Koncertem Marcina Dylli i Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą maestro Marka Mosia, 15 maja (czwartek), w sali Biblioteki Elbląskiej, rozpoczęły się III Ogólnopolskie Spotkania Gitarowe.
Jak na spotkania gitarowe przystało, dwa pierwsze utwory Elbląska Orkiestra Kameralna wykonała … bez akompaniamentu gitary. W Sali „U św. Ducha” zabrzmiały dźwięki „Serenady na smyczki op.2” Mieczysława Karłowicza oraz „Suity staropolskiej na orkiestrę smyczkową” Andrzeja Panufnika.
Piękne utwory, w znakomitym jak zwykle wykonaniu EOK, stanowiły tym razem support przed występem utytułowanego gościa wczorajszego koncertu. Zgromadzeni w sali koncertowej Biblioteki Elbląskiej słuchacze nie ukrywali, że niecierpliwie czekają na występ Marcina Dylli. I trudno się im dziwić. Wszak nie często usłyszeć można muzyka, który dziewiętnaście razy zdobywał pierwsze miejsca na najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursach gitarowych, odbywających się w Europie i Stanach Zjednoczonych. Uznanie zyskał zarówno wśród publiczności, jak i orkiestr, z którymi dane mu było występować. Ten wirtuoz sześciu strun, na 7. Międzynarodowym Konwencie Gitarowym w Aleksandrii otrzymał nagrodę krytyków muzycznych dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty.
Lista nagród jest imponująca i zasłużona, co zrozumiał każdy, kto wysłuchał wczorajszego koncertu. Marcin Dylla wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną wykonał koncert na gitarę i orkiestrę „Concierto del Sur” Manuela Marii Ponce. Utwór jest jednym z niekwestionowanych arcydzieł na gitarę i orkiestrę, stanowiącym bardzo ważną część repertuaru współczesnych gitarzystów. Koncert charakteryzuje niekonwencjonalny melodyjny styl, w którym wyraźnie czuć klimat Ameryki Łacińskiej.
Utwór i wykonanie znalazło uznanie elbląskiej publiczności, której na bis Marcin Dylla zagrał kolejny utwór Manuela Marii Ponce „Wariacje na temat folii”.
Koncert zakończyła niespodzianka w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, w której wykonaniu usłyszeć można było najnowszy, bo liczący zaledwie dwa tygodnie, utwór Adama Wesołowskiego „Gliss Dance”. Kompozycja ciekawa, rzec można efektowna i zabawna zarazem, za sprawą szeleszczących fragmentów utworu, stworzona przez twórcę z okazji 760-lecia Bytomia – rodzinnego miasta kompozytora.
A już dzisiaj (16 maja) kolejny dzień III Ogólnopolskich Spotkań Gitarowych, podczas którego, obok przesłuchań konkursowych, lekcji mistrzowskich i wykładu lutnika, kolejny koncert. Tym razem koncert pod wiele mówiącym tytułem „Mistrz i uczeń”. Kubański gitarzysta Marco Tamayo nazwany „królem gitary” jest obecnie jednym z czołowych gitarzystów klasycznych na świecie. Daniel Egielman, to z kolei młody, a już bardzo utytułowany muzyk. Który z nich okaże się mistrzem, a który uczniem? Przekonają się o tym uczestnicy koncertu, który rozpocznie się dziś, o 19:30, w sali Biblioteki Elbląskiej.