Stowarzyszenie Laboratorium Sztuki i Centrum Sztuki Galeria EL zapraszają 13 września o godz. 20 na kolejny koncert, realizowany w ramach projektu New Electronic. Nowe brzmienia. Tym razem w Krużganku Galerii EL zagrają dwa z ciekawszych nazwisk młodej sceny muzycznej - Szymon Kaliski i Stefan Wesołowski. Wstęp 5 zł.
Trudno jednoznacznie nazwać styl muzyki, której przedstawicielami są Szymon Kaliski i Stefan Wesołowski - jedni nazwą ją ambientem, inni neoclassical. Podczas piątkowego koncertu usłyszymy utwory nowe, improwizowane i nigdzie dotąd nie publikowane, wykonywane zarówno solo jak i w duecie. Obaj panowie mieli już okazję ze sobą współpracować - nagrywając album 281011. Kulisy powstania tego wydawnictwa są dość nietypowe. Nowomedialna grupa panGenerator przy współpracy z Hedoco opracowała nowy przestrzenny kontroler muzyczny o nazwie Dodecaudion. W porozumieniu z Narodowym Instytutem Audiowizualnym zlecono Stefanowi Wesołowskiemu i Szymonowi Kaliskiemu skomponowanie materiału, który w twórczy sposób wykorzystywałby potencjał hi-techowej maszyny. Proces tworzenia oprawy muzycznej trwał ponad trzy miesiące, a finalny efekt został zaprezentowany 27 i 28 października 2011 roku w warszawskiej siedzibie Instytutu w ramach wydarzenia Culture 2.0.
Szymon Kaliski (ur. 1989) to artysta multimedialny, łączący techniki lo-fi z nowymi cyfrowymi technologiami. Od kilku lat jest aktywnym twórcą muzyki elektroakustycznej z pogranicza ambientu i neoklasyki. Kaliski poszukuje indywidualnych metod ekspresji, poprzez wykorzystywanie samodzielnie zaprojektowanego oprogramowania i unikalnego sprzętu. Jego utwory intencjonalnie wypełnione są niedoskonałościami, trzaskami zawieszonymi w spowolnionych przestrzeniach dźwiękowych. Kompozycje zawsze powstają z akustycznych dźwięków, zapętlonych, zniszczonych i zrekonstruowanych.
Do tej pory wydał trzy płyty - długogrające "Out Of Forgetting" (2010) nakładem brytyjskiego Audiomoves, oraz EP "For Isolated Recollections" (2011) w limitowanej edycji 100 płyt pod szyldem również brytyjskiego Hibernate. Wszystkie wydawnictwa zostały ciepło przyjęte przez recenzentów. Jest porównywany do takich artystów jak William Basinski, Eluvium, Philip Jeck, Taylor Deupree czy Sylvain Chaveau. Poza muzyką Kaliski zajmuje się tworzeniem kreatywnych aplikacji zorientowanych na zagadnienia przetwarzania sygnałów, wizualizacji danych oraz sztuki generatywnej. Kaliski należy do zespołu badawczego centrum HAT(Humanities/Art/Technology), oraz dwóch interdyscyplinarnych kolektywów: lowertone koncentrującego się na nowych technologiach multimedialnych, oraz datamotion zorientowanego na wizualizację danych. W tym roku brał udział w wystawie "Transnature is here" podczas Festiwalu Malta w Poznaniu.
Stefan Wesołowski (ur. 1985) – kompozytor, skrzypek. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku i Académie Musicale de Villecroze we Francji. Jest zwycięzcą wielu konkursów muzycznych, a w swojej twórczości łączy brzmienia instrumentów klasycznych ze zmodyfikowaną elektroniką, generując przejmujące i bogato zaaranżowane kompozycje, pełne detali. W 2008 roku ukazał się jego debiutancki album "Kompleta". Bezpośrednio po tym podjął współpracę z Jacaszkiem, której efektem była płyta „Treny”, na którą nagrał partie smyczkowe. Jest także autorem muzyki do filmu „Sala Samobójców”. oraz innych spektakli i wydarzeń. W trio Jacaszek/Wesołowski/Grzybek zrealizował, na zamówienie Teatru Wybrzeże, spektakularne widowisko multimedialne „Stany Złożone”. Nagrywał dla Gustaff Records, Miasmah, Ghostly International, Few Quiet People. W tym miesiącu ukaże się najnowszy autorski album – "Liebestod" nakładem amerykańskiej wytwórni Important Records, którego premierę zaplanowano podczas krakowskiego Festiwalu Unsound.
Wydarzenie realizowane ze środków Urzędu Miasta.
Beata Branicka
Centrum Sztuki Galeria EL