W piątek, 26 września, zakończyło się IV Elbląskie Forum Kulturoznawcze. Ludzie świta nauki i kultury oraz dziennikarze próbowali w Elblągu odpowiedzieć na pytanie, jak Polacy są widziani w świecie i jak widzimy sami siebie… Forum rozpoczęło się w środę. Oficjalnie otworzył je Jerzy Wilk prezydent Elbląga.
- Znane jest powiedzenie, że „Gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania”, a co w przypadku, gdy na zaproszenie Biblioteki Elbląskiej do naszego miasta udało się zaprosić tylu przedstawicieli znaczących ośrodków uniwersyteckich, gotowych podjąć debatę, jak siebie widzimy i jak widzą nas inni? Mamy wtedy poczucie, że uczestniczymy w prawdziwym FORUM, gdzie krzyżują się różne nurty, idee i prądy myślowe. Liczymy na twórcze napięcie i konfrontacje – wszystko to, czym powinien się charakteryzować dobry naukowy dyskurs. Tego Państwu przez te najbliższe dni życzę – mówił prezydent Wilk.
Tuż po otwarciu z rąk przewodniczącego Rady Miejskiej Janusza Nowaka nagrodę za włączanie się w życie kulturalne Elbląga otrzymał prof. Jerzy Bralczyk. Wykład inauguracyjny pt. „Ponowoczesne ramy zbiorowych tożsamości” wygłosił prof. dr hab. Andrzej Piotrowski z Uniwersytetu Łódzkiego. W trakcie pierwszej sesji pn. „Polska z oddali” słuchacze mogli dowiedzieć się więcej nt. tego jak widzą nas Brytyjczycy, Rosjanie, Niemcy i Włosi. Pobudzającą do myślenia była popołudniowa debata na temat mitów polskich z udziałem, m.in. prof. Andrzeja Zybertowicza i prof. Wiesława Władyki.
W drugim dniu słuchacze mogli dowiedzieć się więcej na temat życia odświętnego i codzienności Polaków, to temat pierwszej sesji oraz wizerunku Polski i Polaków we współczesnej literaturze. Słuchacze mogli też zapoznać się z wizerunkiem Polski w oczach zagranicznych dziennikarzy – to temat popołudniowej debaty - „Jak nas piszą (zagraniczni dziennikarze o Polsce i Polakach). Wieczorny koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej poprzedzony został wykładem dra Mirosława Pęczaka pt. „Patriotyzm muzyki popularnej”. Przed koncertem miała miejsce miła uroczystość, srebrne medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", wręczone przez wiceministra kultury Piotra Żuchowskiego otrzymali uczestnicy Forum, prof. Wojciech Burszta, prof. Przemysław Czapliński, prof. Roch Sylima, prof. Tomasz Szlendak oraz prof. Wiesław Władyka. Forum zakończyło się piątkową debatą „Język i dyskursy polskości. Jak nas ogranicza język w mówieniu o polskości”.
UM Elbląg
Świetna impreza, ciekawe dyskusje. Elbląg ma forum naukowe na wysokim ogólnopolskim poziomie. Brawo Biblioteka.
Zgadzam się, świetna promocja w mediach ogólnopolskich, prawda jest taka ,że mało która z instytucji kultury tak szeroko jest promowana.