Niemal trzysta osób odwiedziło wczoraj kino „Światowid”, aby wziąć udział w Poniedziałkowym Uniwersytecie Filmowym. Po podbiciu indeksów można było już spokojnie zagłębić się w kinowy fotel i wybrać w podróż w przeszłość.
Listopadowe spotkanie z Elblągiem na dużym ekranie rozpoczęliśmy od obejrzenia kronik Elbląga z lat 60-tych i 70-tych – przyczynkiem do tego była rocznica wmurowania kamienia węgielnego pod budowę filii Politechniki Gdańskiej w Elblągu, 2 listopada 1973 roku. 1 październik 1974 roku filia Politechniki Gdańskiej w Elblągu rozpoczęła rok akademicki w nowym budynku przy ulicy Grunwaldzkiej, ale studenci jeszcze przez pierwszy miesiąc zamiast uczestniczenia w zajęciach, brali udział w wykańczaniu sal wykładowych.
To spotkanie poświęcone było Elblągowi w filmach edukacyjnych, a tradycje elbląskich produkcji edukacyjnych sięgają połowy lat 60-tych, gdy filmowcy amatorzy kierowani przez Stefana Mulę odpowiedzieli na potrzeby lokalnych środowisk i zaczęli tworzyć pierwsze filmy edukacyjne, głównie z dziedziny ochrony zdrowia. Wiele z nich zostało później nagrodzonych. Sukcesy elblążan sprawiły, że w Elblągu organizowano Festiwale Filmów Amatorskich Służby Zdrowia.
W ramach zajęć Poniedziałkowego Uniwersytetu Filmowego mogliśmy obejrzeć filmy edukacyjne Stefana Muli: „Uratowane życie” oraz „Pierwszy lot”, a także film dokumentalny Sławomira W. Malinowskiego „Maciej Zimiński. Ślad szczęścia i przypadku...”. Gościem wieczoru był autor filmu, który bardzo ciepło wspominał Macieja Zimińskiego.
Przybyli na pokaz uczcili bohatera filmu minutą ciszy ponieważ Maciej Zimiński zmarł 6 października tego roku. Był autorem wielu nadzwyczaj popularnych cyklicznych programów telewizyjnych dla dzieci, jak „Ekran z bratkiem”, „Teleferie”, „Piątek z Pankracym”. Twórca inspiracyjnego nurtu programów dla dzieci – „Niewidzialna ręka”, „Klub Pancernych”. Na filmie pokazany został jako człowiek spokojny, mądry, doświadczony i gawędziarz, który kolejnymi historiami i historyjkami sypie jak z rękawa.
Przed nami ostatni w tym roku pokaz filmów z cyklu „Elbląg na dużym ekranie” – 2 grudnia pojedziemy Berlinką do Królewca bo mija rocznica wbicia pierwszej łopaty pod budowę tej drogi. Na spotkaniu zobaczymy premierowe, nigdy nie pokazywane filmy z lat. 30.
Edyta Bugowska
rzecznik CSE Światowid