Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Julian Tuwim – to autorzy tekstów, które najczęściej wybierają uczestnicy prezentacji konkursowych podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie? Festiwal rozpocznie się w przyszłym tygodniu, a CSE „Światowid” już dziś zaprasza wszystkich, którzy cenią sztukę słowa, na prezentacje konkursowe.
Ten szczególny dar do przekuwania myśli w słowa posiadają nieliczni, ale ich talent porusza miliony. To te nazwiska – Osiecka, Przybora, Tuwim gwarantują nam, że usłyszymy wartościowe słowa. Na przesłuchaniach konkursowych będzie można sprawdzić, jak wpłynie na nie interpretacja, jak współgra z nimi muzyka. Jaka piosenka pojawiała się na nagraniach najczęściej? „Ty nie mów do mnie w romantycznej walucie, bardziej praktycznie do mnie mów...”, czyli „Miasteczko cud” do słów Agnieszki Osieckiej i muzyki Jerzego Satanowskiego. Kategoria piosenki artystycznej jest najliczniej reprezentowana, ale zaskoczyć, zachwycić lub zawieść mogą nas również recytatorzy i aktorzy, którzy wystąpią w kategoriach recytacja i teatry jednego aktora.
Uczestników we wszystkich kategoriach oceniać będzie jury, w którym zasiądą: wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej, prezes Towarzystwa Miłośników Słowa, juror ogólnopolskich konkursów recytatorskich i festiwali Grażyna Matyszkiewicz, Jan Poprawa – historyk, publicysta i krytyk muzyczny oraz Jacek Bończyk – aktor teatralny i filmowy, piosenkarz, autor tekstów piosenek, scenarzysta i reżyser spektakli muzycznych. Dodatkowo Nagrodę dla Najlepszego Elbląskiego Wykonawcy ufunduje Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl.
Festiwal rozpocznie się w czwartek 21 marca – w pierwszy, kalendarzowy dzień wiosny. Tego dnia podczas inauguracji publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl „Jabłko”. Kolejne dni to koncert Marii Peszek i prezentacje konkursowe, a na koniec Koncert Galowy, czyli występ laureatów festiwalu oraz spektakl „Piosenki Starszych Panów – Zimy Żal” w wykonaniu Magdy Umer, Piotra Machalicy i Zbigniewa Zamachowskiego.
Prezentacje konkursowe – 23-24 marca
sobota 23 marca, Scena na Piętrze CSE Światowid
– godz. 10-12 – prezentacje konkursowe w kategorii recytacje
sobota 23 marca, Galeria Nobilis
– godz. 17-20 – prezentacje konkursowe w kategorii piosenka poetycka
niedziela 24 marca, Scena na piętrze – prezentacje konkursowe w kategorii teatry jednego aktora
– godz. 9 – Jan Lechwar z Elbląga, spektakl „Obłęd”
– godz. 10 – Joanna Białas z Koszalina, spektakl „Usta z papendekla”
– godz. 11 – Przemysław Sowa z Łodzi, spektakl „Apologia Orfeusza”
– godz. 12 – Aleksandra Miska z Nowego Brzeska, spektakl „Marzenie Nataszy”.
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid