Mnóstwo wrażeń i bodźców, dużo emocji i sporo działań. Minął kolejny dzień Międzynarodowych Spotkań Artystycznych. Siódma edycja imprezy jest już na półmetku.
Co się śni Aleksandrze? Co się dzieje gdy pojawia się ten jedyny? Kiedy latają motyle? Jak wyobrażamy sobie marzenia? Krótka etiuda, wiele pytań. Najpierw śnią się obłoki i romantyczna huśtawka – do bujania w nich. Później na scenę wychodzą cylindry – męskie i jeden damski, ale musi minąć jeszcze chwila zanim damski kapelusz znajdzie ten jedyny, z którym będzie chciał tańczyć. Może do końca życia? No i są motyle bo przy takim uczuciu, nie mogło ich zabraknąć. Sen się kończy? Nie wiadomo, bo pozwolono nam do niego zajrzeć tylko na chwilę. Te proste, ale przecież nie prostackie uczucia, o których marzy wielu z nas podkreśliła jeszcze technika – czarny teatr doskonale sprawdził się przy opowiadaniu snów, a i aktorzy czuli się w nim dobrze. Na dobry początek drugiego dnia Międzynarodowych Spotkań Artystycznych, przy pełnej publiczności, spektakl „Sen Aleksandry” odegrał teatr Walizka, składający się z uczestników elbląskich WTZ, działających przy Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty.
Chwilę po teatrze elbląskim na scenie dużej sali kina, przy ponad 300 osobach na widowni swój najnowszy spektakl zagrał Zespół WTZ Teatroterapia z Lublina. „Spowiedź w drewnie” była podwójnie poruszająca. W spektaklu rzeźby mają pretensje do swojego twórcy o to, że są niedoskonałe, urządzając sąd nad rzeźbiarzem wytykają mu wszelkie niedostatki, brak talentu i warsztatu. Tak samo jest z aktorami, oni również, zupełnie tak samo jak te rzeźby, są niedoskonali i mają żal do Boga, że ich takimi uczynił. Te uczucia w spektaklu mają niezwykle silne oddziaływanie. Niepełnosprawni artyści, wypowiadając swoje kwestie nie tylko grali, ale utożsamiali się z niezadowolonymi rzeźbami. Czy takie życie ma sens? To jest pytanie, które każdy na sali mógł sobie zadać.
Trzeci spektakl, prezentowany tego dnia, inspirowany był opowiadaniem Samuela Becketta „Czekając na Godota". To rzecz o samotności, o poszukiwaniu akceptacji i drugiego człowieka, który by zrozumiał... Czy jest to możliwe? Odpowiedzi szukali aktorzy Teatru na kółkach z Kowalek. W kameralnej atmosferze, nie epatując scenografią i zbyt wyrazistymi środkami wyrazu stworzyli poruszający spektakl.
Ostatnia tego dnia prezentacja mogła być szczególnie poruszająca dla uczestników MSA – osób niepełnosprawnych, a także ich rodzin. Mowa w nim o miłości, ale nie tej pokazanej w „Śnie Aleksandry”, po której latają w brzuchu motyle, ale złej, zaborczej miłości, która nie pozwala się usamodzielnić, która ogranicza, a nie otwiera. Pytanie, które stawiane było przed bohaterami spektaklu wiąże się z wyborem – tkwieniem w sytuacji, która daje im poczucie stabilizacji choć niszczy ich od środka, a uwolnieniem się od tego - być może za cenę samotności … chyba, że znajdą inną drogę. Spektakl zrealizowany został przez Teatr Razem i Remont Pomp, oprócz gry aktorskiej znakomita była sekcja muzyczna, która „produkowała” dźwięki na nietypowych „instrumentach”, między innymi kieliszkach.
A na zakończenie wieczoru odbył się Koncert – przez duże „K”. Znakomici muzycy porwali publiczność do swojego świata – muzyki klasycznej połączonej z energią muzyki góralskiej. Dwa bisy wystarczą za samą rekomendację grupy Vołosi.
A przed nami jeszcze:
22 listopada 2013 /piątek/
10.00 „Time's Chest", Klaipedos Lakstute, Litwa/Scena na Piętrze
10.35 „We love Stockholm”, YTC, Lindeparkens Gymnasium, Szwecja/duża sala kina
11.15 „Pan H.”, Teatr Kasablanka, Gdańsk/ Scena Na Piętrze
11.50 „Karol, jeden z nas”, Teatr Ubogi Relacji Sopot/ duża sala kina
12.15 ,,Troll mumi", Grupa teatralna ,,Butterfly”, Litwa / Scena Na Piętrze
14.00-16.00 Blok warsztatowy/pracownie artystyczne CSE
18.00 Wernisaż wystawy prac uczestników Międzynarodowego Pleneru Artystycznego Impresje/ Galeria Nobilis
23 listopada 2013 /sobota/
11.00 Projekcja filmu „Imagine”/ sala kameralna
13.00 -16.00 Warsztaty dla osób niesłyszących „Przełamać ciszę”/pracownie CSE.
Organizatorzy: Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu oraz Stowarzyszenie Kulturalne "Viva art".
Patronat honorowy: Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Główny Partner - Grupa Lotos S.A. Sponsor - FL Smidth Maag Gear.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zrealizowano przy pomocy finansowej Gminy Miasto Elbląg.
Edyta Bugowska
rzecznik CSE Światowid