Zakończyła się dwudziesta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?”. Jury, od piątku do niedzieli, wysłuchało 52 uczestników przesłuchań konkursowych. Grand Prix pojechało do Zamościa.
W festiwalu uczestniczyło 28 recytatorów i 24 śpiewających poezję. Jury - Konrad Dworakowski, Jan Poprawa i przewodniczący jury Jarosław Wasik - postanowiło przyznać I miejsce w kategorii piosenki poetyckiej Marcie Fitowskiej z Potęgowa, która wykonała piosenkę z własną muzyką do słów wiersza Bolesława Leśmiana oraz „Na całych jeziorach Ty” Agnieszki Osieckiej. Dwie równorzędne nagrody zdobyły Zuzanna Moczek z Popowa oraz Julita Zielińska z Lęborka – obie wykonały przygotowane utwory z własnym akompaniamentem. Trzecie miejsce przypadło Kamili Dauksz z Opola, która wystąpiła przy akompaniamencie swojego ojca Dariusza Dauksza wykonując wspólnie napisane i skomponowane utwory. Jury doceniło również dojrzałość wykonania i wybór repertuaru najmłodszej uczestniczki przesłuchań konkursowych przyznając wyróżnienie Oktawii Bernaś z Ornety występującej przy akompaniamencie Bartosza Krzywdy.
Przewodniczący Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie Jan Poprawa zakwalifikował Martę Fitowską z Potęgowa, Zuzannę Moczek z Popowa i Julitę Zielińską z Lęborka do finału 52. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.
Natomiast w kategorii recytacji pierwszą nagrodę otrzymała Dorota Iwanicka ze Świdnika za łączne wykonanie fragmentów „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej i „Panny nikt” Tomasza Tryzny. W tej kategorii jury również przyznało dwie równorzędne II nagrody – otrzymał je Daniel Stachuła z Poznania i Radosław Ciecholewski ze Starogardu Gdańskiego. Trzecie miejsce zdobyła Magdalena Świerczyńska ze Skarżyska – Kamiennej, zaś wyróżniony został Bartosz Mazurkiewicz z Dębna.
Galę festiwalu rozpoczął występ nagrodzonych uczestników, po czym nastąpiło wręczenie nagród i wyróżnień przyznanych przez jury. Ponadto Oktawia Bernaś z Ornety otrzymała tablet ufundowany przez Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego, natomiast zdobywczynie pierwszych miejsc w obu kategoriach - Dorota Iwanicka i Marta Fitowska – dodatkowo zestaw galanterii skórzanej ufundowanej przez firmę PATERS.
GRAND PRIX XX edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” jury postanowiło przyznać Patrykowi Pawelcowi z Zamościa, który oprócz nagrody finansowej otrzymał także voucher pobytowy „Romantyczny weekend we Dwoje” w Hotelu Anders ufundowany przez Hotel Anders w Starych Jabłonkach.
W tym roku, z okazji jubileuszowej edycji, podczas gali Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” oprócz nagród finansowych i rzeczowych zdobywca Grand Prix, a także mecenasi i patroni otrzymali pamiątkowe statuetki.
- Zaprojektowała je Ewa Bednarska-Siwilewicz, artysta-plastyk „Światowida” – mówiła na scenie Aleksandra Bednarczuk, kierownik artystyczny festiwalu.- To, jak wygląda, oddaje ideę tego festiwalu i mamy nadzieję, że ta statuetka będzie przypominać miłe chwile spędzone u nas.
Statuetki otrzymali Paweł Olechnowicz, Prezes Zarządu Grupy Lotos S.A, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Witold Wróblewski, Prezydenta Elbląga, a także sponsorzy: Grupa ENERGA, Kasa Stefczyka, Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Przedsiębiorstwo Handlowe OPTIMA, Hotel Anders w Starych Jabłonkach, „Paters” Producent Galanterii Skórzanej, Ubezpieczenia PERFECT Stanisław Jasina i Grupa Żywiec S.A. Browar w Elblągu.
Po pierwszej części gali na scenę wyszła gwiazda wieczoru – Ewa Bem z zespołem.
Edyta Bugowska
rzecznik CSE Światowid