Dnia 12 marca 2013 r. w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu przy ul. Stary Rynek 25 odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych z projektu p.t. „Barwa i kształt dotyku” realizowanego przez Polski Związek Niewidomych w Elblągu w 2012 r..
Wystawa jest efektem warsztatów arteterapii współfinansowanego ze środków PFRON za pośrednictwem Urzędu Miasta, uzupełniły ją prace indywidualne Agnieszki Miller.
Otwarcia wystawy dokonali Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Miasta w Elblągu Pan Leszek Sarnowski wraz z Prezesem Kola Polskiego Związku Niewidomych Panią Janiną Maksymowicz.
W wernisażu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych, artyści plastycy, młodzież szkolna, członkowie Uniweesytetu III wieku, członkowie Koła PZN w Elblągu, media i wielu innych zaproszonych gości.
Ogółem w spotkaniu wzięło udział ponad 70 osób.
Wernisaż był wspaniałą okazją do zaprezentowania sztuki stworzonej przez niewidomych dla niewidomego odbiorcy i dyskusji na temat czy „Dotknąć to znaczy zobaczyć’.
Szczególne słowa podziękowania, uznania i kwiaty otrzymała Pani Agnieszka Miller artysta plastyk, pomysłodawczyni i realizator projektu „Barwa i kształt dotyku”.
Beneficjentom tego projektu osobom niewidomym i słabowidzącym z elbląskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych należą się gratulacje bo z podziwem oglądano prace, które stworzyli.
Do końca marca br. w Ratuszu Staromiejskim można będzie oglądać wystawę pt. „Barwa i kształt dotyku”.
Prezentowane prace powstały w ciągu 10 spotkań od czerwca do grudnia 2012. Pod okiem Agnieszki Miller powstały niezwykłe i wyjątkowe prace o bogatej i ciekawej strukturze, które nie tylko można zobaczyć, ale także... poznać dotykiem. Dzięki temu obcować ze sztuką mogą także osoby niewidome i niedowidzące.Technik plastycznych było bardzo dużo. Wszystko zostało wykonane własnoręcznie.
Większość prac wykonanych została w technice kolażu, używaliśmy tuszy, farb akrylowych, ołówków oraz gipsu, stosowaliśmy także różnego rodzaju masy strukturalne i odlewy. Przyglądając się bliżej stworzonym pracom, da się zauważyć głębię ukrytych treści i emocji. Obrazy stanowią również rodzaj manifestu osób z problemami widzenia, skierowany do ludzi zdrowych. Pokazują jak kruche jest nie tylko życie, ale i zdrowie - tłumaczyła Agnieszka Miller. - Prace są łączone, więc każdy z uczestników wniósł jakiś wkład w każdy z prezentowanych obrazów.
Uczestnicy bardzo entuzjastycznie podeszli do zajęć i włożyli w nie dużo pracy, dobrze się przy tym bawiąc.
Prezes koła Janina Maksymowicz