetowych i kameralnych zarówno w kraju jak i za granicą. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako solista i kameralista koncertował w wielu krajach Europy oraz m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, RPA, Chinach i wielu miastach Polski. Aktualnie pierwszy klarnecista Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Stale współpracuje również z Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Prowadzi niezwykle intensywną działalność kameralną. Wraz ze Sławomirem Wilkiem (fortepian) współtworzy formację InspiroDuo. Jest również członkiem Mozartowskiego Zespołu Basethornowego, Gdańskiego Tria Stroikowego oraz nietuzinkowego, znanego w Elblągu, zespołu Zagan Acoustic, specjalizującego się w wykonywaniu muzyki z pogranicza jazzu, folku czy world music. Od 2014 roku jest adiunktem klasy klarnetu w gdańskiej Akademii Muzycznej. W tym samym roku dołączył do grona „Muzyków Selmera”. Od 2015 roku pełni funkcję profesora gościnnego uniwersytetu Ning Xia University w Yin Chuan.
W Bażantarni Andrzejowi Wojciechowskiemu towarzyszyć będą:
Mateusz Mroczek - naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu oraz Konserwatorium Królewskie w Brukseli. Stypendysta programu Socrates Erasmus w HfM w Wuppertalu oraz stypendysta Rządu Belgijskiego. Finalista Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Jeunesses Musicales w Bukareszcie ( 2005 ). W latach 2008-2012 etatowy muzyk Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. W roku 2011 pełnił funkcję drugiego koncertmistrza Opery Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Od 2013 związany z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku.
Piotr Kwaśny (skrzypce) - dzięki stypendiom ukończył Curtis Institute of Music w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych (prof. Yumi Scott i prof. Ida Kavafian) oraz Musikhochschule w Lubece w Niemczech u prof. Shmuela Ashkenasiego. W uczelni tej ukończył również studia podyplomowe w klasie prof. Wilfrieda Laatza. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi gdzie dyplom uzyskał pod kierunkiem prof. Iwony Wojciechowskiej. Kameralistykę studiował m.in. w Filadelfii u Petera Wiley (Trio Beaux Arts), Michaela Tree (Kwartet Guarneri) i Josepha Silversteina (Boston Symphony) oraz w Lubece u Waltera Levina (Kwartet LaSalle). Laureat nagród m.in. na konkursie im. Y. Menuhina w Anglii. Od września 2014 r. związany jest z Polską Filharmonią Bałtycką im. F. Chopina w Gdańsku. Stale współpracuje z pianistą Michałem Drewnowskim oraz założonym przez niego zespołem New Art Chamber Soloists, jako I skrzypek. Brał udział w festiwalach muzycznych Schleswig-Holstein, Montpellier, w Festiwalach Brahmsowskich w Lubece oraz w Festiwalu Chopin nad Nettą. Był stypendystą Fundacji Ewy Czeszejko-Sochackiej, a w latach 2003-07 Fundacji Oscara i Very Ritter w Hamburgu. Uczestniczył w kursach mistrzowskich u Schlomo Mintza i Eduarda Gracha w Izraelu, Thomasa Brandisa (Berliner Philharmoniker) w Niemczech oraz w kursie kameralistyki pod kierunkiem Shmuela Ashkenasiego (Kwartet Vermeer) w Holandii.
Błażej Goliński - w roku 2002 z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego. Uczestnik Mistrzowskich Kursów Interpretacji oraz Lekcji Mistrzowskich u takich pedagogów jak: Roman Suchecki, Mischa Maisky, Ivan Monighetti, Victoria Yagling, Angelika May, Roman Jabłoński. Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jako kameralista występował m.in. podczas trzech kolejnych edycji Forum Witolda Lutosławskiego (Filharmonia Narodowa w Warszawie) brał udział w III Festiwalu Muzyki Kameralnej w Gdańsku. Wykonywał muzykę kameralną z tak znakomitymi muzykami jak: Jan Stanienda, Mirel Jancovici, Robert Kabara, Marek Toporowski, oraz jako członek Kwartetu Smyczkowego Dafo. W latach 2001 - 2005 współpracował z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfonietta Cracovia, gdzie zajmował stanowisko koncertmistrza grupy wiolonczel. Z zespołem tym występował m.in. na Festiwalu Pablo Casalsa (Puerto Rico), na Schleswig Holstein Musik Festival (Niemcy), na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena (Kraków), na Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego (Bydgoszcz). Wraz z orkiestrą uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Lorina Maazela oraz w Mistrzowskim Kursie Dyrygenckim Christopha Eschenbacha. Na stałe związany jest z gdańską Orkiestrą Kameralną „Hanseatica”, w której pełni funkcję koncertmistrza grupy wiolonczel. Zespół ten otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną w roku 2004 w kategorii Debiut Roku. Nagrana z młodym pianistą jazzowym Sławkiem Jaskułke płyta (2004r.) otrzymała nominację do nagrody muzycznej „Fryderyk 2005”. Jest laureatem wielu konkursów, m.in. konkursu Bachowskiego w Gdańsku (2000r.) - otrzymał II nagrodę w kategorii „Muzyka Kameralna”, oraz III nagrodę w kategorii „Muzyka Solowa”. Na VII Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Dezyderiusza Danczowkiego (Poznań 2002r.) otrzymał wyróżnienie. Jako członek Kwartetu Fortepianowego DALÍ był finalistą Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej Premio Vittorio Gui (Florencja, 2008). Jako student dwa razy z rzędu otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2003 otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańsk dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. W latach 2002 - 2010 asystent, a od 2010r. adiunkt w Katedrze Instrumentów Smyczkowych oraz Katedrze Kameralistyki w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Od roku 2004 na stałe związany jest również z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, w której od roku 2009 piastuje stanowisko koncertmistrza grupy wiolonczel.
Krzysztof Komendarek - Tymendorf od wielu lat należy do grona cenionych polskich altowiolistów młodego pokolenia. Pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych, jest potomkiem wybitnego polskiego kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego. W 2012 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Ireny Albrecht, jest laureatem licznych nagród. Współzałożyciel i muzyk w zespołach Balthus Quartet oraz Duo del Gesù, a ponad to współpracował kameralnie również z takimi artystami jak: Tytus Wojnowicz, Christoph Hartmann, Bartosz Koziak, Avri Levitan czy NeoQuartet. Dyrektor EURO Chamber Music Festival w Gdańsku oraz ambasador ogólnopolskiej kampanii społecznej Save the Music.
Na kontrabasie towarzyszyć będzie gdański artysta Sebastian Wyszyński.
W tym roku, z okazji jubileuszu 50-lecia Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, patronatem honorowym objął Letni Salon Muzyczny Prezydent Elbląga Witold Wróblewski a nasz projekt realizowany jest przy współudziale finansowym samorządu miasta Elbląg.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Elbląski Dziennik Internetowy info.elblag.pl
Na widzów czeka też niespodzianka, czyli konkurs inspirowany Sienkiewiczem no i atrakcyjne nagrody.
Zapraszamy do muszli koncertowej w Bażantarni. początek koncertu godz. 17.00
wstęp wolny
Teresa Wojcinowicz, ETK