Instytucja opiera swoją działalność na pracy społecznej swoich członków i niewielkich dotacjach z Urzędu Miasta, bądź grantach od ewentualnych sponsorów. Stara się jednak co rocznie przyznawać co najmniej dwa stypendia młody i zdolnym artystom, ponadto wydała już trzynaście tomów Biblioteczki Elbląskiej.
Organizacja do realizacji swoich projektów zaprasza inne elbląskie ośrodki kulturalne. Współpracuje m. in. z Galerią El, Teatrem Dramatycznym i Muzeum Elbląskim. Dzięki wspólnym staraniom odbyły się takie imprezy jak: „Szekspir na Podzamczu” czy ubiegłoroczne „Święto książki”, na które zaproszono miejscowych literatów.
Elbląskie Towarzystwo Kulturalne do niedawna dysponowało również niewielką Galerią, w której odbywały się różnego rodzaju wystawy, niestety z powodów technicznych jest to obecnie niemożliwe. Niezbędny jest remont tarasu, ale na razie brak na ten cel środków finansowych. Zwłaszcza, że w przyszły roku organizacja będzie obchodziła czterdziesty jubileusz i w związku z tym już teraz rozpoczęto d niego przygotowania.
W planach ETK ma wydanie wspomnieniowego albumu i przygotowanie wystawy poświęconej czterdziestoletniej działalności. Zbieranie pamiątek i materiałów jest o tyle trudne, że dawne archiwum uległo częściowemu zniszczeniu.
ETK obecnie skupiło się na imprezach muzycznych (koncertach kameralnych muzyki klasycznej, konkursach promujących zdolną młodzież elbląską – „Promocje”, Koncertach Promenadowych w Bażantarni oraz Elbląskich Dniach Muzyki Dawnej). Udało się już pozyskać dla tych wydarzeń stałą publiczność, która bardzo chętnie w nich uczestniczy.
Być może ten artykuł zwróci uwagę ewentualnych sponsorów, którzy chcieliby jakoś pomóc placówce w prowadzeniu zaszczytnej działalności.