Plaża – coraz piękniejsza, pogoda – zmienna, klimat – wakacyjny, a humory - wyśmienite. Tak było podczas pleneru artystycznego w Kadynach. Organizatorzy – Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Stowarzyszenie „Jantar” przygotowali mnóstwo atrakcji nie tylko dla uczestników, ale również wszystkich, który w wakacje poszukują artystycznych doznań.
Plener trwał pięć dni, wzięła w nim udział młodzież i nauczyciele. Wszyscy tworzyli pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej – profesora Wojciecha Sęczawy z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, profesora Marka Szczęsnego z Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego w Olsztynie oraz Ewy Bednarskiej–Siwilewicz – artysty-plastyka, instruktora w CSE „Światowid”.
Plenerowe prace powstawały przede wszystkim na kadyńskiej plaży – w namiocie, rozstawionym specjalnie dla uczestników. To była baza, z której artyści wyruszali na poszukiwanie obiektów, inspirujących prace malarskie, z gliny czy batiki. Celem pleneru było nawiązanie do ceramicznych tradycji regionu bo przecież Kadyny słynęły z majoliki dlatego tworzone były również formy ceramiczne służące rozrywce – gwizdki, ptaszki i inne elementy ozdobne. Efekty ich działań można było podglądać podczas trwania pleneru, ale całość prac została zaprezentowana w piątek po południu.
- Powstało ponad 30 obrazów akrylowych, dużo rzeźb ceramicznych, dużo prac tworzonych na kole garncarskim, a także linoryty, szkice i rysunki piórkiem oraz obrazy malowane woskiem na płótnie - czyli batiki – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz – Uczestników do twórczości pobudzała przede wszystkim architektura, najczęściej była to kadyńska cegielnia oraz pejzaże – zachodzące słońce, zmieniające się okoliczności przyrody wszystko to sprawiało, że te same obiekty można było twórczo wykorzystać po raz kolejny.
W tym czasie, gdy uczestnicy zmagali się ze sztuką w otoczeniu kadyńskiego krajobrazu i architektury, wszyscy wielbiciele artystycznej aktywności mogli spożytkować swój wolny czas i talent na wyszywaniu ludowych przysłów czy ozdabianiu tradycyjnych kafli, a ci którzy sztukę lubię oglądać albo o niej słuchać mogli wziąć udział w wernisażu wystawy i posłuchać wykładu prof. Marka Szczęsnego.
Wśród ludowych mądrości znalazły się i takie, które także dziś znalazłyby zastosowanie: Kiedy zgoda to w sercu pogoda czy Dobra żona perła droga, dana od samego Boga. Z kolei kafle, które powstawały podczas warsztatów, nawiązują zarówno do wzorów ludowych, miejsc- symboli Kadyn, a także do przyrody. Świetlica Kadyna po raz kolejny okazała się niezwykle gościnnym miejscem – podczas wernisażu, na którym zostały zaprezentowane prace uczestników sekcji, działających w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” przedstawiciele miejscowych władz zapowiedzieli rozbudowę Świetlicy.
Prace wykonane podczas pleneru będzie można zobaczyć również w Elblągu - wystawa poplenerowa odbędzie się pod koniec sierpnia w CSE „Światowid”.
Galeria zdjęć
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego.
Edyta Jasiukiewicz
rzecznik CSE Światowid