Czwartek, 16.01.2025, Imieniny: Marceli, Wlodzimierz, Bernard
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Czas na głos

16.07.2013, 08:21:44 Rozmiar tekstu: A A A
Czas na głos
fot. nadesłana

Był teatr tańca, teatr przedmiotu teraz czas na pracę z głosem. Dziś w Oleśnie zaczynają się warsztaty, które poprowadzi Tomasz Rodowicz - historyk filozofii, aktor, muzyk i reżyser. Efekty pracy będzie można zobaczyć już 19 lipca.

Projekt „Pajęczyna” jest realizowany przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Właśnie w lipcu odbywają się główne działania, których efekty będziemy mogli wkrótce oglądać. 

Do tej pory odbyły się już warsztaty w Elblągu, a jutro – spektaklem mają zakończyć się warsztaty w Ornecie. Z kolei dziś grupa z Oleśna zaczyna szkolić się z pracy nad głosem. Pomoże im w tym Tomasz Rodowicz - aktor, reżyser, muzyk, pedagog, swego czasu historyk filozofii i pszczelarz. Urodzony w 1951 roku w Warszawie. Absolwent Wydziału Historii Filozofii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Współzałożyciel pierwszego w Polsce ośrodka socjoterapii dla młodzieży uzależnionej od narkotyków. Współpracował z Jerzym Grotowskim w latach 1974-1979. Współtwórca Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” i jego członek w latach 1977-2003. Współzałożyciel Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA i jego szef od 2004 roku. Dyrektor artystyczny Fabryki Sztuki w Łodzi od 2007 roku. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego RETRO/PER/SPEKTYWY CHOREA.

Warsztaty zakończą się premierowym spektaklem – w piątek, 19 lipca w Oleśnie, ale jeszcze wcześniej, bo 16 lipca w Ornecie będzie można zobaczyć występ grupy, pracującej w oparciu o teatr przedmiotu i plastyczny. Tego dnia o godz. 19.00 w Ornecie, w MDK na scenie zagrana będzie pierwsza odsłona spektaklu przygotowywanego przez ornecką młodzież z Anetą Głuch - Klucznik.

- Czy przy pomocy zwykłych rekwizytów można opowiedzieć historię? Oczywiście! Niejedną! Już drugiego dnia pojawiły nam się nie lada persony spektaklowe: nieśmiały kurczak, patykowaty wampir, Olbrzym kryjący w sobie tajemnicę – opowiadali uczestnicy projektu. - Na tych warsztatach niczego nie wyrzucamy.  Tu każda rzecz może stać się lalką. Czerwona miska, żółte rękawiczki, dziurawy balon, jednorazowy kubeczek, wiklinowy kosz, plastikowa butelka, korek itp.

Efekty będzie można zobaczyć 16 lipca, ale spektakle grup z Elbląga, Oleśna i Ornety będą grane również:

21 lipca w Szymonowie (trzy spektakle) - godz. 19.00 - 20.30 przy Domu Dziecka
26 lipca w Ornecie (trzy spektakle) - godz. 18.00 - 19.30  MDK Orneta
27 lipca w Oleśnie (trzy spektakle) - godz. 17.00 - 18.30 Stodolarnia  w Oleśnie
28 lipca w Elblągu (trzy spektakle) - godz. 19.00 - 20.30 CSE "Światowid"

Każda z grup poznaje teatr od innej strony, jedni zaczną od pracy z przedmiotem, inni od pracy z głosem, a kolejni od pracy z ciałem. Każda z grup pracuje nad warsztatem aktorskim, bazując na różnych narzędziach pracy – opowiada Edyta Machul koordynator projektu. Dlatego bardzo ciekawy będzie moment ich spotkania i konfrontacji.

Wstęp na wszystkie spektakle jest wolny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

Edyta Jasiukiewicz
rzecznik CSE Światowid

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0453310012817