Wielkimi krokami zbliża się Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie?, który po raz siedemnasty zostanie zorganizowany w naszym mieście. I w tym roku na moc atrakcji nie będzie można narzekać. Spektakl "Jabłko" z Małgorzatą Foremniak, Joanną Koroniewską i Janem Jankowskim czy koncert Marii Peszek to wydarzenia, na które bilety zostały wysprzedane niemalże od razu.
Dziś, 19 marca, w Centrum Spotkań Europejskich Światowid odbyła się konferencja prasowa, podczas której Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid oraz Aleksandra Bednarczuk, kierownik Festiwalu, opowiedzieli o tym, co przygotowali dla elblążan.
- Cieszę się, że po raz siedemnasty możemy w różnych formach mówić o miłości, o kochaniu - mówi Antoni Czyżyk. - Cieszymy się, że nie mamy w nazwie "wiosny", bo nie wiadomo, czy ta wiosna zawita, ale w naszych sercach i programie, który przygotowaliśmy mam nadzieję, że będzie cieplutko i będzie świeciło słoneczko. Cieszymy się, że ten Festiwal mimo, że czasami nie możemy nic nowego wprowadzić, bo on ma swoją formułę konkursową i formułę spotkania mistrza z uczniem, to myślę, że ona się przyjęła i spotkała się z zainteresowaniem.
Festiwal rozpocznie się już za dwa dni. Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny (21.03), w dużej sali Kina Światowid, o godz. 19.00, rozpocznie się spektakl "Jabłko", w wykonaniu Małgorzaty Foremniak, Joanny Koroniewskiej i Jana Jankowskiego. Spektakl "Jabłko" to sztuka o miłości i umieraniu, opowiadana niebanalnie i poetycko. Spektakl, który jest tylko dla widzów dorosłych spotkał się z wielkim zainteresowaniem elblążan, którzy mimo iż cena biletów do najtańszych, jak na elbląskie warunki, nie należy (75 zł) to zostały sprzedane już dawno.
Następnego dnia (22.03.) również w dużej sali Kina Światowid, o godz. 20.00, pojawi się Maria Peszek, której koncert wywołuje wielkie poruszenie. Artystka zaprezentuje piosenki ze swojej trzeciej solowej płyty "Jezus Maria Peszek", która swoją premierę miała jesienią ubiegłego roku. Nikogo nie trzeba przekonywać, że występ Marii Peszek będzie należał do niezapomnianych. To artystka znana z kontrowersyjnych zachowań i wypowiedzi. Jak potoczy się koncert w Elblągu dowiedzą się ci, którym udało się kupić bilety. One, podobnie jak na spektakl "Jabłko" rozeszły się w mgnieniu oka.
Festiwalowy weekend (23-24.03.) wypełnią prezentacje konkursowe. - Wszystko mamy dopięte na ostatni guzik - zapewnia Aleksandra Bednarczuk. - Pozostaje nam tylko liczyć na to, że pogoda czy jakieś choroby nie spowodują tego, że w ostatniej chwili będziemy musieli dokonywać zmian w programie. Niestety wczoraj dostałam wiadomość, że trzy osoby się rozchorowały i nie będą mogły dojechać.
Liczba uczestników w kategorii "Piosenka Poetycka"nie uległa zmianie. - W zamian za osobę, która nie może dojechać zaprosiliśmy Kasię Kozieł z Elbląga, która nie dostała się w pierwszym trybie eliminacji, ale pani Kasia Panicz bardzo o nią walczyła i w związku z tym, że zwolniło się miejsce mogliśmy ją do konkursu zaprosić.
W recytacji zaprezentuje się 11 uczestników. - Zgłosiło się 12 osób, ale jedna nam się pochorowała - dodaje Aleksandra Bednarczuk. - Liczba uczestników we wszystkich kategoriach prezentacji konkursowych pozostaje na tym samym poziomie od lat. Maksymalna liczba zgłoszeń to 20. Nie wynika to z braku zainteresowania Festiwalem. Po prostu jest to stałe grono pojawiające się na Festiwalach od lat. Nie brakuje i nowych twarzy, ale są i osoby, które przyjeżdżają do nas od 15 lat.
