Piątek, 17.01.2025, Imieniny: Marian, Jan, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Galeria EL zaprasza: Janusz Hankowski - retrospektywa

19.03.2013, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Galeria EL zaprasza: Janusz Hankowski - retrospektywa
fot. nadesłane
Janusz Hankowski to postać doskonale znana elblążanom - od lat 60-tych związany z naszym miastem za tydzień, 23 marca będzie obchodzić swoje 80-te urodziny i 55-lecie pracy twórczej. Z tej okazji w Galerii EL - wyjątkowo w sobotę, 23 marca o godz. 18. - otwarta zostanie wystawa retrospektywna tego niezwykle docenionego artysty. Wstęp wolny.

Janusz Hankowski urodził się w 1933 r. w Ostrowi Mazowieckiej. W latach 1951-55 studiował etnografię na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dyplom uzyskał w pracowni prof. Stanisława Teisseyre’a w 1963 roku). Od lat 60-tych jest aktywnie uczestniczy w życiu kulturalno-artystycznym Elbląga.
Jest współzałożycielem i twórcą Galerii EL - to on także wymyślił dla niej nazwę.

Przez lata w ruinach Galerii EL funkcjonowała wspólna pracownia Gerharda Jurgena Bluma Kwiatkowskiego oraz Janusza Hankowskiego. Brał udział w organizacji Biennale Form Przestrzennych, jest także ojcem chrzestnym Salonów Elbląskich, których 27 edycję Galeria EL organizuje w tym roku.

Prezentował swoje prace na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w kraju i poza granicami, wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Za swoją działalność artystyczną został odznaczony Złotym Krzyżem zasługi, Krzyżem Kawalerskim orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem Gloria Artis.
|
Jak można przeczytać w katalogu wystawy:

„Janusz Hankowski uprawia wiele dyscyplin plastycznych: malarstwo, grafikę, tkaninę dekoracyjną. W swojej twórczości odwołuje się do treści ponadczasowych, uniwersalnych. Jego obrazy mają wiele z atmosfery nieprzemijalności ruskiej ikony, z jej uświęconą tradycją symboliką, alegorycznymi znakami i motywami. Sztuka Janusza Hankowskiego jest malarską opowieścią o Wschodzie, Rusi, Bizancjum, Kresach, o ścieraniu się i przenikaniu kultur. To unikatowa dziś fascynacja ideą wielokulturowej i tolerancyjnej pierwszej Rzeczypospolitej. Fascynacja ta stanowi punkt wyjścia dla rozlicznych malarskich dywagacji, posiadających niepowtarzalny klimat czegoś, co istnieje zaledwie na granicy realności, przeradzającej się w fantazję. Nie ma przy tym w malarstwie Janusza Hankowskiego nic ze schlebiania widzom czy wsłuchiwania się w najnowsze trendy w sztuce, jest ponadczasowe umiłowanie prawdy, trwania i rzetelności.

Nieco staroświecką, ale w najlepszym tego słowa znaczeniu, można by nazwać fascynację Janusza Hankowskiego postacią Don Kichota, który na płótnach elbląskiego artysty wydaje się być łącznikiem między bizantyjskim Wschodem, a kulturą śródziemnomorską. Postać hiszpańskiego rycerza, stworzonego przez Cervantesa, inspirowała wielu artystów, takich jak Miguel de Unamuno, Aleksander Fredro, Stanisław Moniuszko, Richard Strauss, Maurice Ravel, Iwan Turgieniew, George Byron. Don Kichot w cieniu chrześcijańskich świątyń, żydowskich synagog, w twarzach mędrców, prawosławnych świętych to na płótnach Janusza hankowskiego nie przypadek. To symbol wiary w ideały, honor, poświęcenie, odwagę, oddania dla innych, dobro, szlachetność idealizm. Don Kichot, często samotny, bez zdroworozsądkowego literackiego współtowarzysza, ale wytrwale podążający obraną drogą w walce o nieprzemijające wartości. To Don Kichot naszego elbląskiego Janusza Hankowskiego.”

Prace, wystawiane podczas wystawy, pochodzą ze zbiorów artysty, muzeów oraz ze zbiorów prywatnych, które użyczyli: Robert Butzke, Ryszard Formela, Irena i Mirosław Gryszkowie, Brenda i Marek Golikowie, Nela Golik, Joanna i Paweł Jankowscy, hanna Jęsiak-Suchecka, Mieczysław Krzyżniewski, Barbara Malitka, Gabriela i Jakub Raduslcy, Jolanta i Edmund Szwedowie, Daniela i Piotr Szycowie, Nina i Jerzy Wojewscy, Marion i Aleksander von Weber, Lesław Wyszyński, Bożena i Alfred Zieńkiewiczowie.
 
Beata Branicka
Centrum Sztuki Galeria EL
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1521589756012