Czwartek, 16.01.2025, Imieniny: Marceli, Wlodzimierz, Bernard
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Sukces Sławomira W. Malinowskiego

24.06.2013, 13:13:19 Rozmiar tekstu: A A A
Sukces Sławomira W. Malinowskiego
fot. Sławomir W. Malinowski

Film „Stara Dongola” Sławomira W. Malinowskiego zdobył I nagrodę na zakończonym właśnie VI Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Dziedzictwa Kulturowego w Sofii  w ramach którego prezentowane są filmy z dziedziny archeologii, historii i historii sztuki.

Stara Dongola (Sudan), to miejsce badań polskich uczonych z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwsze prace rozpoczął tutaj w 1964 roku prof. Kazimierz Michałowski. Obejmują teren o powierzchni 120 hektarów na którym przebadano 19 kościołów, miejskie fortyfikacje, prywatne domy oraz największą wytwórnię ceramiki jaką odkryto w Nubii. W połowie VI wieku, gdy Stara Dongola była stolicą królestwa Makurii, jej władca przyjął chrzest z rąk misjonarzy bizantyjskich. 100 lat później, po połączeniu Makurii z północnym królestwem – Nobadią, Dongola została stolicą zjednoczonego chrześcijańskiego królestwa Nubii. Przetrwało aż do XIV wieku.

- To oczywiście opowieść przede wszystkim o efektach pracy polskich archeologów – dodaje Sławomir W. Malinowski – ale nie tylko. Opowiadam o niezwykłej historii tego miejsca, zaglądając z prof. Godlewskim z Uniwersytetu Warszawskiego, który kieruje badaniami, do sali tronowej w pałacu królewskim. Pokazuję w jakich warunkach nasi archeolodzy żyją, pracują i wypoczywają w tej odległej sudańskiej wiosce, gdzieś nad Nilem, a rzeczywistość jest niezwykle – powiedzmy – egzotyczna, z wszelkimi tego konsekwencjami. Śledzę przemijający czas, który na przestrzeni wieków przynosił wielkie zmiany w życiu i obyczajach miejscowej ludności, choć niektóre w niezmienionej formie przetrwały do dziś. Parokrotnie widziałem Sudańczyków modlących się i składających kwiaty w grobowcach świętych mężów zwanych gubbami, które przypominają kapsuły rakiet kosmicznych rozsianych na Saharze.

Film Sławomira W. Malinowskiego, którego producentem jest Leader Film, został zarekomendowany do przedstawienia na Festiwalu w Sofii przez Centrum Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Był już wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych. Jest również – podobnie jak „Zapomniana nekropola” czy „W cieniu Nefertuma” - prezentowany na wykładach dla studentów archeologii m.in. w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Japonii czy Austrii.

To była już VI edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Dziedzictwa Kulturowego, im. prof. Petara Detewa (1900-1980), światowej sławy bułgarskiego archeologa i trakologa.
Festiwal jest organizowany we współpracy z Ministerstwem Kultury Republiki Bułgarii oraz Narodowym Centrum Filmowym Bułgarii. Partnerami festiwalu są: Włoski Instytut Kultury, Węgierski Instytut Kultury, Macedoński Instytut Kultury, Ambasada Królestwa Hiszpanii w Sofii, Instytut Polski w Sofii, a także Amerykańskie Centrum przy Bibliotece Stołecznej w Sofii, które jest gospodarzem festiwalu.

W festiwalu wzięło udział 35 filmów z kilkunastu krajów.

 

Leader Film

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ qwerty
    Wtorek, 25.06

    Gratulacje Panie Sławomirze.

  2. 2
    0
    ~ time
    Czwartek, 27.06

    No, tylko pogratulować. Widziałem na Planet a kiedy w innych stacjach?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.034679889679