Uczestnicy mają od 10 do ponad 60 lat – jedni chcą rysować, inni lepić w glinie, jeszcze inni pisać opowiadanie. Są też tacy, którzy chcą spróbować wszystkiego – i właśnie podczas Maratonu mają na to 26 godzin. Ci, którzy nie mieli odwagi żeby zgłosić się na 26 – godzinny Maraton Artystyczny mogą nas odwiedzić w sobotę i niedzielę w „Światowidzie”.
Są przede wszystkim z Elbląga, ale na Maraton zapisali się również uczestnicy z Gdyni, Gdańska, Braniewa, Tolkmicka, Milejewa, Cmielna, Nowego Stawu, Suchacza, Pruszcza Gdańskiego, Jegłownika, Młynar. Zdarzają się całe rodziny, często są to paczki przyjaciół. Na Maratonie Artystycznym mają okazję żeby spróbować swoich sił nie tylko w wielu technikach plastycznych, ale również zająć się fotografowaniem, działaniami teatralnymi czy tanecznymi. Mogą także pooglądać filmy, uczestniczyć w warsztatach i wykładach, popracować z instruktorami plastyki, którzy przez 26 – godzin pozostają do ich dyspozycji. A to jeszcze nie koniec – bo po Maratonie powstaje wystawa, na której prezentowane są prace uczestników.
- Program Maratonu mamy zawsze zbudowany na kilka dni przed, są w nim określone godziny poszczególnych zajęć, warsztatów i plan działania, ale to impreza, której nie da się zamknąć w godzinowych ramach – mówi Magdalena Czarnocka - Kaptur, organizator Maratonu. – Na Maratonie jest sporo improwizacji, jesteśmy otwarci na propozycje uczestników i jeśli mają oni jakieś kreatywne pomysły to zawsze mogą przekształcić je w artystyczne działania.
Wśród tegorocznych dziedzin twórczych na pewno nie zabraknie malarstwa, rysunku, filmu, fotografii, fusingu, witrażu, rzeźby, grafiki warsztatowej, ceramiki, ale także teatru, tańca, kina czy literatury. Już teraz na portalu eKulturalni można pisać opowiadanie fantastyczne, którego zakończenie stworzymy podczas Maratonu. W sobotę, 27 kwietnia o godz. 16.00 wszyscy chętni, nie tylko uczestnicy Maratonu, będą mogli wziąć udział w wykładzie i warsztatach Grzegorza Ruty – studenta architektury na Uniwersytecie Gdańskim i plastyka - "Kompozycja w sztukach plastycznych. Wprowadzenie teoretyczne i ćwiczenia projektowe". A w planach m.in. dwie minigry: kompozycja w Twoim pokoju oraz kompozycja ubrania i dodatków czy warsztaty z komponowania bitowego na kartkach i w przestrzeni. O godz. 20.00 odbędzie się kolejny wykład tym razem z historii sztuki. Poprowadzi go Paulina Łuczak, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim, która opowie o kształtowaniu się statusu i roli artysty na przestrzeni wieków. Wstęp na oba wykłady jest wolny.
Twórcze działania wspierają także: Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym oraz firma Reproskan, która tradycyjnie już pomoże w zorganizowaniu nocnej wystawy zdjęć z działań podczas Maratonu. Wszyscy, którzy w najbliższy weekend będą spacerować w okolicy „Światowida” mogą spodziewać się akcji i działań, związanych z Maratonem. Organizatorzy zawsze chętnie witają gości, którzy przełamują monotonię godzin spędzanych przy sztalugach i zagrzewają do dalszego wysiłku. Maraton Artystyczny rozpoczyna się w sobotę, 27 kwietnia o godz. 9.00, a kończy w niedzielę, 28 kwietnia o godz. 11.00.
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego.
Edyta Jasiukiewicz
rzecznik CSE Światowid