W ubiegłym roku prezentacje w kategorii piosenki poetyckiej odbywały się w klubie Mjazzga. - Niestety większość uczestników tej kategorii niekoniecznie dobrze odbierała możliwość występowania w klubowej atmosferze, gdzie nie można się rozśpiewać, skupić, w związku z tym zaczęliśmy poszukiwania innego ciekawego miejsca w Elblągu - wyjaśnia Aleksandra Bednarczuk. - Pomysłem było zrobienie imprezy w Krużganku Galerii El, ale pechowo się stało, że w tym roku, w sobotę, mają swoją imprezę i nie mogli nam udostępnić przestrzeni. Decyzja zapadła, że zostajemy w Światowidzie. Zostanie zorganizowana scena i atmosfera troszeczkę kawiarniana, bo postawimy stoliczki, żeby nie była to bezosobowa atmosfera, jaką dawało kino.
Wśród uczestników prezentacji konkursowych pojawi się silna reprezentacja Elbląga. - W kategorii piosenki z Elbląga jest pięć osób, z regionu jest uczestnik z Olsztyna i z Tolkmicka. Nasza regionalna reprezentacja jest bardzo silna - zaznacza Aleksandra Bednarczuk. - W kategorii recytacji i teatru mamy po jednej osobie z Elbląga.
Wstęp na prezentacje konkursowe jest wolny.
23.03.2013 Scena na Piętrze CSE Światowid
godz. 10.00 -12.00
Prezentacje konkursowe w kategorii recytacje
23.03.2013 Galeria Nobilis
godz. 17.00 - 20.00
Prezentacje konkursowe w kategorii piosenka poetycka
24.03.2013 Scena na piętrze
Prezentacje konkursowe w kategorii teatry jednego aktora
9.00 - Jan Lechwar z Elbląga, spektakl "Obłęd"
10.00 - Joanna Białas z Koszalina, spektakl "Usta z papendekla"
11.00 - Przemysław Sowa z Łodzi, spektakl "Apologia Orfeusza"
12.00 - Aleksandra Miska z Nowego Brzeska, spektakl "Marzenie Nataszy"
Uczestników będzie oceniać jury w skład którego wchodzą: Jan Poprawa, Grażyna Matyszkiewicz oraz Jacek Bończyk. - Jan Poprawa jest znanym reżyserem różnych koncertów muzycznych. Jest to osoba, która od wielu lat spisuje dzieje różnych festiwali i ma ogromną wiedzę na temat wszystkich festiwali, które się w Polsce odbywają. Dzięki temu, że jest on w gronie naszych jurorów jeden z uczestników ma szanse uzyskać nominację na Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie - wyjawia Aleksandra Bednarczuk. - Po raz pierwszy w jury zasiada Grażyna Matyszkiewicz, która wykłada w Akademii Teatralnej w Warszawie. W tym roku zaprosiliśmy też Jacka Bończyka -piosenkarza i aktora.
W niedzielę, 24 marca, tradycyjnie odbędzie się Koncert Galowy, podczas którego będzie można zobaczyć Koncert Laureatów XVII edycji Festiwalu Sztuki Słowa …Czy to jest kochanie? oraz „Piosenki Starszych Panów – Zimy Żal” w wykonaniu: Magdy Umer, Piotra Machalicy oraz Zbigniewa Zamachowskiego.
Temu Panu to już podziękujemy 14.04 w referendum.Bujanie to w fotelu.GDZIE obiecana rozbudowa Światowida.Następny do lansowania .ZA PÓŹNO !!!!!!!!!!!
Jak na Ogrodach powstanie kino ty wasze splajtują.
"Cieszymy się, że nie mamy w nazwie "wiosny", bo nie wiadomo, czy ta wiosna zawita, ale w naszych sercach i programie, który przygotowaliśmy mam nadzieję, że będzie cieplutko i będzie świeciło słoneczko" Słodko....
Słoneczko zaświeci jak odejda rządzący obiecywacze.
Mówią o miłości a mordują to dopiero HIPOKRYZJA
Pójdę na koncercik i przesłuchanko, może słoneczko mi zaświeci w serduszku i na pewno będzie cieplutko. W końcu za okienkiem wieje wiaterek.